profil

Sole a zdrowie człowieka

drukuj
satysfakcja 67 % 24 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Sole są to związki chemiczne, których kryształy składają się z kationów metalu lub grup amonowych i anionów reszt kwasowych.

Istnieje wiele soli, ale możemy wyróżnić dwa podstawowe typy:
- Sól kamienna
- Sól morska

W ciele człowieka zachodzą reakcje chemiczne, których niezbędnymi czynnikami są biopierwiastki. Znajdują się one w solach. Regulują procesy metaboliczne, czyli przemianę materii. Sól jest nam potrzebna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Zapotrzebowanie na sód wynosi ok. 5 g dziennie. Dobrze skomponowane pożywienie dostarcza nam ok. 15-20g dziennie. Należy jednak pamiętać, iż spożywanie dużej ilości soli jest przyczyną wielu problemów kardiologicznych.

Nadciśnienie tętnicze jest chorobą układu krążenia, w której w naczyniach
tętniczych panuje zwiększone ciśnienie krwi. Jest to choroba przewlekła, która podlega długotrwałemu leczeniu. O nadciśnieniu tętniczym mówimy wówczas gdy podczas kilkakrotnych pomiarów, dokonywanych w spoczynku, ciśnienie przekracza wartości graniczne uznane za prawidłowe.

Zawał serca to martwica fragmentu mięśniowego sercowego spowodowana jego przedłużającym się niedokrwieniem. Jest jedną z najbardziej znanych i najbardziej dramatycznych postaci choroby wieńcowej, zwanej też chorobą niedokrwienną serca. Mogą występować różne powikłania zawału serca.

- Jednym z najgroźniejszych jest pęknięcie wolnej ściany lewej komory, które najczęściej kończy się szybkim zgonem pacjenta. Zdarzają się jednak przypadki zakończone pomyślnie. W sercu może też pęknąć przegroda komorowa. Zdarza się także pęknięcie mięśnia brodawkowatego lub nici ścięgnistych utrzymujących płatek zastawki mitralnej.

- Częstszym następstwem zawału serca jest tętniak wolnej ściany lewej komory. Wbrew obawom pacjentów nie grozi on pęknięciem, ale upośledza funkcję lewej komory, czyli powoduje objawy niewydolności krążenia. U wielu chorych tętniak prowokuje uporczywe komorowe zaburzenia rytmu. Zagraża też powstawaniem skrzeplin w jego obrębie; mogą one stać się źródłem niebezpiecznych zatorów, np. mózgowych.


- Po zawale serca występuje czasami zapalenie osierdzia będące odczynem immunologicznym na zmienioną martwiczo tkankę mięśnia sercowego.

Jest to tzw. zespół Dresslera, pojawiający się po kilku dniach lub tygodniach od początku zawału. Charakteryzuje się gorączką, wysiękiem w osierdziu i - często - także w jamach opłucnych. Nie jest to stan zagrażający życiu, o ile w osierdziu nie zgromadzi się zbyt duża ilość płynu, zagrażająca uciśnięciem serca przez płyn uniemożliwiającym napełnianie się jam serca krwią. Zespół Dresslera leczy się sterydami, często przez wiele tygodni.

- Do powikłań zawału należy też zaliczyć trwałe zaburzenia przewodzenia prądu w sercu, ze zwolnieniem tętna. W takiej sytuacji pacjentowi trzeba wszczepić na stałe układ stymulujący serce.

Spożywanie soli w zbyt dużej ilości powoduje także przyspieszenie rytmu serca oraz reumatyzm. Osoby, które nie przestrzegają diety miewają bóle kości i stawów. Na początku jest on niewielki lecz z czasem staje się coraz większy i uciążliwy. W takich sytuacjach konieczna jest konsultacja z lekarzem oraz przejście na dietę niskokaloryczną. Czasem reumatyzm może prowadzić do inwalidztwa.

Spożywanie soli w nadmiernej ilości powoduje także:
Otyłość to przewlekła choroba spowodowana nadmierną podażą energii zawartej w pokarmach w stosunku do zapotrzebowania organizmu, skutkiem czego jest magazynowanie nadmiaru w postaci tkanki tłuszczowej. Nadwaga utrudnia wykonywanie różnych czynności życiowych. Osoby otyłe borykają się z wieloma problemami zdrowotnymi. U wielu osób otyłych występuje choroba rwa kulszowa, która polega na bólu nerwu kulszowego. W najgorszych przypadkach dolegliwość tę trzeba leczyć operacyjnie.

Zastosowanie soli w kuchni jest nieocenione i nieskończone. Jest to najczęściej spotykany składnik w przygotowaniu potraw. MUSIMY PAMIĘTAĆ, że sól jest dla nas bardzo ważna jednak spożywana w za dużej ilości prowadzi do różnych dolegliwości i chorób.


Przydatna praca? Tak Nie
Komentarze (2) Brak komentarzy
9.2.2010 (15:37)

oki thix ;pP:

20.11.2008 (21:39)

świetna praca na 6