profil

Interpretacja porównawcza "Bogurodzicy" i "Lamentu świętokrzyskiego". Najważniejsze cechy polskiej pieśni maryjnej.

poleca 85% 2769 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

„Bogurodzica” i „Lament świętokrzyski” są najstarszymi zabytkami literatury polskiej i bez wątpienia zasługują na miano utworów uniwersalnych: jeden ukazuje portret Maryi jako matki, natomiast drugi przedstawia Matkę Boską i jej postawę rozpaczającą nad śmiercią syna.

Pomimo jedności tematu mają zupełnie inny charakter, wynikający ze sposobu przedstawienia Maryji. Ostatecznie pozwalają wywnioskować nam jak była postrzegana w Polsce za czasów średniowiecza.

„Bogurodzica”, która powstała około XIIIw. jest pisana podniosłym stylem. Przedstawia matkę Syna Bożego i wszystkich ludzi, jako boską osobe znajdującą się w niebie. Jest istotą świętą, bliską ludziom, którzy zanoszą jej swoje prośby i problemy. Jest jakby pośredniczką między Bogiem a wiernymi, przekazującą łaski wyproszone przez wiernych do syna.

Podmiot przedstawia Maryję jako osobę bliską, lecz jednocześnie zaznacza jej wyższość i świętość. Jest matką chrześcijan, na której powinniśmy się wzorować.

Lament posiadający formę monologu ukazuje Maryję w zupełnie innej formie.

Została przedstawiona jako zwykła śmiertelniczka, ale przede wszystkim matka, która rozpacza nad cierpieniem swojego syna. Nie może pogodzić się z całą sytuacją.

Występuje jako cierpiąca niewiasta, stojąca pod krzyżem, będąca naocznym świadkiem męki Chrystusa, która próbuje coś przekazać. Adresatami są jej syn oraz wszyscy ludzie, a w szczególności matki. Przedstawia swój ogromny ból, jest bezsilna i bezradna wobec śmierci dziecka. Jest czułą matką, o czym świadczą liczne zdrobnienia. Zachowuje się zwyczajnie, tak samo jak każdy z nas.

Podobieństw w tekście jest niewiele, chociaż można takie wskazać.

Jedną z cech łacząca oba utwory jest to, że mają podobną budowę. Są one podzielone na strofy, wystepują archaizmy oraz rymy. Oba dzieła zostały napisane przez anonimowych autorów.

Reansumując, można powiedzieć, że obie pieśni maryjne to arcydzieła polskiej literatury. Sporo je różni, aczkolwiek można się w nich doszukać podobieństw.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Opracowania powiązane z tekstem

Czas czytania: 1 minuta

Gramatyka i formy wypowiedzi