profil

Wynalazki oświecenia / Oświecenie / XVII w.

drukuj
satysfakcja 43 % 395 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Pod koniec XVII w. rozpoczął się okres rewolucyjnych odkryć naukowych trwający sto lat. Został nazwany wiekiem nauki. Wtedy wynaleziono pierwszą szczepionkę przeciw ospie prawdziwej, termometr oraz encyklopedię. Najważniejszych odkryć dokonano w dziedzinie nauk ścisłych.
Szkot James Watt (1736-1819) - 1763 - pierwsze ulepszenia w silniku parowym Newcomena, 1769 - opatentowanie wydzielonej komory skraplania, 1774 lub 1775 - założenie wspólnie z Matthew Boultonem w Soho pod Birmingham pierwszej na świecie wytwórni maszyn parowych, 1782 - zakończenie budowy parowego silnika dwustronnego działania - pierwsza przemysłowy silnik parowy, 1788 - skonstruowanie regulatora prędkości obrotowej (zwanej regulatorem Watta) dla silnika parowego.
Anglik Izaak Newton (1642-1727) - matematyk, fizyk, alchemik i teolog. Przyczynił się do rozwoju optyki, sformułował trzy prawa dynamiki oraz prawo powszechnego ciążenia. To pozwoliło wyjaśnić prawa Keplera na temat ruchu planet, ostatecznie potwierdzając heliocentryczny system Kopernika.
Francuz Antoine-Laurent de Lavoisier (1743-1794) – fizyk i chemik. Sformułował pierwszą wersję prawa zachowania materii, odkrył i nazwał tlen (1778), udowodnił nieprawdziwość teorii flogistonu i przyczynił się do zreformowania nomenklatury chemicznej. Najważniejsze eksperymenty Lavoisiera dotyczyły natury zapłonu i spalania. Ukazały one, że wymienione procesy polegają na łączeniu się substancji z tlenem. Udowodnił on także, że tlen odgrywa kluczową rolę przy oddychaniu zwierząt i roślin oraz w procesie rdzewienia metali. Wyjaśnienia Lavoisiera uchyliły teorię flogistonu, która postulowała, że materiały podczas spalania uwalniają substancję zwaną flogistonem. Odkrył on także, że wodór w połączeniu z tlenem tworzy wodę. Jego dzieło „Elementarne zagadnienia chemii”, napisane w 1789, jest uważane za pierwszy nowoczesny podręcznik chemii. Zawiera ono podglądy Lavoisiera na teorie chemiczne, formułuje prawo zachowania masy i zaprzecza istnieniu flogistonu. Lavoisier precyzuje także pojęcie pierwiastka, definiując go, jako substancję prostą, która nie może być rozbita na składniki żadną metodą analizy chemicznej. Sformułował także teorię o łączeniu się pierwiastków w związki chemiczne. Podręcznik zawiera także listę następujących pierwiastków: tlen, wodór, azot, fosfor, rtęć, cynk i siarka.

Lista zawierała także światło i ciepło, które Lavoisier także uważał za substancje.
Szwed Anders Celsjusz (1701-1744) – astronom i fizyk. Udał się na ekspedycję do Laponii, która potwierdziła spłaszczenie Ziemi na biegunach. Celsjusz opublikował katalog jasności ponad 300 gwiazd. Aby określić jasność gwiazd stosował oryginalna metodę, osłabiał światło gwiazdy za pomocą szklanych płytek. Wartość jasności gwiazdy oznaczała liczba płytek, które pozwalały całkowicie stłumić jej blask. Najjaśniejszą gwiazdą, którą zbadał Celsjusz była gwiazda Syriusz. W 1742 opracował skalę temperatur nazywaną skalą Celsjusza i stosowaną powszechnie w wielu krajach (skala jest liczona od punktu zamarzania lub topnienia wody, czyli 0 stopni do punktu wrzenia wody, 100 stopni).
Anglik Edmund Carthwright (1743-1823) – w roku 1769 zbudował przędzarkę o pracy ciągłej, a w 1785 opatentował krosno mechaniczne.
Francuzi Joseph Michel Montgolfier (1740-1810) i Joseph Etienne Montgolfier (1745-1799) - w Annonay (5 VI 1783) dokonali pierwszej udanej próby wzlotu balonu papierowo-płóciennego (średnicy około 12 m) Ad Astra (Ku gwiazdom) napełnionego gorącym powietrzem. Balon przeleciał 2336 m, unosząc się na wysokość około 1,8 km. 19 IX 1783 w Wersalu odbył się pierwszy załogowy lot balonu, na pokładzie znalazły się baran, kogut i kaczka.
Benjamin Franklin (1706-1790) - uczony, filozof, wolnomularz i polityk amerykański. Był wegetarianinem. Jeden z "Ojców Założycieli", współautorem amerykańskiej Deklaracji Niepodległości oraz konstytucji. W 1776 r. odbył podróż do Francji, przekonując Francuzów do finansowego wsparcia amerykańskiej rewolucji. Dążył do zniesienia niewolnictwa. Jako pierwszy pisał także o potrzebie stosowania czasu letniego, jednakże humorystyczna wymowa tego artykułu sprawiła, że nie zaczęto się do niej stosować (Franklin postulował, by ludzie wstawali i kładli się spać wcześniej). On powiedział, że czas to pieniądz. Wynalazł piorunochron (1752) oraz wymyślił i wykonał tzw. dzwoneczki Franklina, które odpowiednio wcześniej sygnalizowały nadejście burzy. Inne jego wynalazki to bezdymny piec, fotel bujany i okulary dwuogniskowe (w roku 1785). Górna połowa szkieł służyła do widzenia dali, dolna - do czytania. Franklina męczyła konieczność noszenia kilku par okularów. Odkrył także i opisał prąd zatokowy (Golfsztrom).
John Kay – w roku 1733 wynalazł mechanicznie czółenko, które podwoiło wydajność pracy tkaczy.


Załączniki:
Przydatna praca? Tak Nie
Komentarze (3) Brak komentarzy
29.11.2011 (09:09)

Sorry, ale nie mogę otworzyć tego wypracowania. Wyświetlają się tylko prawa autorskie i nic więcej.

15.9.2011 (16:44)

świetna praca :):):) Dzięki :):):) BARDZO MI SIĘ PRZYDAŁA :)

16.3.2011 (19:14)

dobre mi sie przydało. Jak ci sie ni podoba ta strona to po co tu wchodzisz w ogóle?!
Praca bardzo dobra dzięki :):-)