profil

Rozwój edukacji w ostatnich 100 latach

poleca 87% 104 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Rozwój edukacji w ostatnich 100 latach

„Edukacja – [łac], wychowanie, kształcenie; ogół czynności i procesów mających na celu przekazanie wiedzy, kształtowanie określonych cech i umiejętności.

Wykształcenie – posiadany zasób wiedzy, umiejętności i sprawności umożliwiających jednostce poznanie otaczającego świata i skuteczne w nim działanie, wykonywanie określonego zawodu; wynik kształcenia i samokształcenia.
Encyklopedia Gazety Wyborczej”

Taką informacje na temat edukacji i wykształcenia można znaleźć w każdej encyklopedii. Jednakże co tak naprawdę kryje się za tym bardzo ogólnym stwierdzeniem??
Nauka jako chęć poznania świata, towarzyszyła człowiekowi od samego początku jego istnienia. Stopniowo, wraz z upływem czasu zwiększał się zakres dostępnej wiedzy. Rozwijało się piśmiennictwo, sztuka, matematyka, fizyka i wiele, wiele innych. Powstawały narzędzia ułatwiające życie (szczególnie w rolnictwie). Jednakże przeciętni ludzie nie mieli dostępu do edukacji. Większość z nich nie potrafiła nawet czytać i pisać, nie wspominającą już o znajomości twierdzenia Pitagorasa.
Wszystko zaczęło się zmieniać w I połowie XIX wieku, gdy rozpoczęła się trwająca do dziś Rewolucja Przemysłowa. Liczne wynalazki we wszystkich dziedzinach życia (poczynając od maszyny parowej kończąc na samolotach) spowodowały zwiększenie się znaczenia miast. Upadł podział ludzi ze względu na stany. Edukacja przestała być domeną najbogatszych, stała się dostępna dla każdego. Zaczęto tworzyć bezpłatne szkoły publiczne, wprowadzono obowiązek szkolny.
Tylko czy Polacy skorzystali z danej im szansy zdobycia solidnego wykształcenia??
W znalezieniu odpowiedzi pomogą nam, zamieszczone poniżej histogramy.

Załączniki:
Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta