profil

Zapłodnienie i rozwój płodowy

poleca 89% 101 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Już po 5 minutach po ejakulacji plemniki mogą dotrzeć do jajowodów jajowodów odległości 1/3 od jajnika. To właśnie tam rozpoczyna się proces zapłodnienia. Nie wszystkie plemniki docierają do tego miejsca, znaczna część ginie z powodu:
- kwaśnego odczynu pochwy
- bezkierunkowości ruchów plemników ( gubią się)
- mogą być fagocytowane przez makrofagi znajdujące się w drogach rodnych.
Te które dotrą do komórki jajowej otaczają ją i z akrosomów wydzielają się enzymy. Enzymy te rozpuszczają osłonki czyli wieniec promienisty i otoczkę przejrzystą. Ten który pierwszy dotrze do samej komórki styka się z jej powierzchnią, po czym ma miejsce identyfikacja gatunkowa za pomocą specjalnych receptorów. Wokół główki takiego plemnika wytwarza się tzw. Wzgórek przyjęcia, który wciąga tę główkę do cytoplazmy. Od tego momentu staje się ona przedjądrzem męskim i stymuluje jądro komórki jajowej do zakończenia mejozy ( która zatrzymała się na etapie metafazy II ) dopiero po oddzieleniu polocytu II rzędu powstaje jądro haploidalne, czyli właściwe przedjądrze żeńskie. W tym momencie dochodzi do właściwego zapłodnienia, czyli zlewania się obu haploidalnych przedjądrzy – powstaje diploidalne jądro zygotyczne. Wnikanie do komórki jajowej większej ilości plemników tzw. Polispermii zapobiegają mechanizmy zmieniające ładunek błony komórki jajowej tuż po wniknięciu główki plemnika. Około 24h po tym procesie rozpoczynają się podziały prowadzące do powstania blastocysty (blastuli) czyli jaja płodowego. Wyróżniamy w nim dwa bieguny
-embrioblast-> zarodek i płód
-trofoblast –> po dotarciu jaja płodowego do endometrium. Wytwarza się zagłębienie, w którym zagnieżdża się jajo płodowe i zostaje ono przykryte komórkami endometrium. Trofoblast będzie również uczestniczył w wytwarzaniu kosmówki; rozpoczyna on ( później tą funkcję przejmuje łożysko ) wydzielanie hormonu gonadotropiny HCG. HCG zastępuje LH podtrzymując tym samym funkcjonowanie ciałka żółtego – przekształca się ono w ciałko żółte ciążowe. Produkuje ono progesteron dzięki czemu endometrium nie łuszczy się a na samym początku ciąży produkuje tzw. Mleczko maciczne umożliwiające odżywianie się zarodka do momentu wykształcenia się łożyska.
Nad embrioblastem unosi się fałd zbudowany z dwóch listków. Listek wewnętrzny daje początek błonie płodowej zwanej owodnią. Utworzy on jamę owodni, której w wodach płodowych będzie rozwijał się płód. Listek zewnętrzny da początek kosmówce. To błona płodowa wytwarza palczaste wyrostki zwane kosmkami, które wrastają w endometrium tworząc płodową część łożyska. Matczyną częścią staje się ta część endometrium, która przylega do kosmówki.
Z zarodkowego jelita wytwarza się trzecia błona płodowa – omocznia., która u ssaków łożyskowych inaczej niż u przodków nie służy do gromadzenia końcowych produktów metabolizmu, ten przekształca się w struktury sznura pępkowego.
Poprzez łożyska na drodze dyfuzji i transportu aktywnego odbywa się wymiana gazowa dostarczająca substancji odżywczych i odbieranie produktów metabolicznych. Krew matki nie powinna mieszać się z krwią płodu.

Rozwój zarodka
Stale dzielące się komórki zarodka najpierw się układają w określone struktury i specjalizują pod względem metabolicznym, a ostatecznie przekształcają się we właściwy układ tkanek i narządów. Ten bardzo złożony proces stopniowego komplikowania się budowy zarodka zwany morfogenezą prowadzi do powstania w pełni wykształconego płodu o budowie i wyglądzie miniaturowego człowieka.
W najwcześniejszych stadiach rozwoju zarodka powstają związki układów nerwowego i krwionośnego po 4-5 tygodniach zarodek pół cm długości. W uwypukleniu, które staje się później głową rozwija się mózg. Boczne wyrostki wkrótce przekształcają się w małe nogi i ręce. Serce tłoczy krew do naczyń, którymi przepływa przez łożysko. Ośmiotygodniowy zarodek długości 2,5 cm ma twarz oraz palce u rąk, nóg a także większość narządów wewnętrznych. Od tej pory określa się go miarem płodu. Widać już wyraźnie ludzki wyraz twarzy, uszy, nos i oczy. Można rozpoznać nawet płeć. Matka zaczyna wyczuwać ruchy dziecka. U pięciomiesięcznego płodu pojawiają się włosy na ciele i głowie. Rozpoczyna się szybki wzrost. U sześciomiesięcznego płodu można go już utrzymać przy życiu. Warunkiem jest to, że zostanie on umieszczony w przeznaczonym dla wcześniaków inkubatorze. Prawidłowy poród po 9 miesiącach.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 4 minuty

Ciekawostki ze świata