profil

Czy człowiek średniowiecza może przemówić do nas przez teksty kultury, czy też pozostaje naszym niemym i niepojętym przodkiem?

poleca 85% 136 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Największą wartością człowieka średniowiecznego był Bóg. Życie na Ziemi było jedynie przygotowanie do wiecznego życia i najwyższego szczęścia, które nas czeka w niebie. Śmierć jest drogą, bramą, przez którą należy przejść by znaleźć się u boku Najdoskonalszego. Wiele tekstów kultury epoki średniowiecza ukazuje nam taki obraz człowieka zmagającego się z trudem ziemskiego życia i dążącego do włączenia się we wspólnotę niebieską. Artyści tego okresu skupiali swoją uwagę przede wszystkim na tematyce religijnej i sakralnej. Tworzyli wartości, których ludzie winni przestrzegać. Czytając, oglądając i słuchając ich dzieł próbujemy odczytać jak ważna jest dla człowieka wiara.
Autorzy zarysowali w swoich utworach literackich obraz człowieka i jego spraw. Poszukiwali odpowiedzi na nurtujące ich pytania. Ukazywali postać ludzką jako bezradną wobec siły i władzy Boga. Przekazywali odbiorcom normy, które pozwoliłyby, stać się dziećmi bożymi. Głównym zadaniem literatury było pouczanie ludzi, w jaki sposób mają żyć, w utworach szukano wzorców do naśladowania. To właśnie z literatury czerpano przykłady jak żyć, w co wierzyć i jak postępować.
Nieodłącznym elementem była symbolika, która miała wielkie znaczenia dla ludzi. Nie tylko w literaturze, ale również w architekturze i innych formach sztuki miała ona swoje miejsce. Średniowieczne wierzenia oparte były głównie na symbolice. Autorzy poprzez wplatanie licznych symboli i alegorii w swoje utwory pozwalali ludziom na jasne zrozumienie celu i treści utworu. Kolory, rośliny i przedmioty przemawiały przez artystów. Ukazywały świat taki, jaki postrzegali oni sami.
Do sztuki średniowiecza zaliczamy malarstwo, rzeźbę, muzykę i architekturę. Pełniły one ważną funkcję w objaśnianiu i nauczaniu prawdy wiary. W tym okresie wytworzyły się dwa style architektoniczne: styl romański i gotycki. Styl romański charakteryzował się dużą prostotą formy i ciężkością. We wnętrzu budowli panował półmrok, gdyż okna tych konstrukcji były niewielkich rozmiarów. Kościoły w tym okresie pełniły funkcję ośrodka kultu. Styl gotycki cechował się odmiennością. Gotyckie budowle są bardzo delikatne, występuje tam wiele łuków, a wnętrza rozświetlone są niesamowitymi witrażami umieszczonymi w dużych, strzelistych oknach. Światło przenikające do wnętrza miało być obrazem łaski Boga i jego miłości. Duże rozmiary budowli miały na celu zbliżenie się do Boga. Architektura gotycka w zamierzeniu twórców miała w doskonały sposób wielbić Boga. Muzyka tak jak wszystko inne podporządkowana była wierze i Bogu. Powstawały głównie pieśni o tematyce religijnej a wraz z nimi chóry występujące podczas liturgii mszalnej.
Okres średniowiecza pozostawił nam niezwykle wartościowy dorobek. Powstało wówczas wiele dzieł znakomitych artystów. Epoka ta zaangażowana jest w kwestie religijne i świeckie, duchowe i społeczne. Artyści tego okresu przekazują nam idee, pouczają, poszerzają wiedzę, ukazują obraz Boga, który jest sędzią świata, źródłem i celem życia każdego człowieka. Ludzie ery technologii dążą jedynie do zaspokojenia swoich potrzeb materialnych. Dzieła średniowieczne uczą nas jak naprawdę powinno wyglądać nasze życie, czemu powinniśmy się poświęcić i dla kogo żyć.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty