profil

Tomasz Judym z "Ludzi bezdomnych" jako bohater tragiczny

drukuj
satysfakcja 83 % 89 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Bohater Tragiczny to społeczny buntownik, wojownik walczący o prawa ludzi za cenę własnego szczęścia. To altruista, mający własne poglądy i niechybny cel. To człowiek, który bezgranicznie oddaje się przeznaczeniu…

Takim bohaterem bez wątpienia jest doktor Tomasz Judym, główny bohater „Ludzi bezdomnych” Stefana Żeromskiego. Judym pochodzi z biednej rodziny, jest synem szewca- alkoholika. Jednak los chciał, by Tomasz stał się kimś więcej niż jego ojciec. Dzięki ogromnemu szczęściu i niezniszczalnym chęciom udało mu się zdobyć wykształcenie i uciec od nędzy, jednak nie do końca. Po powrocie z Paryża do Warszawy zna już doskonale swoje przesłanie- musi pomóc ludziom żyjącym, czy pracującym w nędzy. W tym celu wygłasza referat wśród elity warszawskich lekarzy, lecz jego propozycje zostają wyśmiane i uznane za nierealne.

W Cisach także spotyka się z krytyką swych poglądów i niechęcią do swojej osoby. Chcąc pomóc okolicznej ludności traci prace i cierpi z powodu rozstania z ukochaną Joanną.

W Sosnowcu poznaje trudną i niebezpieczną pracę górników oraz okrutne warunki pracujące w kopalni.

To, co Judym spotyka na swej drodze, tylko przyspiesza jego decyzję. Chce walczyć z nędzą i pomagać tym, którzy znają ją zbyt dobrze. Definitywnie rozstaje się z Joanną, pomimo ogromu uczucia jakim ją darzy. Pragnie z wszystkich sił poświęcić się dla potrzebujących, a tych na pewno nie zabraknie.

Judym jest postacią, która łączy w sobie cechy romantycznego buntownika oraz pozytywistycznego społecznika. Jako bohater romantyczny, Tomasz ukazuje nam się poprzez swą wrażliwość na krzywdę ludzką, odpowiedzialność (zupełnie jak Konrad z III części „Dziadów”) za społeczeństwo, w którym funkcjonuje. Nie godzi się z otaczającym go złem. Jest wyobcowanym indywidualistą, który w samotności kroczy swą życiową drogą. Nie chce niczyjej pomocy, chce sam stawić czoło istniejącym obok niego problemom. W myśl pozytywistycznego kultu pracy, Judym propaguje leczenie najbiedniejszych, poprawę warunków pracy robotników oraz szerzenie higieny, z którą spotyka się coraz rzadziej.

Judym przekreślił swoje życie, sam siebie skazał na zagładę. Jego postawa łączy się z pięknem, szlachetnością i w ogóle jest wspaniała, lecz ma także swoje minusy- przecież Tomasz rujnuje Zycie nie tylko sobie, ale także Joannie.Sądzę, że bohatera tego nie da się jednolicie określić. Ma on swoje wady i zalety. Poświęca się dla ludzkości własnym kosztem. Każda jego decyzja jest zła. Jego rozterki w utworze są jak rozdarta sosna, która ukazuje sytuację psychiczną Tomasza podejmującego decyzję poświęcenia się dla ogółu. Sosna ma dwie części: jedna strona jest całkowicie obumarła, druga trzyma się korzeniem skarpy. To samo stało się z Judymem- jedna część jego duszy, stanowiąca miłość, rodzinę i szczęście obumarła, natomiast to co pozostało, co sam wybrał jak swe życie to część poświęcona kopalni i pracującym tam ludziom. Może gdyby w utworze było więcej takich ludzi jak Tomasz Judym, nie nazwałabym go bohaterem tragicznym. Miałby może szanse na normalne, spełnione życie… Jednak to pozostaje jedną, wielką niewiadomą


Przydatna praca? Tak Nie
Komentarze (3) Brak komentarzy
26.5.2010 (16:42)

Wyrzucić trochę wyrażeń w stylu " łączy się z pięknem, szlachetnością i w ogóle jest wspaniała" i nawet da się to znieść.

13.12.2007 (19:25)

proponuje nie uzywac w pracach slow, ktorych znaczenia sie nie zna - najpierw warto zerknac do slownika..

24.10.2006 (19:18)

może być

Teksty kultury