profil

Kwaśne deszcze

poleca 85% 109 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Kwaśny deszcz jest popularnym sposobem nazywania całego zakresu efektów - kwaśnych opadów. Kwaśne opady to kwaśne zanieczyszczenia powietrza, które mogą znajdować się w kwaśnym deszczu, ale mogą również występować w postaci kwaśnej mgły lub śniegu. Gdy kwasy są "transportowane" na ziemię w opisany sposó b mówimy o mokrej depozycji. Cząsteczki kwasów mogą także opadać na powierzchnię ziemi wraz z cząsteczkami pyłów - takie zjawisko nazywamy suchą depozycją.

Na świecie około 50% całej ilości SO 2 i NO x pochodzi ze źródeł naturalnych (m.in. wulkanów, pyłów, rozkładu materii organicznej). Ta naturalna emisja jest rozprzestrzeniona po całym obszarze, natomiast w uprzemysłowionych rejonach świata działalność antropogeniczna jest źródłem 90% znajdujących się tam zanieczyszczeń.
Około 70% emisji dwutlenku siarki pochodzi ze spalania zasiarczonych paliw stałych, stosowanych do ogrzewania i wytwarzania energii. Reszta wynika z procesów przemysłowych, takich jak: przetwarzanie ropy naftowej hutnictwo, produkcja pulpy drzewnej itp.


Ozon, tritlen (O3) - jedna z odmian alotropowych tlenu. Ozon jest niebieskim gazem, cięższym od powietrza. W stanie wolnym występuje w atmosferze, powstaje w wyniku rozpadu cząsteczek O2 pod wpływem światła i dalszego łączenia się ich, wg równań:

Jest gazem trującym dla ludzi, zwierząt i roślin.
Wykorzystywany jest do wyjaławiania wody pitnej (ozonowanie), pomieszczeń (szczególnie w szpitalach: lampa ozonowa), utleniania paliwa rakietowego, a także jako reagent w reakcji ozonowania. W atmosferze spełnia funkcję filtra pochłaniającego promieniowanie ultrafioletowe, które emitowane jest przez Słońce. Pochłanianie to polega na reakcji rozszczepienia (rozpadu) cząsteczki ozonu na tlen i rodnik tlenowy (odwrócenie reakcji syntezy ozonu). Przerzedzenie warstwy ozonowej nazywamy dziurą ozonową.
Ozon jest dubletowym rodnikiem i jego struktury elektronowej nie można opisać za pomocą jednej konfiguracji. Najprostszym modelem teoretycznym, pozwalającym jakościowo opisać strukturę elektronową ozonu jest metoda mieszania dwóch konfiguracji.



1. Zainstalowanie perlatorów w kranach i regulatorów przepływu w prysznicach może przynieść nawet oszczędności w wysokości 2/3 zużycia wody.
2. Zamontowanie ograniczników objętości w zbiornikach spłuczek toalet może zaoszczędzić 1,5 - 2 litrów wody przy każdorazowym spuszczeniu wody.
3. Kran kapiący z prędkością 1 kropla na sekundę przynosi straty wody w ilości 0,5 litra na godz. co daje rocznie 4,7 m3 (4 700 litrów).
4. Kran cieknący strumieniem 2 mm przynosi straty wody w ilości 277 ml na minutę, co daje rocznie 146 m3 (146 000 litrów).
5. Kran cieknący strumieniem 3 mm przynosi straty wody w ilości 638 ml na minutę, co daje rocznie 336m3 (336 000 litrów).
6. Kran cieknący strumieniem 5 mm przynosi straty wody w ilości 1l na minutę, co daje rocznie 528 m3 (528 000 litrów).
7. Odkręcony zawór 1", z którego na minutę wypływa 7 - 14 litrów wody, przynosi stratę na godzinę 420 - 840 litrów, co daje rocznie 3 680 - 7 360 m3.
8. Wąż gumowy używany do mycia hali pozostawiony z odkręconym kurkiem może przynosić straty rzędu 1m3 wody na godz.
9. Typowe średnie oszczędności, które można osiągnąć poprzez zmiany gospodarowania wodą w firmie:
• Zamknięcie obiegu wody - do 90%;
• Automatyczne odcinanie dopływu wody - do 15%;
• Płukanie przeciwprądowe - do 40%;
• Zamontowanie pistoletów - do 20%;
• Powtórne wykorzystanie popłuczyn - do 50%.
10. Średnio kąpiel to 250 litrów wody. Prysznic zużywa średnio 4 x mniej wody.
11. Podczas mycia zębów średnio każdy z nas zużywa nawet do 15 litrów wody, podczas gdy w rzeczywistości wystarczyłyby 2-3 litry. Zakręcając wodę podczas mycia zębów można średnio zaoszczędzić ok. 12 litrów wody.
12. Zużycie wody średnio na 1 mieszkańca Europy :
• 7% całkowitego zużycia wody - cele spożywcze;
• 22% - zmywanie naczyń i pranie;
• 20% - urządzenia sanitarne;
• 39% - kąpiele i mycie;
• 6% - mycie samochodu i podlewanie ogrodu;
• pozostała ilość - inne zastosowania.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 3 minuty