profil

Antarktyda, Ameryka północna i południowa oraz największe państwa tych kontynentów - opis

drukuj
satysfakcja 53 % 203 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Antarktyda – leży w całości na półkuli południowej oraz na zachodniej i wschodniej, leży wokół bieguna południowego. Antarktyda wschodnia jest większa ale ma słabiej rozwiniętą linię brzegową w stosunku do mniejszej zachodniej. Pierwszym człowiekiem, który stanął na biegunie południowym był Amundsen Roald w 1911 roku. Średnia wysokości Antarktydy wynosi 2020m.n.p.m, a najwyższym szczytem jest masyw Winsona i wynosi 5140m.n.p.m. Antarktyda jest 5 co do wielkości kontynentem świata.

Australia – leży w całości na półkuli wschodniej i południowej. Jej stolicą jest Canberra. Ma słabo rozwiniętą linię brzegową. Oblewają ją dwa oceany: Spokojny i Indyjski. Największą wyspą Australii jest Tasmania. Większość Australii zajmują pustynie a ludzie skupiają się Głównie w miastach na wybrzeżach. Góry w Australii są to Wielkie Góry Wododziałowe z najwyższym szczytem Górą Kościuszki 2228m.n.p.m. Australia zajmuje ostatnie 7 miejsce pod względem wielkości kontynentów. część północna cechuje się klimatem równikowym wilgotnym.alej na południe występuje strefa zwrotnikowa, przeważają tu obszary o klimacie suchym i skrajnie.Południowo-wschodnia część kontynentu i Tasmania leżą w strefie klimatu podzwrotnikowego.

Ameryka Północna – Leży w całości na półkuli zachodniej i północnej. Oblewają ją dwa oceany: Spokojny i Atlantycki. W Ameryce Północnej znajdują się dwa duże masywy Górskie: Kordyliery z najwyższym szczytem McKinley(6194m.n.p.m.) i Apalllachy najstarsze góry świata.
W Ameryce znajduje się wiele wielkich jezior: J. Huron, Niewolnicze, Niedźwiedzie, Winnipeg, Górne. Ameryka północna zajmuje 3 miejsce co do wielkości kontynentów.
Ameryka Południowa – Leży w całości na półkuli zachodniej i w większości na półkuli południowej, jedynie północne jej części znajdują się na półkuli północnej. W Ameryce południowej znajdują się najdłuższe góry świata: Andy z najwyższym szczytem: Aconcaguą 6960m.n.p.m. W A. Poł. Znajduje się największa rzeka świata: Amazonka, która ma największą powierzchnię dopływów na świecie. Na tym kontynencie występują wszystkie strefy klimatyczne łącznie z podbiegunową. Ameryka Południowa zajmuje 4 miejsce pod względem wielkości kontynentów.

USA – leży w całości na półkuli północnej i zachodniej. Leży w strefach klimatu: Umiarkowanej, podzwrotnikowej i częściowo zwrotnikowej, ale także w strefie okołobiegunowej.

USA jest krajem bogatym w surowce naturalne: Ropę Naftową, gaz ziemny i węgla kamiennego i dzięki temu jest jednym z najlepiej rozwiniętych gospodarczo krajów. Najwięcej ludzi zatrudnionych jest w usługach bo aż 80%, a najmniej w rolnictwie bo tylko 3%. Największe skupiska ludności znajdują się w miastach na wybrzeżach oceanów i Wielkich Jezior. Stolicą USA jest Waszyngton.
Kanada - leży w całości na półkuli północnej i zachodniej. Leży w strefach klimatu: Okołobiegunowym i umiarkowanym i na samym południu podzwrotnikowym. Jest krajem bardzo słabo zaludnionym. Ludzie skupiają się głównie w miastach, które znajdują się na wybrzeżach. Kanada jest jednym z najczystszych krajów świata, ponieważ nie posiada elektrowni Cieplnych ani atomowych lecz wodne. Większość lasów jest pod ochroną co nie pozwala na ich zanieczyszczenie. W Kanadzie Dobrze rozwinięte jest rolnictwo chociaż zatrudnienie w tym dziale jest bardzo małe. Najwięcej Ludzi zatrudnionych jest w usługach, bo aż 68%, co daje bardzo wysoki poziom życia w tym kraju.
Stolicą Kanady jest Ottawa. Kanada jest krajem bogatym w surowce: Rudy Uranu, ropę naftową, ropę naftową.

Brazylia – Leży w całości na półkuli południowej i zachodniej. Jest Największym krajem Ameryki Południowej a na świecie ustępuje jedynie Chinom, Rosji, USA i Kanadzie. W tym kraju występuje klimat równikowy, zwrotnikowy i podzwrotnikowy. Stolicą Brazylii jest Brasilia. Brazylia jest krajem słabo zaludnionym, bo ludność skupia się w miastach głównie na wybrzeżach. Ma na swoim obszarze las równikowy ale nie umie go dobrze wykorzystać. Rolnictwo jest największym wrogiem lasów równikowych, ponieważ rolnicy, żeby mieć dobrą ziemie do uprawy wycinają je co może za kilkanaście lat doprowadzić do katastrofy. W Brazylii najwięcej osób zatrudnionych jest w usługach 50%, najmniej w Rolnictwie bo 14% ale to tak dużo w porównaniu do USA czy Kanady. Ale Brazylia nie jest krajem bogatym. Na przedmieściach miast znajdują się tak zwane Slumsy i tam mieszkają najbiedniejsi.


Przydatna praca? Tak Nie
Komentarze (1) Brak komentarzy
1.1.2012 (14:51)

czego niema obrasków

Typ pracy