profil

Wady i zalety życia na wsi

drukuj
satysfakcja 36 % 190 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Jak wszystko inne, także życie na wsi ma swoje wady oraz zalety. Ludzie myśląc o życiu wiejskim zazwyczaj postrzegają tylko złe strony, jakie niesie to życie, pomijając te dobre. W tej rozprawce postaram się opisać wszystkie cechy życia wiejskiego.
W tekście Stefana Źeromskiego pt. ”Siłaczka” możemy zaobserwować kilka cech życia wiejskiego. Wieś przedstawiona w „Siłaczce” jest „odsunięta” od cywilizowanego świata. Brakuje tam telefonu, ludzie nie są w stanie się skontaktować ze sobą w szybki sposób. W tekście Żeromskiego brakuje także opieki medycznej, w wyniku, czego umiera główna bohaterka.
W powieści Georga Orwell’a pt. ”Zwierzęcy folwark” możemy zobaczyć ile trudu trzeba włożyć w prowadzenie swego gospodarstwa. Musimy dbać o zwierzęta i utrzymywać je w jak najlepszym zdrowiu. Nie możemy pozwolić sobie na jakiekolwiek niedopatrzenie, gdyż może ono nas wiele kosztować. Gospodarstwo zabiera nam mnóstwo czasu, musimy liczyć się z tym, że mieszkając na wsi możemy nie mieć „czasu wolnego”. Musimy brać także pod uwagę to, że możemy znaleźć się w podobnej sytuacji, co główna bohaterka „Siłaczki” Stefana Żeromskiego. Możemy wywnioskować, że wady życia wiejskiego to życie w odosobnieniu i ogrom pracy, który musimy włożyć, aby utrzymać nasze gospodarstwo.
W średniowieczu szlachta i mieszczaństwo dzieliły ogromne granice. Szlachta była bogata, mogła sobie pozwolić na godne życie, natomiast mieszczaństwo żyło w biedzie, starając się przetrwać. Dziś ludzie z miasta są szlachta; maja dobre warunki do życia, środki transportu oraz inne rzeczy na miejscu, natomiast ludzie ze wsi musza sobie radzić bez tramwaju, autobusów i innych udogodnień.
W "Dziadach" Adama Mickiewicza możemy zauważyć ze ludzie mieszkający na danej wsi, tworzą wspólnotę ludzi. Pomagają sobie w potrzebie oraz tworzą swoje właśnie zwyczaje i prawa.
Wiejskie życie niesie ze sobą także poczucie wspólnoty
międzyludzkiej. Możemy liczyć na pomoc innych i nie czuć się bez wartościowym, pomagając tworzyć zwyczaje, kulturę i prawa.
Jedna z dobrych cech życia wiejskiego jest możliwość odpoczynku od zgiełku w miastach. Wyjeżdżając na wieś możemy spędzić miłe chwile na łonie natury, relaksując się. W książkach często spotykamy się z historiami, w których dzieci zostają wysyłane na wieś do dziadków, aby odpoczęły.

Bohaterowie takich książek przeżywają niesamowita przygodę, poznają uroki i smutki życia wiejskiego. Uczą się jak radzić sobie w trudnych sytuacjach jak przetrwać w tym trudnym świecie. Takie umiejętności są bardzo przydatne w dzisiejszym świecie, który pełny jest „pułapek” i nieprzyjemnych niespodzianek.
Podsumowując, życie na wsi ma swoje wady i zalety. Według mnie miło jest oderwać się od rzeczywistości i spędzić wolny czas na wsi. Lecz dla niektórych ludzi zrezygnowanie z pewnych udogodnień jest strasznie trudne i nie potrafią oni żyć na wsi. Człowiek z miasta, który przeprowadził się na wies będzie miał problemy z przyzwyczajeniem się do wiejskiego życia, lecz po krótkim czasie nie będzie chciał wrócić do miasta, pokocha wieś i jej uroki.


Przydatna praca? Tak Nie
Komentarze (3) Brak komentarzy
24.9.2011 (20:01)

fajne tylko jest dużo powtórzeń!! ;p

10.3.2011 (17:39)

głupie powinno być w punktach

21.10.2007 (14:59)

Za często powtarza się słowo "życie"W pierwszym akapicie jest aż 4 razy!

Gramatyka i formy wypowiedzi