profil

Wynalazcy i ich wynalazki - co na ten temat napisał B. Prus.

poleca 85% 126 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Bolesław jest jednym z najwybitniejszych pisarzy w Polsce. Tworzyl w epoce pozytywizmu. Jego największy utwor to „Lalka” jest w nim mowa o wynalazkach, jednak skupmy się na tych, które dostrzegl autor i opisal je w tych oto fragmentach. W \"Lalce\" ukazany jest świat w dobie kapitalizmu, gdzie dobra materialne i własne korzyści stały na pierwszym miejscu. Hasła pracy u podstaw i pracy organicznej zamiast powszechnego dobrobytu stworzyły nowa klasę wyzyskiwaczy. W takiej epoce poznajemy bohatera \"Lalki\" Geista, który był uczonym całkowicie oddanym nauce. Jest on marzycielem podporządkującym swoje życie idei stworzenia metalu lżejszego od powietrza. Nad swoimi badaniami pracuje bardzo ciężko. Prawie całkowicie izoluje się od świata.

Utrzymuje swoje wynalazki w tajemnicy, gdyż obawia się wykorzystania ich przez niewłaściwych ludzi. Geist pragnął dojść do swojego celu sam. Chciał, aby wynalazek wyszedł z jego laboratorium. Gdyby jego badania się powiodły, miał zamiar podzielić się nimi tylko ze szlachetnymi, mądrymi osobami. Geist nie chciał popełnić błędu innych wielkich naukowców, twórców m.in. prochu, igły magnesowej czy machiny parowej, którzy swe wynalazki oddali w niepowołane ręce. Choć Geist próbował przekonać innych uczonych do autentyczności jego dotychczasowej pracy nikt mu nie chciał uwierzyć. Gdyż to, co stworzył wykraczało poza prawa epoki. Naukowcy woleli oszukać swoje zmysły niż przeciwstawić się ogólnie przyjętym zasadom epoki. Geist miał świadomość, że jego wynalazek może przynieść dobro, ale tez może zaszkodzić. Wynalazek zainteresował Wokulskiego. Choć poddaje go wątpliwości, to i widzi w nim nadzieję na powstanie wspaniałej cywilizacji szlachetnych ludzi.Geist był wynawca, który dzięki swoim osiągnięciom pragnęl pomóc światu

. Dążyli do realizacji wyższych idei bezinteresownie. Bodźcem do takich dążeń była obserwacja rzeczywistości, na której podstawie mogl stwierdzić, czego społeczeństwo potrzebuje. Jednakże nie można zapomnieć, że Geist, choć był uczonym w przeciwieństwie Nie chciał on także tak od razu podzielić się swoim wynalazkiem, jeżeli by się powiódł. Społeczeństwo, w którym żył Geist nie budziło takiego zaufania .Ludzie ówcześni przyjeli Geista wynalazki optymistycznie i potrafili je dobrze wykorzystać.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Opracowania powiązane z tekstem

Czas czytania: 1 minuta

Teksty kultury