profil

Człowiek "Zlagrowany" według Borowskiego.

drukuj
satysfakcja 88 % 516 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Według Borowskiego "człowiek zlagrowany" to człowiek, któremu technika obozu, krematoria, szubienica, fałsz, zakłamanie i zbrodnia nie są obce. Przede wszystkim człowiek, który myśli kategoriami życia obozowego i postępuje według moralności obozowej. Bohater opowiadań Borowskiego to człowiek wypaczony przez obóz, pragnący za wszelką cenę przeżyć. On i jemu podobni uciekają się nawet do metod swoich katów, a taka postawa spychała na dlaszy plan wszelkie uczucia i wrażliwość, a przedewszystkim ocalenie społeczeństwa. Najważniejszą wartością liczą się w obozie było zaspokojenie głodu.Panowała zasda "kto pierwszy ten lepszy". Doprowadziło to do wzajemnego okradania się i kompromisów z Niemcami. W obliczu śmierci zanika instynkt macierzyński, matki wyrzekają sięswoich dzieci. Dzieci,rodziny odwracają sięod siebie. Pewnien Żyd zaprowadził swojego ojca do komory gazowej. Zanik uczuć doprowadził do tego, że bohater opowiada "Proszę państwa do gazu", czuje nienawiść do ludzi z transportu.

Człowiek zlagrowany pozostawił po sobietylko jedną ideę: przetrwania, a to oznaczało przystosować się do panujących warunków, zaakceptować śmierć i okrucieństwo. Zdobywac leki, jedzenie - oto cel życia.

Nie można oceniać tej postawy, gdzyż nie jesteśmy do tego uprawnieni. Możemy najwyżej ocenić w sposób druzgocący totalitaryzm, system, który dopuścił do powstania obozów i do wypaczenia ludzkiej psychiki.


Przydatna praca? Tak Nie
Komentarze (7) Brak komentarzy
3.4.2016 (23:16)

Wedlug mnie, "człowiek zlagrowany" to osoba obojętna na krzywdę współtowarzyszy. Funkcjonuje według reguł życia obozowego i dostosowuje się do wszystkiego co obowiazuje.Według Borowskiego, jest to człowiek z za wszelką cenę trzymający się życia. Cłowiek który, decyduje się na stosowanie metod podobnych do tych, z których korzystali ich oprawcy; tylko po to by zwiekszyć swoje szanse na ocalenie. Oczywistym jest że w takich warunkach ludzkie wartości i uczucia, schodziły na dalszy plan. Zarówno w radziskim łagrze jak i niemieckim obozie koncentracyjnym, najważniejszą potrzebą człowieka było zaspokojenie głodu. W powieści "Inny świat" wyraźnie dostrzegamy jak system łagru podporządkowywał sobie zesłańców, oferując im trochę wiecej jedzenia za dużo więcej pracy. W obliczu śmierci głodowej zanikają wszelkie zasady moralne, zastąpione przez instynkt przetrwania. Nawet najbliźsi przyjaciele, krewni odwracają się od siebie. Dochodzi do sytuacji, w których dzieci prowadzą na śmierc swoich rodziców, gdyż to zapewni im szansę na przetrwanie.
Cłowiek zlagrowany, jest człowiekiem gotowym na wszystko, zdeterminowanym i konsekwentym w dążeniu do przetrwania. Nieistotne sa dla niego zasady moralne, skupia się tylko na własnym dobru. Z naszej strony, nie powinniśmy oceniać tego zachowania gdyż nie zdajemy sobie sprawy przez jaki koszmar przechodzili ci ludzie. Godny potepienia jest system totalitarny i reżimy które doprowadziły do powstania tych miejsc zagłady.

10.10.2011 (15:48)

właśnie pisze się PRZEDE WSZYSTKIM a nie przedeszystkim...

12.5.2011 (21:01)

te 13 osób które dało na nie to hejterzy

Teksty kultury