profil

Mały Książę - Budowa utworu

poleca 85% 107 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

"Mały Książę" - budowa utworu
Budowa utworu
"Mały Książę" to rodzaj przypowieści. To alegoryczna opowieść przekazująca pewną naukę o ludzkim życiu. Zdarzenia i sytuacje mają charakter przykładowy. Ilustrują nadrzędną prawdę - taką rolę pełnią spotkania bohatera, jego rozmowy z ludźmi na różnych planetach. Jest w tym dziele również coś z baśni. Został w nim przedstawiony fantastyczny świat, w którym nie zawsze rządzą prawa zgodne z naukową wiedzą. "Mały Książę" jest utrzymany w poetyckim klimacie, pełen niezwykłych skojarzeń, wieloznaczności, sensów, które każdy może odczytać na różne sposoby.
Narrator - postać realna, pilot, który po sześciu latach od przedstawionych w tekście wydarzeń opowiada o nich. Pilot nie ma imienia ani nazwiska. Istnieje jednak wiele wskazówek, aby utożsamiać go z samym autorem.
Bohaterowie - dwie osoby: jedna realna - pilot (patrz: narrator), druga baśniowa, z łatwością przekraczająca granice świata rzeczywistego. Jest nim Mały Książę przybyły z asteroidu B-612.
Miejsce akcji - Ziemia, pustynia Sahara, gdzie Mały Książę wylądował po międzyplanetarnych podróżach i skąd musi powrócić na swoją planetę.
Akcja - obejmuje osiem dni poświęconych naprawie samolotu i rozmowom bohaterów.
Fabuła - obejmuje jeden rok z życia Małego Księcia, poświęcony wędrówkom po różnych planetach i po Ziemi.
Można powiedzieć, że akcja i fabuła są dość ubogie, bowiem tak naprawdę są jedynie pretekstem do przekazania istotnych treści.


Opowieść składa się z trzech przeplatających się wątków:
realistycznego - postać pilota, jego przymusowe lądowanie i próby naprawy samolotu;
baśniowego - najważniejszego w utworze, związanego z postacią Małego Księcia i jego wędrówkami. Ten wątek pozwala wyeksponować, uwypuklić refleksje o szczęściu i cierpieniu, życiu i śmierci, samotności i przyjaźni oraz odpowiedzialności za innych;
psychologicznego - mówiącego o przemianach psychicznych i dojrzewaniu duchowym Małego Księcia podczas rocznej wędrówki. W tym wątku szczególne miejsce przypada właśnie narratorowi-lotnikowi, a także postaciom symbolicznym: róży i lisowi.


Główne zagadnienia
"Mały Książę" jest książką adresowaną do wszystkich czytelników - zarówno dzieci, jak i dorosłych. Zwraca uwagę przede wszystkim na to, że w życiu człowieka nie jest najważniejsze posiadanie różnych rzeczy, przedmiotów. Trzeba poświęcić się komuś, nie zaś być bankierem liczącym gwiazdy dla samego siebie, królem rozkazującym po to, by rozkazywać, podróżnym bez celu wędrówki.
Książka przekonuje nas, że jeśli poświęcimy życie komuś, z pewnością będziemy mieli w nim przyjaciela. A przyjaźń jest niesłychanie ważna w życiu każdego. Przyjaciela nic i nikt nie może zastapić. Między innymi z rozmowy Małego Księcia z lisem wynika, że mieć przyjaciela to znaczy wiele mu poświęcić, czuć się za niego odpowiedzialnym, opiekować się nim. To właśnie jest sensem ludzkiego życia, decyduje o jego wartości.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty