profil

Pojedynek Zbyszka z Rotgierem - opis.

drukuj
satysfakcja 70 % 823 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Na dworze pięknego pałacu książęcego miał odbyć się pojedynek między dwoma rycerzami, polskim Zbyszkiem z Bogdańca i krzyżackim Rotgierem. Cała akcja działa się w XV w.

Wśród wielu możliwości stoczenia potyczki wybrano spór na śmierć i życie. Wszytko miało się odbyć pieszo, zaś bronami miały zostać topory i tarcze, co, jak potem się okazało, bardzo pomogło Zbyszkowi.

Po omówieniu szczegółów bitki, zabrano się za przygotowania. Zbyszko spędził całą noc na modlitwie, a potem wyspowiadał się. Modliły się również niewiasty w intencji Zbyszka. Następnego dnia rano, gdy przygotowano grunt pod walkę przybyli widzowie.

W końcu zaczęto pojedynek. Gwar wśród widzów ucichł, nastało ogólne skupienie. Najpierw zaczęli się bić giermkowie. Giermek Rotgiera, van Krist, miał nikłe szanse, aby zwyciężyć z okrutnym i potężnym Hlawą. Następnie starli się rycerze. Walka była długa i ciężka.

Wygrał jednak Zbyszko dzięki swojej sile i umiejętności posługiwania się toporem. Wtedy książę Mazowiecki orzekł, że walka w była czysta i sprawiedliwa. Oznaczało to, że zakon krzyżacki nie może mieć pretensji do Zbyszka o zabicie sługi bożego. Następnie Zbyszko z Bogdańca zgodnie z tradycją czekał jeszcze dobę na placu bitki oczekując kogoś, kto chciałby pomścić śmierć Rotgiera.


Przydatna praca? Tak Nie
Komentarze (13) Brak komentarzy
15.12.2011 (15:58)

Super ja bym lepiej nie napisała:*** Pozdro:)

14.5.2011 (19:59)

Tekst beznadziejny bez ropoczęcia zakończenia i rozwinięcia dużo błędów ogulnie praca do kitu .!!!!!!! nie bierzcie ani troche nie przydatna .!! co wy gadacie .
dostałam z tego 2- .!!!!!! beeeezseeeens nie bierzcie chyba ze chcecie ogólnie zobaczyć o co chodziło ale pod żadnym pozorem nie przepisujcie .! ;) :):)):

3.5.2011 (20:37)

kocham Paule S ;*

kocham cie

3.5.2011 (20:36)

gdzie jest krzusz

3.5.2011 (20:35)

hujowa
i niech spierdalaja

Teksty kultury


Zadania z Języka polskiego
gusio19970 rozwiązanych zadań
Język polski 10 pkt 20.12.2014 (11:30)

Napisz rozprawkę na temat : różne czasy , różni ludzie , a cel? rozważ problem trwałości buntu młodzieńczego jako wartość wpływającą na zmianę...

Rozwiązań 0 z 2
punktów za rozwiązanie do 8 rozwiązań 0 z 2
Rozwiązuj

wyyluzuj0 rozwiązanych zadań
Język polski 70 pkt 20.12.2014 (11:09)

BARDZO WAŻNE!! Na podstawie książki "Zbrodnia i Kara" napisz wypracowanie.

Rozwiązań 0 z 2
punktów za rozwiązanie do 53 rozwiązań 0 z 2
Rozwiązuj

Violaa950 rozwiązanych zadań
Język polski 90 pkt 20.12.2014 (10:36)

Renesansowy charakter "pieśni" j . Kochanowskiego . Rozważ problem w oparciu o wybrane utwory ( bez podawania ragmentów)

Rozwiązań 0 z 2
punktów za rozwiązanie do 68 rozwiązań 0 z 2
Rozwiązuj

Grinrezar0 rozwiązanych zadań
Język polski 100 pkt 19.12.2014 (20:29)

Miałbym prośbe moja dziewczyna, chodzi do Liceum dla dorosłych i dostała takiego zadanie. Jedynym naszym problemem jest to, ze oboje jesteśmy słabi...

Rozwiązań 0 z 2
punktów za rozwiązanie do 75 rozwiązań 0 z 2
Rozwiązuj

KasEnka55660 rozwiązanych zadań
Język polski 100 pkt 19.12.2014 (17:11)

Jakich książek  byście użyli do napisania referatu na temat : " Sztuka barokowa-sztuka renesansowa : porównanie . COs konkretnego potrzebuje

Rozwiązań 0 z 2
punktów za rozwiązanie do 75 rozwiązań 0 z 2
Rozwiązuj

Masz problem z zadaniem?

Tu znajdziesz pomoc!
Wyjaśnimy Ci krok po kroku jak
rozwiązać zadanie.