profil

Porównanie czasopism i gazet dostepnych na polskim rynku i wybranie najlepszej wśród nich i najbardziej wiarygodnej

drukuj
satysfakcja 54 % 39 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

SPIS TREŚCI str.

Wstęp 3

1. Dzienniki 4
1.1. Dziennik Zachodni 5
1.2. Fakt 6
1.3. Gazeta Wyborcza 7
1.4. Rzeczpospolita 8
1.5. Super Express 9
1.6. Trybuna Śląska 10

2. Czasopisma 11
2.1. Newsweek Polska 12
2.2. Ozon 13
2.3. Polityka 14
2.4. Przekrój 15

3. Podsumowanie 16WSTĘP
Na rynku mamy wiele dzienników i czasopism. Postanowiłem porównać je i wybrać spośród nich najlepsze. Do porównania użyłem:

 Dzienników:
- Dziennik Zachodni
- Fakt
- Gazeta Wyborcza
- Rzeczpospolita
- Super Express
- Trybuna Śląska (dodatek do Dziennika Zachodniego)

 Czasopism:
- Newsweek Polska
- Ozon
- Polityka
- Przekrój

Dla polepszenia jakości porównania wszystkie dzienniki są z jednego dnia, a czasopisma z jednego tygodnia.
Na kolejnych stronach umieściłem opis danego dziennika lub czasopisma uwzględniając informacje o redakcji, cenie, nakładzie, a także wiarygodności, a zarazem przejrzystości w umieszczanych informacjach. Na początku każdego działu umieściłem krótkie podsumowanie, a także który dziennik lub czasopismo uważam za najbardziej wiarygodne i godne zakupu.
Zapraszam do zapoznania się z treścią mojego porównania.


1. Dzienniki
Dzienniki stanowią sporą część w przekazie informacji. Jednakże nie każdy z nich jest dobrym źródłem. Pośród sześciu najpopularniejszych dzienników, które zostały poddane porównaniu, za najbardziej wiarygodne i warte zakupu uważam: Gazetę Wyborczą oraz Rzeczpospolitą, jako najlepsze źródła informacji z kraju zagranicy i regionu. Fakt i Super Express natomiast uważam za największe „brukowce codzienne” których domeną nie jest przekaz konkretnych informacji, a pogoń za sensacją. Pozostałe dwa dzienniki: Dziennik Zachodni i Trybunę Śląską uważam za wiarygodne choć mniej pełne źródło informacji, przy czym Trybuna Śląska jest jednym z najlepszych dzienników opisującym region Śląska.


Na kolejnych stronach umieściłem bardziej szczegółowy opis i zapraszam do zapoznania się z nim.1.1. DZIENNIK ZACHODNI
Logo
Redaktor naczelny Elżbieta Kazibut-Twórz
Cena 1,30 zł
Ilość stron 28, z dodatkami 56
Cena jednej strony 4 gr., z dodatkami 2 gr.
Dodatki Trybuna Śląska (12 str.), Trybuna Górnicza (14 str.), Dom dla Ciebie (12 str.), Żyj Zdrowo (12 str.), Giełda Pracy (12 str.), Motogratka (12 str.), Pasaż (12 str.), Nasze Podróże (12 str.). Tele magazyn (64 str.)Dziennik Zachodni. Gazeta codzienna i tak jak każda inna zawiera informacje bieżące. Nie zawsze są one dokładnie dopracowane jednakże zawiera on szczegółowe informacje w okolicy Śląska, lecz także z całego świata. Informacje regionalne są szczegółowe i nie zawsze dotyczą tylko tego co jest aktualnie „na fali”. Natomiast informacje z kraju i zagranicy są konkretne i zawierają informacje, które w wystarczającym stopniu powinny zaspokoić większość czytelników. Każdy kto sięga po Dziennik Zachodni spotka się ze sporą ilością dodatków, m.in. wśród dodatków znajduje się Trybuna Śląska oraz Trybuna Górnicza, które niegdyś były oddzielnymi gazetami codziennymi.
Dziennik Zachodni należy do dobrych źródeł informacji zwłaszcza lokalnych, zawiera sporo ogłoszeń co również pozytywnie wpływa na jego zawartość.1.2. FAKT
Logo
Redaktor naczelny Grzegorz Jankowski
Cena 1 zł
Ilość stron 28
Cena jednej strony 3,5 gr.
Dodatki Fakt TV (64 str.)Fakt. Uważany jest przez wielu jako dobre źródło informacji. Jednakże redakcja Fakt’u nie przejmuje się czy umieszczając artykuł na swoich łamach nie skrzywdzi nikogo. Znajdziemy tu głównie sensacje, mało konkretnych i rzetelnych informacji. Posiada jak większość informacje o pogodzie i sporcie. Brak w nim informacji regionalnych, które często interesują czytelników.
Mówiąc krótko to taki „brukowiec codzienny”. Nie polecam tego dziennika nikomu, pomimo niskiej ceny.


1.3. GAZETA WYBORCZA
Logo
Redaktor naczelny Adam Michnik
Cena 2 zł
Ilość stron 40, z dodatkami nawet 90
Cena jednej strony 5 gr., z dodatkami tylko 2,2 gr.
Dodatki Gazeta Praca, Gazeta Sport, Duży Format, Gazeta Komunikaty, Gazeta Dom, Europraca, Wysokie Obroty, Gazeta Telewizyjna, Gazeta Co Jest Grane, Turystyka, Wysokie Obcasy.Gazeta Wyborcza. Wszystkim od dawna znana i lubiana. Ma bardzo dobrą renomę. Jest w pełni wiarygodna. Zawiera mnóstwo informacji z kraju, świata, a także regionalnych. Gro dodatków idealnie uzupełnia pozostałe informacje. Każdy numer GW jest dopracowany, a informacje w nim zawarte są pisane prosto i zrozumiale. W śród ważnych informacji nie pominięto tych mniej ważnych. Gazeta nie opisuje głównie sensacji. Opisuje to co jest ważne i przydatne. Nie pozyskuje czytelnika za pomocą prawie nagich zdjęć młodych kobiet, lecz przez bycie najlepszym źródłem informacji.
Ogólnie Gazetę Wyborczą oceniam jako najlepszą i polecam ją każdemu kto potrzebuje dostępu do informacji.

1.4. RZECZPOSPOLITA
Logo
Redaktor naczelny Grzegorz Gauden
Cena 3 zł
Ilość stron 30
Cena jednej strony 10 gr.
Dodatki ABC województw; Aktywacja; Chodźcie z Nami; Człowiek i ekologia; Dobra Firma; Fotoreportaż; Iracka Wolność; Kolumna transportowa; Konflikt na Bliskim Wschodzie; Listy; Magazyn Rzeczpospolitej; Małe i Średnie; Millenium; Moja Kariera; Moje Auto; Moje Pieniądze; Moje Podróże; Moje Prawo; Mozaika; Na fali - Moje Wakacje; Nasza Europa; Nieruchomości; Notowania Rzeczpospolitej; Piąta Aleja; Plus Minus; Pogoda; Polska - Unia Europejska; Raporty; Rynek – konsumenci; Rzecz o książkach; Rzecz o...; Rzecz Policzona; Rzecz w Sieci; Rzeczpospolita poleca; Rzeczy; Styl życia; tele; Ubezpieczenia, reformy; Warszawa; Wir; Wojna z terroryzmem; Wspomnienia.Rzeczpospolita. Jak sama nazwa wskazuje spodziewać się możemy tutaj informacji z kraju. Jest tu także sporo informacji z zagranicy oraz ekonomii i prawa. Jest to naprawdę bardzo dobry dziennik i wart swojej ceny. Informacje zawarte w nim są w pełni wiarygodne, a przy tym proste i przejrzyste. Spora ilość dodatków zachęca również do zakupu. Dzięki nim możemy znaleźć w jednym miejscu potrzebne nam informacje. Prostota języka pomaga przyswoić informacje, co również jest sporym plusem tegoż dziennika.
Każdy kto poszukuje bieżących kursów walut, notowań giełdowych, czy też informacji prawnych, powinien sięgnąć po Rzeczpospolitą.
1.5. SUPER EXPRESS
Logo
Redaktor naczelny Mariusz Ziomecki
Cena 1 zł
Ilość stron 24
Cena jednej strony ok 4 gr.
Dodatki TelewizyjnySuper Express. Jak każda z gazet codziennych zawiera informacje bieżące. Pomimo swojej małej ilości stron zawiera także informacje regionalne, co jest plusem ze względu na to, iż większość ludzi woli wiedzieć co się dzieje w regionie. Natomiast minusem jest sensacja. Większość artykułów tyczy się sensacji. Jest to według mnie spory minus. Wiele informacji które są dużo cenniejsze nie jest w ogóle opisywane lub ich opis jest krótki i niedokładny. Także umieszczenie prawie nagich zdjęć „Pogodynki” uważam za mało stosowne, ze względu iż dzieci również mają dostęp do prasy.
Reasumując Super Express to kolejny „brukowiec codzienny”, niestety po mimo niskiej wiarygodności i małej ilości ważnych informacji znajduje on rzesze czytelników, głównie płci męskiej, możliwe iż z powodu prawie nagich zdjęć „Pogodynki”...

1.6. TRYBUNA ŚLĄSKA
Logo
Redaktor naczelny Elżbieta Kazibut-Twórz
Cena Bezpłatny, jako dodatek do Dziennika Zachodniego
Ilość stron 12
Cena jednej strony Patrz „Cena”
Dodatki BrakTrybuna Śląska. Ze względu iż jest dodatkiem do Dziennika Zachodniego zawiera informacje tylko regionalne. Jest przez to bardzo dobrym dodatkiem informacyjnym o regionie. Informacje w niej zawarte są konkretne i poruszają problemy dnia codziennego, a także polityczne. Szkoda jedynie, że każdy kogo interesują informacje tylko o regionie śląskim musi kupować Dziennik Zachodni.
2. CZASOPISMA

Czasopisma ze względu na to iż wydawane są nie raz kilka dni po fakcie, który opisują powinny być bardziej dopracowane niż dzienniki. Język jakim powinny być pisane powinien być prosty i konkretny, a zarazem łatwy do zrozumienia. Jednak nie zawsze tak jest. Niektóre z czasopism mimo nawet długiego bytowania na rynku są wyprzedzane przez inne, które nie zdążyły nawet do końca zagnieździć się na rynku prasowym.
Pośród czterech czasopism jako najlepsze uznaje Newsweek Polska jako najlepsze czasopismo informacyjne. Następnie Ozon jako dobrze zapowiadające się czasopismo informacyjne. Na razie wydrukowany został tylko jeden numer, ale mam nadzieje że kolejne będą równie udane. Na kolejnym miejscu Polityka jako najlepsze czasopismo głównie o polityce choć nie tylko o niej. Na ostatnim Przekrój. Język jakim jest pisany jest często zawiły i ciężko zrozumiały. Informacje też często nie są kompletne.
Po tym krótkim podsumowaniu zapraszam do zapoznania się z nieco bardziej szczegółowym opisem każdego z czasopism.2.1. NEWSWEEK POLSKA
Logo
Redaktor naczelny Tomasz Wróblewski
Cena 4,50 zł
Ilość stron 120
Cena jednej strony 3,75 gr.Newsweek. Czasopismo o wszystkim, czyli teoretycznie o niczym. Jednakże nie spotkałem się z lepszym czasopismem. Co tu dużo pisać. Wszystko szczegółowo i prosto opisane. Każdy kto szuka dobrego źródła informacji, powinien sięgnąć właśnie po Newsweek. Podzielono go na główne działy, w których szczegółowo opisano informacje z minionego tygodnia, a także informacje na temat tego co dopiero się wydarzy. W działach Polska i Świat znajdziemy informacje ogólne z Polski i świata. Biznes, Nauka i Kultura – w tych działach opisano ciekawostki związane z nazwami działów. Społeczeństwo. W tym dziale dowiemy się tego co łączy i dzieli nasze społeczeństwo, a także zagadnienia związane z wychowaniem dzieci.
Newsweek jest najlepszym czasopismem z jakim się spotkałem. Polecam je każdemu kto potrzebuje dostępu do rzetelnych i konkretnych informacji.


2.2. OZON
Logo
Redaktor naczelny Dariusz Rosiak
Cena 4,50 zł
Ilość stron 106
Cena jednej strony ok 4gr.


Ozon. Całkiem nowe czasopismo. Z tego też względu, postanowiłem również je opisać. Wiele mówiono o Ozon’ie jeszcze przed jego wydaniem. Czasopismo jest napisane przejrzyście. Nie ma najmniejszych kłopotów z zrozumieniem nawet zawiłej informacji. Ozon porusza tematy, które nie tylko zainteresują każdego czytelnika, ale głównie te problemy, które nas otaczają czy dowiadujemy się o nich z telewizji czy radia. Ozon jest podzielony na kilka głównych działów. Są to:
 Tydzień – jak sama nazwa wskazuje, są w nim opisane wydarzenia z minionego tygodnia.
 Spięcia – opisują to czego nie brak w naszym świecie: spięcia, afery, kłótnie itp.
 Zyski – mowa tu oczywiście o finansach, pomysły na biznes, a także kłopoty i sukcesy w biznesie.
 Praca – opisywane są tu problemy związane z pracą.
 Odkrycia – opisane są tu wszelkiego rodzaju odkrycia, od technologicznych, po medyczne.
 Życie – życie codzienne, a także sprawy niecodzienne oraz sprawy dotyczące wychowania, czy pomysły naukowe Polaków.
 Psychologia – jeden z bardziej poruszających działów. Opisuje zdarzenia, które miały ogromny wpływ na późniejsze zachowania oraz wyjaśnia problemy związane z psychologią.
 Kultura – zapiski kulturowe, reportaże z galerii, targów książek, a także muzyka, teatr i to co jest aktualnie „na fali”.
Wszystkie te działy, dokładnie i szczegółowo opisują zagadnienia.
Ogólnie Ozon oceniam na bardzo dobre czasopismo, warte przeczytania, ze względu na sporą wiarygodność oraz przejrzystość zamieszczonych informacji.

2.3.POLITYKA
Logo
Redaktor naczelny Jerzy Baczyński
Cena 4,50 zł
Ilość stron 122
Cena jednej strony ok 4gr.


Polityka. Po nazwie można by domyśleć się czego możemy się spodziewać, nic bardziej mylnego. To nie jest czasopismo tylko o polityce. Znajdziemy w nim także informacje na różnorakie tematy, podzielone na konkretne działy. Rozmowa Polityki, Kraj, Gospodarka, Świat, Kultura, Historia, Nauka, Społeczeństwo, Na Własne Oczy – oto główne działy opisywane w Polityce. Każdy z nich jest starannie opracowany. W większości działów znajdziemy informacje o polityce. W działach: Kraj, Gospodarka, Świat i Społeczeństwo, znajdziemy cenne informacje na temat polityki. Natomiast w pozostałych działach znajdziemy zawartość zgodną z nazwą głównego działu. Ogólnie po mimo długiej obecności na ryku, uważam iż Polityka, nie należy do najlepszych czasopism. Nie jest ono najgorsze, jednakże mówi ono głównie o polityce często pomijając inne ważne informacje nie związane z nią. Polecam to czasopismo każdemu kto zainteresowany jest polityką oraz w pewnym stopniu kulturą i nauką.


2.4. PRZEKRÓJ
Logo
Redaktor naczelny Piotr Najsztub
Cena 5 zł
Ilość stron 100
Cena jednej strony 5 gr.Przekrój. Jak większość zapisane są w nim informacje z kraju, zagranicy, a także o nauce, ludziach i społeczeństwie. Jednak w tym czasopiśmie znajdują się sensacje, które według mnie pasują bardziej do „brukowców” niż do czasopism informacyjnych. Przekrój jest dobrym czasopismem. Jednakże, większość z umieszczonych w nim informacji usłyszałem wcześniej w radiu czy telewizji. Zawarte informacje w Przekroju są mało szczegółowe, a także niekompletne. Także artykuły, których jest wiele również w innych czasopismach różnią się, przez co informacje w Przekroju stają się mniej wiarygodne, ze względu na inne liczby czy nawet drobne szczegóły. Język jakim jest napisany Przekrój jest zawiły i skomplikowany, często trudno jest zrozumieć przekazywaną informacje.
Reasumując Przekrój należy do czasopism z niższej półki, pomimo sporej zawartości informacji. Nie polecam tegoż czasopisma gdyż wiele z informacji jest zawiła i ciężko zrozumiała, a także często niekompletna.3. PODSUMOWANIE
Reasumując. Na Polskim rynku prasowym jest wiele gazet i czasopism. Niewiele jednak wśród nich jest wiarygodne i informacje w nich zawarte są cennym nabytkiem. Po przeczytaniu tego porównania mam nadzieje, iż zrozumianym jest, że nie każda gazeta i nie każde czasopismo jest warte zakupu. Domniemam, iż pomogłem dok


Przydatna praca? Tak Nie
Komentarze (1) Brak komentarzy
11.6.2008 (12:28)

bardzo przejrzysta i schludna praca

Typ pracy