profil

Postacie kobiece w komedii Moliera pt. "Świętoszek".

poleca 85% 734 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

W komedii Moliera pt. „Świętoszek” ogromną rolę prócz postaci męskich, odgrywały kobiety, które przyczyniły się w dużym stopniu do ujawnienia prawdy o nieuczciwym i podstępnym Świętoszku.

Pierwszą postacią a zarazem najbardziej kontrowersyjną, była starsza kobieta, matka Orgona – pani Pernelle, która przejawiała zachwyt osobą Tartuffe-a, a zarzuty obłudy skierowane do Świętoszka odbierała jako osobistą obrazę. Nikomu nie pozwalała dojść do słowa w sprawie pobożnego przyjaciela Orgona. Trzymała stronę swojego syna i zawsze usprawiedliwiała postępowanie Świętoszka. Była jedyną kobietą w domu, która akceptowała przyjaźń Orgona z Tartuffe. Trudno było się jej pogodzić z faktem, że nie miała racji na temat obłudnika, gdy na jaw wyszła prawda o jego zdradliwym planie.

Marianna była córką Orgona. Jest bezsilna wobec ojca, nie potrafi się przeciwstawić jego woli, gdy postanowił wydać ją za Tartuffe-a. Jest zrezygnowana. Czuje miłość do Walerego, ale nie potrafi mu jej wyznać. Gdyby nie ingerencja Doryny, która uświadomiła Mariannie co naprawdę czuje, to być może doszło by do zaślubin ze Świętoszkiem. Marianna również przyłącza się do planu udaremnienia zamiarów Tartuffe-a.
Doryna – pokojówka Marianny. To dzięki niej nie doszło do zaślubin córki Orgona z niegodziwym Świętoszkiem. Potrafi powiedzieć „prosto z mostu” co sądzi o Tartuffe, dlatego jej stosunki z Orgonem i panią Pernelle nie układają się pomyślnie. Podejrzewa podstęp jaki snuje Elmira i przyłącza się do niego. Nie akceptowała obecności Tartuffe-a i starała się unikać kontaktu z nim.
Elmira odegrała bardzo ważną rolę w udaremnieniu zamiarów Świętoszka. Wiedząc że słowami nie przekona swojego męża, postanowiła działać na własną rękę. Podstępnie zachęcała Świętoszka do zainteresowania swoją osobą. W konsekwencji Tartuffe zaślepiony uczuciem do Elmiry, zaczyna czynić jej dwuznaczne propozycje, które słyszy Orgon.

Z przytoczonych argumentów wynika, że to dzięki aktywnej działalności kobiet zamiary Świętoszka zostają ujawnione, a sam sprawca zamieszania Ukarany.
Pani Pernelle jako jedyna kobieta trzyma stronę Tartuffe-a. Być może wynika to z zaufania do swojego syna, który był zaślepiony pobożnością obłudnika.

Marianna i Damis byli wspierani przez pokojówkę Doryne, która dociekliwie szukała prawdy.
Natomiast najbardziej podziwiam Elmire, która nie czekała na samorzutny rozwój sytuacji, ale postanowiła podstępem ujawnić zamiary Świętoszka. Było to bardzo dobre posunięcie, ponieważ dzięki jej działalności historia zakończyła się pomyślnie dla całej rodziny Orgona.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty

Epoka
Teksty kultury