profil

Energia jądrowa

poleca 85% 121 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Odkrycie w 1896 roku przez H. Becquerela promieniotwórczości było pierwszym krokiem w rozwoju energetyki jądrowej. W elektrowni jądrowej energię uzyskujemy nie ze spalania palin kopalnych, lecz z rozczepiania jąder atomowych. Kocioł zostaje zastąpiony reaktorem jądrowym. W reaktorze przebiega kontrolowana reakcja łańcuchowa, podczas której rozczepiane jest tyle jąder ile potrzeba do wytworzenia pary wodnej. Energia cieplna tej pary zostaje zamieniona w energię mechaniczną w procesie rozprężania pary w turbinie, a dalej następuje przemiana energii kinetycznej w energię elektryczną w napędzonym przez łopatki turbiny generatorze prądu. Obecnie elektrownie jądrowe produkują ponad 20% całkowitej światowej energii elektrycznej . Zwolennicy tego źródła energii, podkreślają, że jest to gotowa, sprawdzona technologia, która nadaje się dla cywilizacji XXI wieku, pragnącej uwolnić się od paliw kopalnych i przy tym nie zbankrutować.

W szeregach obrońców środowiska naturalnego, który dekadę temu ledwie tolerowali wzmianki o energii jądrowej, możliwość szerszego jej wykorzystania, spotyka się z coraz bardziej przychylnym nastawieniem. Dla wielu z nich bowiem perspektywa zmiany klimatu jest znacznie groźniejsza niż obawy związane z energią jądrową.

KORZYŚCI WYNIKAJĄCE Z ENERGII JĄDROWEJ:
jest niezależna od surowców naturalnych (węgla, ropy naftowej, gazu ziemnego) elektrownie mogą pracować bez obawy szybkiego wyczerpania się zapasów paliwa
z używanego paliwa jądrowego uzyskuje się więcej energii elektrycznej niż z jakiegokolwiek źródła naturalnego
energetyka jądrowa jest nieszkodliwa dla środowiska, tzn. Nie zanieczyszcza powietrza, nie emituje pyłów i gazów (klasyczne elektrownie emitują duże stężenia dwutlenku węgla, dwutlenku siarki, i innych trujących substancji, które przyczyniają się do powstawania efektu cieplarnianego
nie wpływa na pogorszenie się stanu zdrowia ludzi
nie wymaga hałaśliwych urządzeń
można ją wykorzystać w celach medycznych (bomby kobaltowe , które używa się w leczeniu nowotworu)

ZAGROŻENIA WYNIKAJĄCE Z ENERGII JĄDROWEJ
główne zagrożenie może wystąpić w przypadkach awarii reaktora(np. Czarnobyl w 1986 roku doszło do skażenia środowiska, śmierci i ciężkich chorób nowotworowych u ludzi)
składowanie odpadów radioaktywnych (pierwiastki mają długi czas połowicznego rozpadu, proces jest ten długotrwały i wymaga, aby składowisko było dobrze zabezpieczone
transport materiałów promieniotwórczych musi być bezpieczny. Odbywa się drogą morską i lądową
skażenia radioaktywne w tym promieniowanie prowadzi do wystąpienia chorób u ludzi, głównie są to choroby nowotworowe skóry, białaczki, które prowadzą do śmierci organizmu, uszkodzenie układu limfatycznego (spadek odporności), uszkodzenia szpiku kostnego, uszkodzenia zarodków i płodów. Po bombach zrzuconych na Hiroszimę i Nagasaki pod koniec II wojny światowej przez pilotów amerykańskich doszło do śmierci wielu tysięcy ludzi, a skutki są obserwowane do dzisiaj.(zahamowanie wzrostu u dzieci, upośledzenie umysłowe, białaczki)
możliwość skażenia wody przez co woda jest niezdatna do picia ; powietrza i gleby (wyjałowienie gleby)

Dodatkowa informacja:

Reakcja łańcuchowa:
Reakcja rozszczepienia jądra uranu zachodzi pod wpływem powolnego neutronu. Neutron
krążący z prędkością odpowiadającą prędkości ruchów cieplnych (ok. 2 km/s), zwany neutronem
termicznym, łączy się z jądrem substancji rozszczepianej, czyniąc je niestabilnym. Jądro
deformuje się, przewęża, a w końcu rozpada na dwa jądra stabilne, emitując przy tym kilka neutronów
oraz porcję energii. Wyemitowane neutrony mogą trafić w inne jądra, które ulegną rozszczepieniu.
W rezultacie powstaje coraz więcej swobodnych neutronów i coraz więcej jąder rozszczepia się.
Moja opinia:
Wykorzystanie energii jądrowej na podstawie literatury zachodniej wg mnie jest celowe. Ogranicza zużycie złóż naturalnych przez co nie wpływa niekorzystnie na przyrodę. Lecz wydaje mi się, że zastosowanie energii jądrowej jest bardzo kosztowne, przez co stać na nią jest tylko bogate kraje. One mogą zapewnić te wszystkie wymogi jakie powinny być zastosowane w przypadku użycia energii jądrowej (bardzo drogie urządzenia, aparatura osłonowa, możliwość bezpiecznego składowania odpadów.

ps. w załączniku jest pokazany model łańcuchowego rozszczepienia jądrowego:)

Załączniki:
Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 3 minuty