profil

Berlin - podstawowe informacje o mieście

Ostatnia aktualizacja: 2024-01-10
poleca 84% 2871 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Berlin jest stolicą oraz największym miastem Niemiec, posiadającym status landu, położonym nad rzeką Sprewą. Miasto leży tylko około 70 kilometrów od granicy z Polską. Zajmuje powierzchnię 891,68 km², a zamieszkuje je około 3,7 mln osób (stan na rok 2023).

Miasto zostało założone w IX wieku przez plemiona słowiańskie i określane łacińską nazwą Berolina. W swojej historii pełniło kilkakrotnie rolę stolicy różnych państw niemieckich: Marchii Brandenburskiej, Królestwa Prus, od 1864 roku stanowiło stolicę Związku Północnoniemieckiego. Od roku 1871 stanowiło stolicę zjednoczonych Niemiec – jako cesarstwa, a później republiki. Od 1451 r. Berlin był rezydencją brandenburskich margrabiów i elektorów.

W XVII wieku Berlin został rozbudowany o kilka przedmieści, a w 1701 r. przez Fryderyka I podniesiony do rangi stolicy. Ponadto w 1709 r. zjednoczono miasta i gminy Berlin, Colln, Friedrichswerder, Dorotheenstadt i Friedrichstadt w jedno miasto Berlin. Wkrótce powstały dalsze przedmieścia.

Obszar miasta został ponownie rozszerzony w 1861 r., gdy włączono miejscowości Wedding, Moabit oraz przedmieścia po stronie Tempelhofu i Schönebergu. W 1871 r. miasto zostało stolicą nowo powstałej Rzeszy Niemieckiej.

Po I wojnie światowej w 1918 r. ogłoszono w Berlinie republikę. W 1920 r. na podstawie tzw. Ustawy o Wielkim Berlinie ponownie znacznie rozszerzono obszar miasta, przyłączając kilka miast i kilkadziesiąt wsi. Berlin osiągnął wówczas około 4 milionów mieszkańców.

Po przejęciu władzy przez nazistów w 1933 r. Berlin stał się stolicą III Rzeszy. W 1936 r. odbyły się w Berlinie igrzyska olimpijskie. Planowano znaczną rozbudowę miasta na stolicę świata, czemu przeszkodziła klęska Niemiec w II wojnie światowej oraz znaczne zniszczenie miasta. W czasie alianckich bombardowań i radzieckiego oblężenia znaczne obszary zabudowy zostały dosłownie zmiecione z powierzchni ziemi.

Po II wojnie światowej Berlin został podzielony na 4 sektory okupacyjne przez aliantów. Stąd też przed ponownym zjednoczeniem Niemiec miasto było podzielone na część wschodnią stanowiącą sektor sowiecki i od 1949 r. stolicę NRD oraz część zachodnią (Berlin Zachodni) stanowiącą enklawę RFN, powstałą z francuskiego, brytyjskiego i amerykańskiego sektora okupacyjnego.

W latach 1948-49 Sowieci wprowadzili blokadę Berlina Zachodniego, na co alianci zachodni odpowiedzieli uruchomieniem mostu powietrznego z zaopatrzeniem. W latach 1961-1989 Berlin Zachodni był otoczony murem berlińskim, którego zburzenie było symbolem zjednoczenia dwóch części miasta oraz dwóch państw niemieckich. Od 1991 r. Berlin jest decyzją Bundestagu stolicą zjednoczonych Niemiec. Od 1991 r. parlament i rząd obradują w Berlinie

Berlin jest wielkim ośrodkiem gospodarczym i finansowym. Przemysł głównie elektroniczny (m.in. firma Siemens), maszynowy, środków transportu i odzieżowy. Ważny ośrodek handlowy (międzynarodowe targi, wystawy).

Berlin w porównaniu z innymi stolicami europejskimi, posiada niewiele zabytków. Za to znaleźć tu można wiele muzeów i innych instytucji kultury. Interesujące są także miejskie ogrody.

Główne zabytki Berlina to:
- Brama Brandenburska
- Reichstag
- Mur berliński
- kościół Pamięci Fryderyka Wilhelma
- Wyspa Muzeów z muzeum Pergamonu
- Muzeum Egipskie w Berlinie
- Muzeum Żydowskie w Berlinie
- Ratusz
- Grunewaldturm.

W Berlinie pięć publicznych szkół wyższych i ponad 30 prywatnych, zawodowych i technicznych, które mają około 200 tysięcy studentów.

Berlin jest jednym z największych miast Środkowej Europy, jest w nim wiele ciekawych miejsc, które warto obejrzeć. Uważam, że warto to miasto zwiedzić i poznać jego najciekawsze miejsca.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 3 minuty