profil

„Był pewnego razu Mały Książę, który mieszkał na planecie troszeczkę większej do niego, który bardzo chciał mieć przyjaciela.” Czy posiadanie przyjaciela sprawia, że nasze życie staje się piękniejsze?

poleca 85% 132 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Przyjaźń to jedna z największych wartości. Łączy ludzi jak niewidzialna nić. Niesie ze sobą zaufanie, serdeczność, szczerość i bliskość drugiej osoby. Przyjaciele mogą na siebie liczyć, są bezinteresowni. Phil Bosmans powiedział, że: „Przyjaźń to najwspanialszy i najbardziej kosztowny dar. To sens i znaczenie wszystkich darów, ilekroć ludzie się obdarowywują.”
Wątek przyjaźni występuje w książce „Syzyfowe Prace” Stefana Żeromskiego, która opowiada o życiu polskiej młodzieży pod zaborem rosyjskim. Rodzi się ona między głównymi bohaterami pod koniec powieści. Marcin był samolubny, niezbyt miły dla kolegów. Andrzej Radek z racji swojego pochodzenia bardzo wyróżniał się od pozostałych uczniów i czując się od nich gorszym, wcale nie dążył do zawarcia bliższej znajomości. Z kolei Bernard nieustannie kontrolowany przez nauczycieli nie miał możliwości zbliżenia się do któregokolwiek ucznia. Ale to właśnie odważne wystąpienie Bernarda dało początek prawdziwej przyjaźni. Chłopców zjednoczył wspólny cel: konspiracja antyrosyjska. Chęć przeciwdziałania rusyfikacji solidaryzowała chłopców wywodzących się z różnych grup społecznych.
Książka Lucy Mount Montgomery „Ania z Zielonego Wzgórza” opowiada historię sieroty wziętej pod opiekę, prze dwoje starszych ludzi. Życie Ani bardzo się zmienia. Poznaje prawdziwą przyjaciółkę, której nigdy nie miała w Domu Dziecka – Dianę. Dziewczynki spędzają razem wiele czasu i spotkają je różne przygody. Obiecują sobie wieczną przyjaźń. Są z sobą na dobre i złe, mimo licznych przeszkód stających na drodze ich przyjaźni. Wzajemnie się wspierają w trudnych momentach, ufają sobie bezgranicznie i powierzają wszystkie dziewczęce sekrety. Z wiekiem ich przyjaźń dojrzewa, a zarazem się umacnia.
Dzieło Williama Szekspira „Romeo i Julia” opowiada o miłości, lecz pojawia się tam także motyw przyjaźni. Uczucie to łączy tytułowego bohatera i Markucja. Romeo, na wieść o śmierci przyjaciela, który zginął w pojedynku z rąk kuzyna Julii, nie waha się go pomścić. Za zabicie Tybalta zostaje wygnany z Werony. Tym sposobem daje dowód na to, że z Markucjem łączyła go prawdziwa przyjaźń.
Powieść Aleksandra Dumasa ojca, jak i dalsze części cyklu opowiada o przyjaźni Atosa, Portosa, Aramisa i d'Artagnana. Wszyscy czterej służą królowi i królowej, walczą przeciwko kardynałowi Richlieu, nieustannie ryzykując życiem. Łączy ich nie tylko kariera żołnierska, ale przeżycia osobiste, wspólne radości i cierpienia. By ocalić zagrożonego przyjaciela, skłonni są nadstawić głowę (Jeden za wszystkich! Wszyscy za jednego!). Po opuszczeniu muszkieterów spotykają się ponownie w dwadzieścia lat później.
Jak wynika z podanych powyżej przykładów, motyw przyjaźni pojawia się w wielu dziełach literackich. Przyjaźń jest również obecna w życiu wielu z nas. Czasem nie doceniamy jej wartości. Przyjaciel jest dla nas nieodłączny elementem codzienności, a gdy go tracimy świat traci urok i dopiero wtedy dostrzegamy, ile wniósł w nasze życie. Dzięki nim łatwiej nam pokonać wiele trudności, które spotykamy w życiu. Zawsze możemy zwierzyć się przyjacielowi i oczekiwać od niego rady czy pomocy. Przyjaciel nigdy nas nie opuści, nawet w biedzie. Wnosi w nasz życie wiele piękna. Pewna osoba kiedyś powiedziała bardzo mądre słowa: „ Przyjaciele są jak ciche anioły, które podnoszą nas, gdy nasze skrzydła zapominają latać”.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty