profil

Zabytki Indii

drukuj
satysfakcja 74 % 161 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze
Indie to potężny kraj o wielu obliczach. Spotykamy tu niezwykle zróżnicowane krajobrazy - od ośnieżonych szczytów Himalajów do długich piaszczystych plaż Południa, od gęstej dżungli na północnym wschodzie do rozległych pustynnych obszarów na zachodzie kraju. Bardzo zróżnicowana jest także kultura Indii - północ to liczne muzułmańskie zabytki, będące spuścizną Wielkich Mogołów, południe zaś to kraina będąca świadectwem istniejących tu niegdyś wielkich hinduistycznych królestw.


INDIE PÓŁNOCNE


Czerwony Fort.-Jest to ogromna budowla z czerwonego piaskowca, o obwodzie 2 kilometrów, zbudowana przez Shahdżahana, tego samego, który wzniósł Tadż Mahal. Zwiedzając północne Indie wszędzie można natknąć się na obiekty wybudowane lub znacznie rozbudowane na jego rozkaz. Widać to taki odpowiednik naszego Kazimierza Wielkiego.

Dżajpur, miejsce, gdzie można obejrzeć Pałac Wiatrów i obserwatorium astronomiczne władcy, którego hobby było obserwowanie nieba.

Dżami Masdżid - największy meczet Indii, a jego powstanie to też zasługa Shahdżahana. Budowla jest ogromna, a na jego dziedzińcu jednorazowo może pomieścić się 25 tysięcy modlących się wyznawców Proroka.

Brama Indii- Poświęcona jest żołnierzom, którzy zginęli w wojnie afgańskiej w 1919 roku, ale później jej symbolikę rozszerzono na wszystkie toczone wojny. To tutaj składają wieńce głowy państw, delegacje międzynarodowe, a w jej kierunku maszerują oddziały armii indyjskiej w czasie parad wojskowych. Po drugiej stronie zobaczyć można budynki kilku ministerstw i wspaniałą rezydencję prezydenta Indii, wybudowaną jeszcze przez Anglików. Tuż obok widać wśród zieleni kopułę Parlamentu Republiki Indii.

Varanasi- święte miasto położonego nad świętą rzeką Ganges. Ludzie przybywają tu z najdalszych stron Indii, żeby dokonać religijnej kąpieli, a marzeniem każdego Hindusa jest to, żeby po śmierci jego ciało zostało spalone właśnie tu, a prochy wrzucone do Gangesu. Cały brzeg rzeki zabudowany jest hinduskimi świątyniami z różnych okresów, ale zarówno starsze, jak i młodsze jednakowo obsuwają się do rzeki. Kilka z nich zanurzona jest nawet do połowy w wodzie.

Tadż Mahal- Symbol Indii i jednocześnie symbol miłości.

Jedna z najwspanialszych budowli na świecie. To właśnie zakochany do szaleństwa Shahdżahan postawił dla swojej ukochanej żony tę ogromną, zbudowaną z białego marmuru budowlę. Przy budowie tego obiektu w ciągu 22 lat pracowało 20 tysięcy ludzi. Dla siebie władca planował postawić po swojej śmierci identyczną budowlę, tylko z czarnego marmuru, bardzo blisko swojej zmarłej ukochanej. Planom tym przeszkodził mu syn, który widząc, że skarb państwa staje się pusty, pozbawił ojca tronu i osadził go w więzieniu.
Przy budowie pracowało 20 tysięcy robotników, którzy nie tylko pochodzili ze wszystkich krajów azjatyckich, ale także z Francji i Włoch.
Kiedy grobowiec był już gotowy, trumnę pokryto warstwą czystego złota, a Szach Dżehan miał ją dodatkowo obsypać perłami i diamentami. Przed budowlą stało 2000 żołnierzy, którzy dzień i noc musieli pilnować tych bajecznych skarbów.

Tadż Mahal wykonano z marmuru przywiezionego z odległego o ponad 320 km kamieniołomu, lecz nie jest to biała budowla, marmurowe powierzchnie są zdobione tysiącami szlachetnych i półszlachetnych kamieni, a do dekoracji kaligraficznych użyto czarnego marmuru.
Droga do Tadż Mahal prowadzi przez bramę, potem przez cudowny, okolony murem ogród.
Budynek ma cebulasty kształt, z wieżyczkami na skrzydłach, sama środkowa kopuła ma 24,5 m wysokości i 17,7 m średnicy.

Opuszczone Miasto-miejsce leżące w okolicach Agry. Legenda głosi, że jeden z władców, nie mogąc przez długie lata doczekać się potomka, odbył pielgrzymkę do świętego starca, który przepowiedział mu narodziny syna. Proroctwo spełniło się, a uszczęśliwiony władca obiecał spełnić każde życzenie świętego. Prorok powiedział, że jedyna rzecz, jaka mu jest potrzebna, to spokój. Władca polecił całej ludności opuścić miasto, żeby starzec mógł zostać sam. Prawda jest bardziej prozaiczna i wszystko wskazuje na to, że w mieście zabrakło wody, więc ludzie zaczęli je opuszczać.INDIE POŁUDNIOWENa południu Indii znajduje się jedno z siedmiu świętych miast- Kanchipuram. Miasto to już od VII wieku było stolicą królestw z dynastii Pallava, Chola i Vijanayagar. Z tamtych czasów pozostało wiele wspaniałych świątyń, będących przykładami wczesnej sztuki drawidyjskiej.
Można zwiedzić kilka z nich- najstarszą w Kanchipuram, pochodzącą z VII w świątynię Kailasanatha ; poświęconą Wisznu rozległą świątynię Vaikuntaperumal, świątynię Ekambareshwara z najwyższą gopurą o wysokości 59 metrów oraz poświęconą bogini Parwati świątynię Kamakshiamman.

Mahabalipuram- leżący na wschodnim wybrzeżu ,stary port dynastii Palava. W tej niewielkiej nadmorskiej miejscowości jest kilka klejnotów wczesnej sztuki drawidyjskiej. Należą do nich przede wszystkim Świątynie Nadbrzeżne z VII-VIII wieku oraz zespół architektoniczny zwany Five Rathas. Wśród olbrzymich głazów otaczających Mahabalipuram spotyka się wykute w skale małe świątynie zwane mandapami oraz reliefy - najsłynniejszym z nich są Narodziny Gangesu. Miejscowość słynie z wyrobów z miejscowego kamienia - spotyka się tu wiele warsztatów kamieniarskich oraz sklepików oferujących posążki hinduskich bóstw.

Tanjore- Miasto to jest słynne przede wszystkim ze wspaniałego kompleksu świątynnego, Brihadeshwara. Jest to rozległy zespół kilku świątyń, z których najwyższa osiąga wysokość 63 m, otoczonych wysokim murem obronnym. Świątynie zostały wzniesione od X do XIII wieku przez królów z dynastii Chola. Tu znajduje się największy w Indiach święty byk Nandi - wierzchowiec boga Sziwy.


Niedaleko od Tanjore leży inne ciekawe miasto z cennymi świątynnymi kompleksami - Trichy. Najbardziej oryginalnym zabytkiem jest tu Świątynia na Skale - położona wysoko nad miastem świątynia, do której zmierzają tysiące pielgrzymów (i turystów), wchodząc na szczyt stromego wzgórza po 437 wykutych w skale stopniach. Panorama ze szczytu wzgórza jest wspaniała, panuje tu typowa pielgrzymkowa atmosfera.Drugim bardzo ciekawym zabytkiem w Trichy jest znajdująca się na przedmieściach olbrzymia świątynia Sri Ranganathaswamy. Jest to największy świątynny kompleks w Indiach, o powierzchni aż 250 ha. Znajduje się tu wiele świątyń poświęconych głównym hinduskim bogom, Wisznu i Sziwie. Do centrum kompleksu, tzw. Złotej Świątyni prowadzi siedem bajecznie kolorowo zdobionych bram - gopur. Całość wywiera olbrzymie wrażenie, także ze względu na liczbę przybywających tu pielgrzymów.

Madurai- największe miasto w południowej części stanu Tamil Nadu. To bardzo ruchliwe miasto słynie przede wszystkim z niezwykle ważnej dla hinduistów świątyni Shree Meenakshi. Świątynia jest usytuowana w samym zabytkowym centrum Madurai. Na jej teren prowadzą cztery bramy zwieńczone potężnymi gopurami o wysokości około 50 metrów.
Każda gopura jest niezwykle bogato ozdobiona kolorowymi figurkami bogów, bogiń i demonów. We wnętrzu znajdują się liczne świątynie, oraz duży basen do rytualnych kąpieli. Świątynny kompleks jest wypełniony licznymi pielgrzymami przybywającymi do Madurai z różnych zakątków Indii.

Rameswaram, zwane Waranasi Południa. Do Rameswaram, położonego na wyspie w pobliżu Mostu Adama –łańcucha wysepek prowadzących na Cejlon - przybywają liczni wyznawcy hinduizmu, aby obmyć się w wodach Oceanu Indyjskiego i odwiedzić świątynię Ramanathaswamy. Jest to jedna z najciekawszych świątyń, wzniesiona w XII wieku w stylu drawidyjskim. Kompleks świątynny jest zwieńczony wysoką, 54-metrową, białą gopurą. Rameswaram to zarazem port rybacki, w pobliżu zaś znajdują się piękne, piaszczyste plaże, rzadko odwiedzane przez turystów.

Kanyakumari, miejscowość leżąca na przylądku Komoryn, stanowiąca cel pielgrzymek wielu mieszkańców Indii (a także turystów). Charakterystycznym elementem Kanyakumari jest świątynia poświęcona tej bogini, położona na małej wysepce w pobliżu wybrzeża. Turystów przyciągają tu także wspaniałe wschody słońca i wielobarwny tłum pielgrzymów, dokonujących ablucji w symbolicznym miejscu, gdzie stykają się wody Zatoki Bengalskiej i Morza Arabskiego.

Jednym z ciekawszych miejsc w południowych Indiach, jest również stan Goa- Dawna kolonia portugalska. Po Portugalczykach pozostała między innymi zabytkowa dawna stolica, Stare Goa. Znajduje się tu kilka kościołów z XVI wieku, przypominających dawne czasy kolonialnej świetności: kościół i klasztor św. Franciszka, katedra oraz kościół Dzieciątka Jezus, w którym umieszczono grobowiec św. Franciszka Ksawerego, słynnego misjonarza z XVI wieku, działającego na obszarze Indii, Chin i Japonii.


Przydatna praca? Tak Nie
Polecane prace:
(0) Brak komentarzy