profil

Charakterystyka porównawcza Cześnika i Rejenta.

drukuj
satysfakcja 70 % 99 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Cześnik Maciej Raptusiewicz i Rejent Milczek to główni bohaterowie komedii Aleksandra Fredry pt."Zemsta". Są to dwaj szlachcice żyjący po sąsiedzku, między którymi toczy sie spór . Cześnik jest kawalerem w średnim wieku "No nie sekret, żem niemłody, alem także i niestary." , Klara jest jego synowicą, której jest prawnym opiekunem i w raz z nią mieszka w zamku należącym do jej ojca "Ojciec Klary kupił ze wsią zamek stary...Tu mieszkamy jakby sowy" Rejent mieszka w tym samym zamku , ale w innej części i jest wdowcem, ma syna Wacława. Raptusiewicz dawniej pełnij funkcje cześnika powiatowego natomiast Milczek był rejentem i pracował w sądzie, obu szlachcicom pozostały tytuły.
Maciej wygląda jak typowy szlachcic nosi żupan, kontusz, pas i szablę, którą nazywa Panią Barską, ponieważ używał ją w czasie konfederacji barskiej , Cześnik zakłada na noc szlafmycę i nosi okulary, cierpi na choroby wynikające z jego wieku: "pan zaś mówiąc między nami, masz pedogrę.","kurcz żołądka",
"Rumatyzmy jakieś łupią". Rejent natomiast jest drobny i szczupły, także ubiera się jak typowy szlachcic.
Obaj szlachcice bardzo się różnią dlatego ciężko jest im dojść do porozumienia "Jeden ogień, drugi woda, Chcąc pogodzić, czasu szkoda." Cześnik jest typem człowieka porywczego, gwałtownego i wybuchowego, pod wpływem złości był gotów zastrzelic Rejenta "Hej serwacy! daj gwintówkę, niechaj strące tę makówkę." oraz awanturnika. Zawięcie dąży do postawienia na swoim " Jak kupiono mur graniczny, tak zostanie.", często getykuluje , Rejent jest opanowany, cichy, skromny i przesadnie uprzejmy nawet w stosunku do wroga co potwierdza mówiąc do Rejenta "Mój sąsiedzie, luby, miły, Przestań też być rozbójnikiem" ale to tylko jego maska tak naprawdę jest chytry, fałszywy, złośliwy"Cześnik wszystko będzie płacił" także zawzięty" Czapkę przedam, pas zostawię, A Cześnika stąd wykurze" i podstępny "słodki, cichy, z kornym licem, ale z diabłem w duszy". Raptusiewicz wszystkie spory chce załatwiac na pięści i bez wahania wyzywa go za pośrednictwem swojego sługi Papkina na pojedynek, Milczek raczej wolałby sądzić Cześnika.


Meżczyźni Ci różnili się także pod względem inteligencji. Rejent jest człowiekiem inteligentnym,
formułowanie mysli w mowie i pismie przychodzi mu bez trudu, nabył te umiejętności w wykonywanej wcześniej pracy natomiast Cześnikowi sklecenie listu sprawiało niebywałą trudność co potwierdza scena kiedy dyktuje list do pisania Dynadalskiemu , nie jest typem inteligenta, czasem nie potrafi powstrzymać się od złośliwych komentarzy i docinek np. do Dyndalskiego "Niech cię czarci chwycą z taką pustą mózgownicą ". Rejent używa często powiedzenia "Niech się dzieje wola nieba, z nią się zawsze zgadzać trzeba" , pozuje na osobę pobożną i łagodną, a sam potajemnie knuje intrygi . Raptusiewicz używa natomiast powiedzenia "mocium panie" jako wstawkę między wyrazami.
Papkin jako sługa Cześnika jest wiecznie skazany na jego wybuchy złości i docinki jest całkowicie zależny od niego "czym ja zechcę, Papkin będzie, Bo mnie Papkin słuchać musi"Papkin o Macieju mówi "Cześnik wulkan-aż niemiło". Podwładni Rejenta są manipulowani przez niego np. murarze, którym na siłe wymyśla ciężkie obrażenie, których rzekomo doznali kiedy napadli na nich słudzy Cześnika.
Raptusiewicz mimo swojej porywczości jest człowiekiem gościnnym, gdy wita w domu gościa zapomina o wszelkich kłotniach "Wszak, gdy wstąpił w progi moje, włos mu z głowy spaść nie może.", Rejent także potrafi ugościć o czym świadczy przyjęcie Papkina, potrafił także honorowo odpowiedzieć na wyzwanie cześnika i stawić się w miejscu pojedynku.. Cześnik nie umie się obchodzić z kobietami, wstydzi się stanąć przed Postoliną i wyznać jej miłość, dlatego wysyła Papkina aby to za niego załatwił "Lecz rozprawiać z niewiastami(...) Nie potrafię, mocium panie.Ty więc musisz swą wymową...".Obaj są przywiązani do majątku i chciwi, są gotowi poświęcić dla niego dobro swoich podopiecznych Cześnik Klary,której majątek pozwala prowadzić mu dostatnie życie. Rejent swojego syna Wacława, którego na przekór chce ożenić z Podstoliną i jest w tym bezwględny: "Innej waści trzeba żony;I, serdeńko, będzie inna".Cześnik wybierając żonę kieruje się jej majątkiem "Co za czynsze!- Ta kobieta!... Trzy folwarki". Wystarczy im drobna rzecz do sporu, są skłonni do kłótni.
Obie postacie niewątpliwie posiadają wady ale skłaniam się bardziej ku Cześnikowi , ponieważ jest to bardzo komiczna postać , sceny z nią związane rozbawiają. Rejent wydaje sie postacią mściwą i manipulatorem , mimo że obydwaj są chytrzy i liczy się dla nich bardziej majątek niż dobro innych. Jednakże w końcu tej kłotni to Raptusiewicz pierwszy wyciąga ręke do zgody :"Mocium panie, z nami zgoda". Cześnik to wg. mnie postać sympatyczniejsza dlatego okazuje jej więcej zrozumienia pomimu wielu wad.


Przydatna praca? Tak Nie
Podobne tematy:
Aleksander Fredro Aleksander Fredro Zemsta zemsta Rejent Milczek Rejent Milczek charakterystyka Charakterystyka Rejenta Milczka scharakteryzuj Rejenta Milczka Rejent Rejent charakterystyka WSZYSTKIE
Komentarze (6) Brak komentarzy
23.2.2011 (16:49)

Miód cud i orzeszki wymiata to >3333333

26.4.2008 (18:18)

Początek super. W dalszej części za dużo cytatów !!

13.4.2008 (15:02)

Praca jest ok. Przyda sie na wypracowanie!

Teksty kultury