profil

Opis dworku w Soplicowie.

drukuj
satysfakcja 76 % 108 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Zamysłem Mickiewicza było ukazać na kartach "Pana Tadeusza" Spolicowo, jako typowy przykład szlacheckiej siedziby, a jej mieszkańców, jako przykład średniozamożnej szlachty. Poeta pokazuje dworek w Soplicowie, jako oazę wszelkich pozytywnych cech do której tęskni przebywający w mało przyjaznym Paryżu. Z sentymentem mówi, że te czasy już odchodzą, pokazuje społeczeństwo na przełomie. Podkreśla to poprzez wielokrotne użycie przymiotnika "ostatni" np "ostatni zajazd na Litwie", "ostatni, co tak poloneza wodzi" itd.

Dworek w Spolicowie miał pobielane ściany, które ładnie kontrastowały z zielonymi topolami rosnącymi przed nim. Kontrast ten ponadto daje wrażenie czystości i porządku, a cień, który dają topole daje schronienie przed gorącymi promieniami letniego słońca. Dom mimo że niewielki dawał uczucie schludności, a otwarta brama zapraszała do środka.

Właściciele dworku, jak przystało na patriotów, na ścianach swego domu powiesili portrety bohaterów narodowych: Kościszko, Jaśniński i Korsak. Wisi tam też zegar kurantowy, dzięki któremu można było usłyszeć hymn Polski w każdej chwili.

Mieszkańcy dworku zdawali się być bardzo gościnni. Świadczyć o tym może otwarta brama. Byli też gospodarni. co możemy zaobserwować patrząc na stogi za stodołą. Wnętrze domu zaś świadczy o tym, iż gospodarze byli prawdziwymi Polakami i patriotami.

Mickiewicz miał rację mówiąc, że tamte czasy już odchodzą. W naszych czasach nie znajdziemy już drugiego "dworku w Soplicowie". Ten dom był miejscem, w którym można było odetchnąć, uspokoić się. Był typowym szlacheckim domem, do którego każdy gość mógł wejść licząc na gościnę.


Przydatna praca? Tak Nie
Komentarze (12) Brak komentarzy
8.4.2010 (16:11)

Opis jest dość ciekawy, ale niedokładny... Bardzo dużo istotnych szczegółów zostało opuszczonych.

Oceniam go na 3...

17.1.2010 (21:16)

Super praca bardzo mi się przydała (6)

13.12.2009 (19:29)

może być ale bardzo dużo błędów

7.12.2009 (16:05)

oceniam go na 3+

7.12.2009 (16:04)

opis dość fajny, ale mało szczegółowy, np. nie jest wymienione więcej cech zewnętrznych dworku.

Teksty kultury


Zadania z Języka polskiego
gusio19970 rozwiązanych zadań
Język polski 10 pkt 20.12.2014 (11:30)

Napisz rozprawkę na temat : różne czasy , różni ludzie , a cel? rozważ problem trwałości buntu młodzieńczego jako wartość wpływającą na zmianę...

Rozwiązań 0 z 2
punktów za rozwiązanie do 8 rozwiązań 0 z 2
Rozwiązuj

wyyluzuj0 rozwiązanych zadań
Język polski 70 pkt 20.12.2014 (11:09)

BARDZO WAŻNE!! Na podstawie książki "Zbrodnia i Kara" napisz wypracowanie.

Rozwiązań 0 z 2
punktów za rozwiązanie do 53 rozwiązań 0 z 2
Rozwiązuj

Violaa950 rozwiązanych zadań
Język polski 90 pkt 20.12.2014 (10:36)

Renesansowy charakter "pieśni" j . Kochanowskiego . Rozważ problem w oparciu o wybrane utwory ( bez podawania ragmentów)

Rozwiązań 0 z 2
punktów za rozwiązanie do 68 rozwiązań 0 z 2
Rozwiązuj

Grinrezar0 rozwiązanych zadań
Język polski 100 pkt 19.12.2014 (20:29)

Miałbym prośbe moja dziewczyna, chodzi do Liceum dla dorosłych i dostała takiego zadanie. Jedynym naszym problemem jest to, ze oboje jesteśmy słabi...

Rozwiązań 0 z 2
punktów za rozwiązanie do 75 rozwiązań 0 z 2
Rozwiązuj

KasEnka55660 rozwiązanych zadań
Język polski 100 pkt 19.12.2014 (17:11)

Jakich książek  byście użyli do napisania referatu na temat : " Sztuka barokowa-sztuka renesansowa : porównanie . COs konkretnego potrzebuje

Rozwiązań 0 z 2
punktów za rozwiązanie do 75 rozwiązań 0 z 2
Rozwiązuj

Masz problem z zadaniem?

Tu znajdziesz pomoc!
Wyjaśnimy Ci krok po kroku jak
rozwiązać zadanie.