profil

/

Zadania Prace

Inne spojrzenie na trójmian kwadratowy

drukuj
satysfakcja 50 % 4 głosy

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Trójmian kwadratowy to inaczej równanie postaci : ax^2+bx+c=0 , gdzie a!= 0 .
(!= oznacza nie może być). Jak najszybciej rozwiązać równanie takiej postaci ?
Ano przy pomocy tzw. kanonicznej postaci trójmianu kwadratowego oraz wyróżnika
trójmianu kwadratowego (delta).
Jak wyprowadzić ze wzoru ax^2+bx+c=0 kanoniczną postać ? To kiedy indziej. I tak było by mi ciężko przenieść taką postać w formie tekstu , gdyż jest tam sporo kresek ułamkowych....
Tak więc rozpatrujemy 3 przypadki.

d = delta
sqrt - oznaczenie pierwiastka drugiego stopnia ,
np. sqrt(4) - czyt. pierwiastek z czterech.

I Przypadek : d > 0 ,
* dwa rozwiązania
* x1 = (-b-sqrt(d))/2a
* x2 = (-b+sqrt(d))/2a

II Przypadek : d = 0 ,
* jedno rozwiązanie
* x = -b/2a

III Przypadek : d < 0 ,
* brak rozwiązań w zbiorze liczb rzeczywistych.

W następnym odcinku (o ile takowy będzie) , spróbuję mimo
wszystko wyprowadzić kanoniczną postać z tej kretyńskiej formy
ax^2+bx+c=0. Dysponuję również programem napisanym w Turbo Pascalu
"Quadrat3" , który rozwiązuje absolutnie wszystkie równania
kwadratowe - udostępniam go za darmo (piszcie na quentin@tenbit.pl).
Jeżeli ktoś ma jakieś pytania , również proszę pisać.




Przydatna praca? Tak Nie
Komentarze (4) Brak komentarzy
6.5.2008 (15:25)

oki dzieki za pomoce duzy plus

27.7.2006 (14:20)

czlowieku, co ty tu piszesz? nie widze w tym nic odkrywczego, jest to bardzo skromy fragment wiedzy z klasy 2. Poza tym jestem bardzo ciekawy czy twoj program rzeczywiscie rozwiazuje "absolutnie wszystkie" rownania... np. czy wiesz ile w informatyce wynosi sqr(sqrt(X)) ??? Otoz nie zawsze X, a poza tym zrobiles wlasna obsluge duzych liczb?

27.7.2006 (14:19)

No chyba zartujesz! Jestem w pierwszej klasie liceum i wiem wiecej niz tu zostało napisane... A poza tym praca jest żenująca...! I jeszcze ten sposób w jaki wypowiadasz się!!! Hmmm program w TurboPascalu obliczajacy równania kwadratowe? Za darmo? jaka łaska... My to robiliśmy w pierwszym semstrze na lekcjach informatyki. Tez w TurboPascalu:D

27.7.2006 (14:17)

Na początek
1. W jakim celu to wogóle zostało opublikowane jest tu mnustwo ceikawszych i lepiej opracowanych prac na ten temat
2. Co mnie oburzyło. JAK TY MOZESZ TAK SIE WYRAZAC O TROJMIANACH !!
3. Kanon można tak prosto wypisac nawet w notatniku ze ja niewiem jakim cudem twierdzisz, że nie napisałbyś tu tej postaci... Zademonstrowac ?? Napisz to ci zrobie
4. Masz problem z kanonem to napisz w postaci iloczynowej. Najlepiej jakbyś odrazu podał to przy tych pzypadkach... No ale raczej byś tego też nie zrobił bo występuje cos takiego jak x z zerem w indeksie dolnym ...

WNIOSEK:
ZOSTAW TAKIE SPRAWY PROFESJONALISTOM... Albo chociaż tym którzy mają jakieś ambicje...

Daje 2 gdyż praca zawiera wzmianke o matematyce funkcji trójmianu kwadratowego.. Innymi słowy zgadzam się z tymi trzema przypadkami... A tak pozatym DO NICZEGO...



Zadania z Matematyki
natalkadanielska30 rozwiązanych zadań
Matematyka 10 pkt 20.12.2014 (20:59)

Jeśli (x+y)2=25 i x2+y3=13 to iloraz xy równy jest A) -6 B) 6 C) 12 D) 37

Rozwiązań 1 z 2
punktów za rozwiązanie do 8 rozwiązań 1 z 2
Rozwiązuj

lalina1580 rozwiązanych zadań
Matematyka 10 pkt 20.12.2014 (13:40)

Ile minut w dobie?

Rozwiązań 2 z 2
punktów za rozwiązanie do 8 rozwiązań 2 z 2
Rozwiązuj

Nieaktywny
Matematyka 10 pkt 18.12.2014 (21:42)

Czy mógłby mi to ktoś rozwiązać ? Bardzo proszę o szybka odpowiedz z góry dziękuje;)

Rozwiązań 0 z 2
punktów za rozwiązanie do 8 rozwiązań 0 z 2
Rozwiązuj

aashess0 rozwiązanych zadań
Matematyka 300 pkt 18.12.2014 (20:30)

OBLICZYĆ: zapas bezpieczeństwa (ZB), zapas informacyjny (ZI), zapas maksymalny (Zmax), ekonomiczną wielkość zamówienia (EWZ), koszty całkowite (Kc)...

Rozwiązań 0 z 2
punktów za rozwiązanie do 225 rozwiązań 0 z 2
Rozwiązuj

dlugowlosa0 rozwiązanych zadań
Matematyka 20 pkt 18.12.2014 (18:13)

W rownolegloboku kat ostry jest dwa razy mniejszy niz kat rozwarty Jakie sa katy tego rownolegloboku

Rozwiązań 0 z 2
punktów za rozwiązanie do 15 rozwiązań 0 z 2
Rozwiązuj

Masz problem z zadaniem?

Tu znajdziesz pomoc!
Wyjaśnimy Ci krok po kroku jak
rozwiązać zadanie.