profil

Windows 2000 Proffessional

poleca 85% 109 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Lista nowych rozwiązań wprowadzonych w Windows 2000 jest wyjątkowo długa, a wiele z nich zasługuje na oddzielne podręczniki. Ja przedstawię najważniejsze innowacje.

Bez względu na to, czy uważasz się za przyjaciela Microsoftu , czy tez nie trudno zaprzeczyć, że Windows 2000 Professional jest najbardziej stabilna i rozbudowaną wersją Windows. Jeżeli denerwują Cię błędy i niedostatki Windows 95 lub 98, a nie zamierzasz korzystać z Linuxa, Windows 2000 będzie zapewne Twoim faworytem w komputerze do pracy.

Oficjalna europejska premiera Windows 2000 odbyła się 17 lutego 2000 r. Jednak wszyscy zainteresowani już od kilku miesięcy mogli obserwować, jak rozwija się nowy system, a to za sprawą rozdawanych przez producenta wersji beta. Ostatnie z nich, oznaczone jako RC3, praktycznie nie różnią się od wersji finalnej.

Przede wszystkim Windows 2000 ( inaczej W2k) to nie kolejna aktualizacja systemu Windows 95/98. Microsoft wyraźnie podkreśla, że jego najnowszy system operacyjny jest przeznaczony głównie dla użytkowników biznesowych. Jeśli komputera używasz częściej do pracy, Windows 2000 będzie dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem, twoje dane będą o wiele bardziej bezpieczne niż w Win 95/98. Otrzymasz rozbudowane narzędzia zarządzania systemem oraz potężną stabilność. Z W2k ucieszysz się jeszcze bardziej jeżeli używasz notebooka, zarządzanie energią, obsługa portów USB i podczerwieni, możliwość korzystania z folderów sieciowych nawet bez podłączenia do sieci, wsparcie dla AGP, pełne plug & play.
Szczególnie zadowoleni powinni być użytkownicy komputerów przenośnych, którzy przeżyli katusze, z jakim zwykle wiąże się zainstalowanie Windows NT 4.0 na takim sprzęcie. Windows 2000 instaluje się na większości nowoczesnych komputerów przenośnych bezproblemowo i wyposażone jest w wiele wyspecjalizowanych narzędzi, takich jak synchronizacja folderów i hibernacja, polegająca na tym, że komputer zapisuje stan całej pamięci na twardym dysku, po czym się wyłącza. Ponowne uruchomienie urządzenia trwa zdecydowanie krócej niż pełna procedura startowa.
Równie przydatna będzie funkcja nazwana \\\"offline files\\\". Jej zadaniem jest ułatwienie pracy na komputerze przenośnym w czasie, gdy jesteśmy odłączeni od np. firmowej sieci lokalnej. Zaznaczamy tylko, do których plików, umieszczonych fizycznie na dyskach sieciowych, chcielibyśmy mieć dostęp również po odłączeniu się od sieci, a system operacyjny zatroszczy się już o ich skopiowanie i późniejszą synchronizację wszystkich wprowadzonych zmian.

Z drugiej strony, Windows 2000 wyposażono w funkcje i mechanizmy sprawiające, że z powodzeniem nadaje się do wykorzystania w celach typowo rozrywkowych. Należy do nich zaliczyć wbudowaną obsługę DirectX 7.0 czy długą listę urządzeń wykrywanych i instalowanych automatycznie przez system. Także w testach wydajności Windows 2000 nie pozwala ubiec się konkurencji. Jeśli tylko będziemy pamiętać o zwiększonym, w stosunku do Windows 98, zapotrzebowaniu na pamięć RAM, nowe okienka bez problemu poradzą sobie jako platforma dla gier. Ewentualne spowolnienia są praktycznie niezauważalne, czasami natomiast okazuje się, że zmiana systemu pozwoliła nawet poprawić wcześniejsze osiągnięcia (grafika 3D).
Pamiętając jednak o wciąż istniejących problemach z najnowszymi wersjami sterowników do popularnych akceleratorów graficznych i kart dźwiękowych oraz biorąc pod uwagę dość skomplikowaną obsługę systemu, gracze i pozostali domowi użytkownicy być może lepiej uczynią, czekając na kolejną wersję Windows, przeznaczoną dla użytkowników domowych, znaną pod kodową nazwą Millennium (Windows Me). Prawdopodobnie, pod względem wydajności w zastosowaniach multimedialnych, ta wersja okaże się zdecydowanie lepsza od Windows 2000. Podobnie zresztą, jeżeli chodzi o łatwość obsługi i zgodność z dostępnym sprzętem.

MINIMALNE WYMAGANIA SYSTEMU WINDOWS 2000 PROFESSIONAL :

Microsoft zaleca co najmniej 64 MB RAM, dobrze też posiadać dysk większy niż 2 GB i procesor Pentium II/AMD. Mimo że Windows 2000 obsługuje dużo urządzeń peryferyjnych, jednak może się zdarzyć że masz sprzęt do którego system nie będzie posiadał sterownika podczas instalacji. Jeżeli nie jesteś pewien czy W2k będzie chodził z Twoim sprzętem, Microsoft przygotował listę zgodności HCL. Choć system Windows 2000 to następca raczej Windows NT 4.0 niż 98/95, to w przypadku obsługi sterowników jest bardziej podobny do Windows 98/95, oba wykorzystują technologię WDM ( Win 32 Driver Model) zamiast KMD ( Kernel Model Driver), znana z Windows NT. Podstawowa różnica polega na liczbie zadań jakie musi wykonać sterownik. W przypadku KMD jest on odpowiedzialny za całościowa obsługę danego urządzenia- musi je rozpoznać, przypisać mu odpowiedni np. przerwania i wreszcie skonfigurować. W przypadku sterowników WDM wszystkie zadania związane z rozpoznaniem sprzętu i alokacja niezbędnych zasobów spadają na system operacyjny. Oczywiście pomiędzy WDM w Win 98 i Win 2000 występują pewne różnice. By je dostrzec, wystarczy zapoznać się z wymaganiami Microsoftu, które trzeba spełnić aby uzyskać świadectwo zgodności sprzętu i sterowników z Windows 2000. Sterowniki muszą miedzy innymi pozwalać na dodawanie i usuwanie sprzętu z systemu bez ponownego uruchamiania komputera, oraz poprawnie obsługiwać wychodzenie ze stanu uśpienia.

Użytkownicy nagrywarek CD-R i CD-RW, DVD- R muszą pamiętać że podobnie jak w Windows T 4.0 także do win 2000 nie jest dołączona biblioteka ASPI. Jej brak powoduje, że po próbie uruchomienia oprogramowania nagrywarki pojawi się jedynie komunikat o błędzie.

Nowym elementem, który napotkają użytkownicy w W2k jest folder Narzędzia Administracyjne ( Administrative Tools). Zawarte są w nim aplikacje do zaawansowanego monitoringu i konfigurowania systemu. Najbardziej istotnym programem w tej grupie jest Microsoft Management Console (MMC) – Zarządzanie komputerem. MMC stworzono by ułatwić zarządzanie systemem. Ujednolicone elastyczne środowisko MMC umożliwia łatwe poruszanie się po zakamarkach konfiguracji okien.

Przed instalacją Windows 2000 zaleca się uaktualnieniu BIOS-u płyty głównej do najnowszej dostępnej wersji. Jeżeli tego nie uczynimy, wówczas z dużym prawdopodobieństwem można przewidywać, że komputer nie będzie poprawnie obsługiwał zaawansowanych funkcji oszczędzania energii.
Windows 2000 Professional obsługuje trzy systemy plików: FAT, FAT32 i unowocześniony NTFS, nazwany NTFS2000. System FAT powinien być znany każdemu użytkownikowi, który korzystał z systemów MS-DOS oraz Windows (3.1x, 95). FAT32 to po prostu nowsza wersja FAT, w której pliki i foldery są rozmieszczane znacznie efektywniej. Ponadto FAT32 umożliwia tworzenie pojedynczych partycji o rozmiarach przekraczających 2 GB.
Mimo innowacji, jakie wnosi FAT32 najlepszym (najefektywniejszym) systemem plików w \\\"okienkach\\\" Microsoftu pozostaje NTFS, mający najwięcej narzędzi zabezpieczających dane (np. szczegółowe określanie praw do pliku/katalogu). Na dodatek najnowsza odmiana NTFS - oznaczona dodatkowo liczbą 2000 - ma jeszcze więcej możliwości, z których najciekawszą wydaje się szyfrowanie plików i folderów. Tak więc najlepszym wyborem podczas instalacji Windows 2000 jest właśnie NTFS2000, ale jeżeli przykładowo na komputerze znajduje się tylko jedna partycja i na dodatek już znajduje się na niej system operacyjny (np. Windows 98), to można skorzystać z wolnej przestrzeni na tej partycji. Jednak w takiej sytuacji nie będziemy mogli wykorzystać narzędzi zabezpieczających (Windows 98 nie obsługują NTFS, lecz jedynie FAT i FAT32).
Wybór partycji, na której ma być instalowany Windows 2000 rozpoczyna etap kopiowania plików, po którym komputer jest ponownie uruchamiany i instalacja przechodzi w kolejną fazę.
Pierwsze uruchomienie nowo zainstalowanego systemu przynosi małą niespodziankę. W poprzedniej wersji do uruchomienia systemu wymagane było zalogowanie się użytkownika. W Windows 2000 nieco zmieniono ten proces. Mianowicie, jeżeli komputer nie jest podłączony do sieci (lub nie została ona skonfigurowana, czyli innymi słowy: gdy system nie \\\"widzi\\\" sieci) zalogowanie jedynego jak na razie użytkownika (administratora lub osoby instalującej system) odbywa się automatycznie. I tak jest do momentu, kiedy komputer nie zostanie podłączony do jakiejś sieci lub nie zostaną zdefiniowani dodatkowi użytkownicy danej, samodzielnej stacji roboczej.
Pulpit Windows 2000 Professional wygląda podobnie do tego znanego z systemów NT 4.0 Workstation i Windows 98. Zwraca uwagę zmieniony wygląd i układ ikon na Pulpicie. Nadrzędne miejsce u góry z lewej strony ekranu, zajmowane dotychczas przez element \\\"My Computer\\\", zostało przyznane systemowemu folderowi \\\"My Documents\\\". Ponadto wzrok przykuwa mały drobiazg towarzyszący kursorowi myszki. Elementem tym jest cień dający efekt, jakby kursor unosił się minimalnie nad powierzchnią Pulpitu. Kolejna innowacja to zmieniony sposób wyświetlania menu Start (znajdującego się niezmiennie w tym samym miejscu), znajdujących się w nim podmenu oraz wszystkich menu we wszystkich aplikacjach. Otóż każde menu nie rozwija się w znany dotychczas sposób, lecz niejako wyłania się w odpowiednim miejscu. Użytkownikom kart graficznych i akceleratorów 3D efekt ten powinien być znany jako fading. Poza tymi estetycznymi nowinkami nie widać żadnych znaczących zmian. Reszta kryje się już nieco głębiej.
Całkowitą nowością w Windows 2000 jest możliwość używania EFS (Encryptying File System) - podsystemu szyfrującego wybrane katalogi lub pliki. Ponadto EFS ma także funkcję kompresji wybranych obiektów (plików bądź katalogów), dzięki czemu oprócz zabezpieczenia zyskujemy także wolną przestrzeń. Zaletą wbudowania opcji szyfrowania danych na poziomie systemu plików jest to, że dla uprawnionego użytkownika plik zaszyfrowany jest tak samo łatwo dostępny jak plik niezaszyfrowany. Reprezentacje plików (tj. ich ikony) w obu przypadkach niczym się nie różnią. Jedyną informacją wskazującą na zaszyfrowany plik jest ustawiony dla niego atrybut \\\"encrypted\\\".
Niestety, za każdą dodatkową możliwość trzeba jednak zapłacić. W tym przypadku \\\"opłata\\\" polega na tym, że EFS może być wykorzystywany tylko na dyskach korzystających z systemu plików NTFS w jego najnowszej odmianie - NTFS 2000. Dodatkowym mankamentem jest fakt, że zaszyfrowany plik nie będzie widoczny na komputerach używających starszej odmiany NTFS. Tym niemniej w przypadku pojedynczej stacji roboczej taki sposób zabezpieczenia danych jest zdecydowanie najwygodniejszy.

Windows 2000 ma bardzo rozbudowane narzędzie wspomagające zarządzanie systemem o nazwie Computer Management. Z poziomu tej aplikacji administrator samodzielnej stacji roboczej może dowolnie zarządzać kontami użytkowników, ustawiać bądź modyfikować parametry sprzętu, jak i uruchomionych w systemie usług. W jednym narzędziu skupiono wszystkie praktycznie aspekty zarządzania systemem

Windows 2000 Professional we wszystkich wersjach ma być pozbawiony wewnętrznego DOS-a. W przypadku wersji Professional elementem umożliwiającym uruchamianie programów dosowych jest moduł o nazwie Command Prompt. Ten okienkowy odpowiednik starego DOS-a jest jedyną możliwością skorzystania z jakichkolwiek narzędzi dla tego systemu. Jednak sam producent potwierdza, że zgodność \\\"Command Prompt\\\" z prawdziwym DOS-em jest zaledwie umiarkowany.

EDYCJE SYSTEMU WINDOWS 2000:

 Terminal
 Professional
 Server
 Advanced Server
 Datacenter Server
 Advance Server , Limited Edition

OGÓLNE ZALETY WINDOWS 2000:

• Możliwość pracy w systemie plików NTFS i FAT 32
• Mocne zabezpieczenie logowania
• Możliwość zabraniania dostępu do plików innym użytkownikom komputera (niestety, tylko NTFS)
• Systemowe szyfrowanie plików
• Możliwość ograniczenia przestrzeni dysku dla innych użytkowników
• Możliwość przydzielania i ograniczania praw do funkcji systemu dla innych użytkowników
• Wspaniała obsługa urządzeń cyfrowych i USB , bezawaryjna praca
• Nowoczesne zarządzanie pamięcią

OGÓLNE WADY WINDOWS 2000:

• Ogromne wymagania sprzętowe
• Nie do końca kompatybilny z oprogramowaniem
• Mało wydajny w grach


Nowości

Backup
Narzędzie do archiwizacji - istniało co prawda w poprzednich wersjach systemu, jednak teraz program został całkowicie unowocześniony. Główne zalety to bardzo uproszczony interfejs, przy jednoczesnym zwiększeniu możliwości.

Computer Management
Konsola administratorska - narzędzie do zarządzania praktycznie wszystkim: zainstalowanym oprogramowaniem, sprzętem, prawami użytkowników itp.

Disk Cleanup
Program ten znany jest z systemu Windows 98, jednak w NT dotychczas go nie było. Umożliwia usunięcie, w prosty sposób, niepotrzebnych plików tymczasowych.

Disk Defragmenter
Użytkownicy NT długo czekali na defragmentatora dysków. Choć producent twierdził, że dysków korzystających z systemu NTFS nie trzeba defragmentować, doczekaliśmy się programu, który jednak wykonuje ową \\\"niepotrzebną\\\" czynność.

My Pictures
To nie program, ale nowy folder systemowy z definicji przeznaczony do przechowywania plików graficznych. Interesujące jest wbudowanie bezpośrednio w folder przeglądarki plików graficznych z prostymi funkcjami edycyjnymi.


Narrator
Pomoc dla osób niedowidzących. Komputer opisuje głosem (dalekim jednak od ludzkiego) sytuację na ekranie.

On-Screen Keyboard
Kolejne narzędzie z grupy ułatwiających dostęp. Wyświetla na ekranie klawiaturę komputera, za pomocą której można wprowadzać znaki.

Phone Dialer
Znacznie zmodyfikowane narzędzie do telekomunikacji. W wersji obecnej program nie tylko umożliwia zwykłe telefonowanie, ale także umożliwia prowadzenie wideokonferencji przez sieć ISDN i inne, zdefiniowane w komputerze typy sieci.

Utility Manager
Program automatycznie konfigurujący wszystkie dostępne w systemie narzędzia ułatwienia dostępu w zależności od preferencji użytkownika.

Windows Report Tool
Narzędzie raportujące, znane już z Windows 98. Umożliwia szybkie przygotowanie kompleksowego raportu o stanie komputera, który można następnie przesłać (np. pocztą elektroniczną) do pomocy technicznej



LITERATURA :

www.wikipedia.pl
www.pcworld.pl
www.enter.pl
www.free.of.pl
gazeta „PC WORLD” nr 4/2000

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 11 minut