profil

Zamki w niemczech

drukuj
satysfakcja 63 % 24 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Zamki w Niemczech

Lichtenstein
Zamek znajduje się na wysokim i wąskim szczycie. Jest to, podobnie jak wiele zamków na tym terenie, romantyczna fantazja zaklęta w kamień w latach 40. XIX wieku. Poprzednio na tym miejscu stał zamek zniszczony w 1802 roku. Podczasz odbudowy architekci sugerowali się wymyślonym opisem poprzedniej budowli zawartym w powieści Lichtenstein, wydanej 1826 roku. Napisał ją znany autor, Wilhelm Hauff, który choć zmarł mając zaledwie 25 lat pozostawił potomnym stosunkowo dużą spuściznę, m.in. dość popularne w Niemczech bajki. Obecnie w zamku znajduje się wspaniała kolekcja broni i zbroi, a w kaplicy- gotyckie witraże i piękny XIX wieczny ołtarz.

Heilderberg
Na terenie średniowiecznego kompleksu zamkowego, którego historia powstania nie jest znana, wznoszą się dzisia ponad wąskimi uliczkami i malowniczymi dachami Starego Miasta ruiny Zamku Elektorskiego. Przez pięć wieków panowali na tym zamku elektorzy Palatynatu z rodu Wittelsbachów. Po raz pierwszy został ten zamek zniszczony w czasie wojny trzydziestoletniej. Karol Ludwig jednakże odbudował tę budowlę, która po raz drugi została zniszczona w czasie szturmu wojsk francuskich. Zamek w Heidelbergu stał się symbolem romantyzmu. Pomimo gotyckiego wnętrza, sala królewska pochodzi dopiero z 1934 roku. Jest ona dzisiaj wykorzystywana do bankietów, balów i przedstawień teatralnych. W czasie letniego festiwalu zamkowego dziedziniec jest miejscem licznych imprez między innymi oper, klasycznych koncertów serenadowych, czy musikalu \"The Student Prince\".
Wartburg
Zamek Wartburg jest jednym z najbardziej znanych i ulubionych zamków w Niemczech. Na przestrzeni wieków był on miejscem rozgrywania się ważnych wydarzeń historycznych. Od 1999 roku został on dołączony do listy dziedzictwa kulturowego UNESCO. Budowla ta została wybudowana około 1067 roku. Zamieszkiwała ją między innymi święta Elżbieta. Zamek Wartburg jest również kojarzony z Marcinem Lutrem i jego dziełami. Od XVII wieku znaczenie tego zamku zaczęło podupadać. Dzisiejszy wygląd otrzymał ten zamek w czasie prac restauratorskich przeprowadzonych tutaj w latach 1838-90. Budowla ta jest położona na wysokości ok. 400 metrów. Jego architektura jest połączeniem stylu romańskiego, gotyckiego i renesansowego.


Rochlitz
Wysoko nad miastem Rochlitz wznoszą się w górę dwie wieże zamku o tej samej nazwie. Warte zobaczenia są zbiory umieszczonego na tym zamku muzeum oraz kaplica zamkowa. Można również zwiedzić romańską wieżę wejściową, kuchnię zamkową i sale. To tutaj był zastosowany pochodzący właśnie stąd \"saksoński marmur\" Porphyrtuff. Sklepienie sieciowe i odrestaurowane freski robią duże wrażenie na zwiedzających. Ta okolica jest miejscem częstych imprez związanych z wydarzeniami, które rozegrały się na tym terenie.
Rochsburg
Zamek Rochsburg wznosi się na 50-metrowej skale, która jest otoczona z trzech stron rzeką Muldą. Pierwszy raz zamek ten został wspomniany w dokumentach z 1195 roku. Wieża zamkowa pochodzi z XII wieku. Sklepienie sieciowe znajdujące się w kaplicy św. Anny z 1523 roku wykonał Caspar Kraft. Na tym zamku są często organizowane pokazowe turnieje rycerskie i średniowieczne spektakle. W pomieszczeniach zamkowych znajduje się oprócz muzeum również schronisko młodzieżowe.
Zamek Stein
Zamek Stein stoi na grupie skał w Hartenstein niedaleko Zwickau. Jest to jedna z najpiękniejszych i najstarszych tego typu budowli w rejonie doliny rzeki Muldy. Razem z jej podwójnymi murami, pałacem i wieżą zamkową była ta twierdza od czasu jej powstania w XII wieku dobrze przygotowania na wypadek szturmu. W umieszczonym tutaj muzeum znajduje się cenna kolekcja, która prezentuje historię tej budowli i hrabstwa Hartenstein. inna wystawa jest poświęcona pisarzowi Paulowi Fleming.
Zamek Wodny Moritzburg pod Meissen
W uroczym krajobrazie wodnym jest położony jedna z najważniejszych budowli barokowych Saksonii. August Mocny polecił wybudować z książęcego zamku myśliwskiego z XVI wieku dzisiejszy zamek wodny jako reprezentatywną rezydencję myśliwską. Po obejrzeniu wnętrz tego budynku, w którym są umieszczone barokowe meble porcelana, obrazy, tapety i rzadkie poroża (w sali jadlnej jest umieszczone największe na świecie poroże jelenie) jest zalecany spacer do zameczku bażantowego i do miniaturowego portu wraz z latarnią obok dużego stawu.
Zamek Zwinger w Dreźnie
W roku 1709 zostało umieszczone podwórze Zwingera w północno-zachodniej części ówczesnyxh umocnień. Pod nazwą Zwinger określano powierzchnię pomiędzy zewnętrznymi, a wewnętrznymi kompleksami umocnień, w których trzymano drapieżniki. Początkowo znajdowała się tutaj drewniana arena, na której odbywały się święta książęce. Podobne budowle znajdowały się wtedy we Florencji, Paryżu czy Wiedniu. August Mocny polecił jednak swoim budowniczym wybudowanie w tym miejscu kamiennego budynku. Oranżerie i salony zostały pogrupowane wokół obszernego podwórza. W 1719 roku ukończono budowę oprócz północnej strony. Jedyne w swoim rodzaju połączenie architektury i sfery plastycznej sprawia, że Zwinger jest jedną z głównych budowli europejskiego baroku. Balthasar Permoser wykonał wspaniałe rzeźby przedstawiające postacie z mitologii. Sala pawilonu jest podpierana przez satyrów a na dachu jest umieszczony Herkules dźwigający kulę ziemską, symbolizujący króla pod swoim ciężarem. Naprzeciw tego pawilonu stoi pawilon kurantów, ze słynnymi kurantami z cennej porcelany Meissen. Brama koronacyjna jest przyozdobiona polską koroną królewską, którą August Mocny nosił od 1697 roku. Niedokończoną w okresie baroku stronę północną wypełniono galerią obrazów Semper. Prawie jak gdyby w ukryciu znajduje się w północnym narożniku Zwingera znajduje się łażnia nimf. W zamku znajduje się dzisiaj obok galerii obrazów starych mistrzów również: zbrojownia, kolekcja porcelany, salon matematyczno-fizyczny z interesującą kolekcją dawnych instrumentów naukowych. Szczególną atrakcją w sezonie są imprezy na dziedzińcu zamkowym.
Zamek Stolzenfels w Koblencji
Zamek ten jest oddalony około 5 km na południe od centrum Koblencji. Jest to dawny zamek celny, który został wybudowany około 1250 roku za czasów panowania arcybiskupa Arnolda von Isenburg. W roku 1688 została ta budowla w czasie wojny dziedzicznej zniszczona. Ruiny tego zamku zostały w 1823 roku podarowane pruskiemu następcy tronu, późniejszemu królowi Fryderykowi Wilhelmowi IV. W latach 1836-42 zamek ten został odbudowany według planów berlińskiego mistrza budowlanego Karola Fryderyka Schinkela. Zamek ten wraz ze znajdującymi się w nim kosztownymi meblami jest przykładem kultury mieszkaniowej i mentalności ludzi XIX wieku. Spośród wystawionych na tym zamku eksponatów rzuca się przede wszystkim w oczy kolekcja broni i uzbrojenia.
Zamek Salem
Zamek Salem to 700 lat historii wraz ze wspaniale rozwiniętą kulturą uprawy wina. Potężny kompleks budynków wybudowanych w stylu gotyckim, renesansowym i barokowym jest częścią romantycznego kompleksu zamkowego. Odwiedzający to miejsce odnajdą tutaj spokój i odprężenie. Wspaniale do tego celu nadaje się fantazyjny ogród. Dzisiejszy Zamek Salem to wspaniale zachowany i żywy pomnik niemieckiej historii i zachodniej sztuki wraz z reprezentatywnymi budowlami i wspaniałymi wnętrzami. Dzięki rzeczowym opowieściom przewodników i oprowadzeiniom po kompleksie zamkowym zwiedzający poznają historię, sztuke i architekturę tego objektu oraz mogą z łatwością wyobrazić sobie życie na tym zamku we wcześniejszych wiekach.
Zamek Kriebstein
Zamek rycerski Kriebstein jest wspaniałym przykładem historycznej architektury w Saksonii. Zamek ten powstał prawdopodobnie na początku XIV wieku. Najwyższą częścią tej budowli jest imponująca wieża, pierwsza wzmianka o niej pochodzi z 1384 roku. Pełniła ona funkcję mieszkalną i obronną, a jej budowniczym był Dietrich von Beerwalde.
Do dzisiaj udało się zachować późnośredniowieczny charakter tego zamku. Szczególnym klejnotem tego zamku jest pomalowana część nad ołtarzem przedstawiająca życie świętego Alexiusa. Atrakcję dla turystów stanowią odbywające się na zamku imprezy średniowieczne.
Zapora wodna umieszczona niedaleko zamku wraz z piękną tutejszą okolicą jest magnesem przyciągającym wielu miłośników sportów wodnych. Zapora została wybudowana w latach 1927-30 w celu wytwarzania energii i ochrony przeciwpowodziowej.


Załączniki:
Przydatna praca? Tak Nie
(0) Brak komentarzy