profil

Pitagoras

Ostatnia aktualizacja: 2021-01-14
poleca 84% 2829 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Pitagoras (ok. 572-497 p.n.e.) grecki matematyk.

Pochodził z wyspy Samos, czyli wschodniej kolonii japońskiej. Mając 40 lat, opuścił Jonię, która walczyła z Persami i odbył liczne podróże, również do Indii, gdzie zetknął się z tamtejszymi systemami fizoloficzno - religijnymi. Przebywał w Tracji, ostatecznie osiadł jednak w Wielkiej Grecji, gdzie w Krotonie założył szkołę fizoloficzno - religijną i związek pitagorejski. Nie pozostawił po sobie żadnych dzieł, a te, które później rozpowszechniono w Grecji, były jak podają historycy filozofii, apokryfami.

W filozofii greckiej uważany był za twórcę początków teorii liczb, autora tzw. twierdzenia Pitagorasa. Był to prawdopodobnie rezultat pracy wielu uczonych, określanych powszechnie mianem pitagorejczyków. Z literatury filozoficznej greków wynika, że Pitagoras jako pierwszy użył określenia filozofia w rozumieniu "miłość mądrości", dla zaznaczenia, że mądrość jest rzeczą boską, a jedynie umiłowanie jej jest dostępne dla ludzi.

Pitagoras był kontynuatorem i reformatorem religii orfickiej, którą później zaczęto nazywać pitagoreizmem. Wprowadził pojęcie podobieństwa figur oraz ideę przeprowadzania systematycznych dowodów w geometrii.

Przeprowadził dowód twierdzenia nazwanego twierdzeniem Pitagorasa (znanego wcześniej jako reguła bez dowodu), odkrył niewspółmierność boku i przekątnej kwadratu, przypisywał magiczne własności liczbom, wierzył w harmonię w kosmosie. Spośród wielu koncepcji pitagorejczyków trudno jest wyodrębnić poglądy samego Pitagorasa.

Pitagorejski trójkąt, egipski trójkąt, trójkąt prostokątny, którego stosunki długości boków mają się do siebie jak liczby naturalne, np. trójkąt o bokach 3,4,5.

Pitagorejskie liczby, trójki liczb naturalnych a, b, c - takich, że a kwadrat + b kwadrat = c kwadrat. Istnieją algorytmy liczb pitagorejskich.

Związek pitagorejski, związek założony ok. 532 p.n.e. przez Pitagorasa po jego przybyciu do Kratony. Zorganizowany na wzór stowarzyszeń oficerskich (orficyzm), zrzeszał zarówno męszczyzn jak i kobiety.

Przyjęcie do związku pitagorejskiego poprzedzone było pięcioletnim okresem próby (ćwiczenia w milczeniu, posłuszeństwie wobec mistrza). Jego członków obowiązywał niezwykle rygorystyczny tryb życia oraz wspólnota mienia. Jako jeden ze sposobów oczyszczenia duszy - obok wiedzy tajemnej i misteriów - pielęgnowano w nim pracę naukową.

Związek pitagorejski, choć brał udział w walkach politycznych w Grecji, głosząc hasło władzy najlepszych (po grecku aristoj - stąd arystokracja), miał charakter przede wszystkim etyczno-religijny. Jego dorobek intelektualny i duchowy, przypisywany wg. tradycji głównie Pitagorasowi, stanowił w rzeczywistości owoc pracy wielu ludzi

W V wieku p.n.e., po śmierci mistrza, podzielił się na tzw. akuzmatyków i matematyków, ok. 440 p.n.e. uległ niemal całkowitemu rozbiciu. Pod koniec V wieku p.n.e. z jego członków działali jeszcze Archytys w Tarencie i Filotaos w Tebach. Idee głoszone przez związek pitagorejski przeżyły renesans w okresie cesarstwa rzymskiego i w epoce odrodzenia.

Twierdzenie Pitagorasa, matematyczne twierdzenie geometryczne to: pole kwadratu zbudowanego na przeciwprostokątnej trójkąta prostokątnego równe jest sumie pól kwadratów zbudowanych na przyprostokątnych: c kwadrat = a kwadrat + b kwadrat; dla trójkąta dowolnego o bokach a, b, c i odpowiednio przeciwległych im kątach alfa, beta, y zachodzi tzw. wzór Caruota (będący trygonometrycznym uogólnieniem twierdzenia Pitagorasa): c kwadrat = a kwadrat + b kwadrat - 2ab cos y (jak również dwa dalsze wzory powstałe przez kolejną zamianę liter a, b, c, i alfa, beta, y); w starożytności twierdzenie Pitagorasa służyło do wytyczania katów prostych.

Logika, jedna z podstawowych dyscyplin filozofii, ukształtowana przez Sokratesa, zdefiniowana i rozwinięta przez Arystotelesa, chociaż posiadająca już swoje początki u Pitagorasa i pitagorejczyków.

Metapountum, Metapontion, starożytne miasto w południowej Italii nad zatoką tarencką.
Prawdopodobnie zatoka achajska (początek VII wieku p.n.e.). Miasto sprzymierzone z Atenami.

Ok. 300 r. p.n.e. dostało się pod panowanie Rzymu. Główna kwatera Hannibala w czasie II wojny światowej. Złupione przez Spartakusa, zaczęło chylić się ku upadkowi. Do 497 r. p.n.e. mieszkał tu i nauczał Pitagoras (siedziba pitagorejczyków).

Każda teoria matematyczna posiada pewne aksjonaty oraz dedukcje wyprowadzone z nich twierdzenia. W tym sensie teoria matematyczna jest zbiorem aktualnie poznanych konsekwencji pewnych aksjomanów. Początki matematyki jako technik rachunkowych rozwinęły się w Babilonii (m.in. system sześdziesiątkowy stosowany w mierze czasu i katów do dziś) i Egipcie. Znaczący wkład w rozwój matematyki wnieśli grecy (Tales z Miletu, Eukides, Archimedes, Heron z Aleksandrii, Pitagoras).

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Komentarze (2) Brak komentarzy

spoko ale powinno być bardziej streszczone

nie jest zła ale powina być bardziej streszczona np tak jak mi to potrzeba konkretnej definicji a nie zebym sie musiała rozczytywać przykład ale nie jest żle nawet powiem że dobrze

Treść zweryfikowana i sprawdzona

Czas czytania: 4 minuty