profil

Obraz utraconej ojczyzny we fragmencie Epilogu "Pana Tadeusza". Co z tego obrazu odnajdujesz w całym poemacie Adama Mickiewicza?

poleca 85% 1913 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Adam Mickiewicz

Dla każdego człowieka pod słowem „ojczyzna” kryje się zupełnie cos innego. Jedni uważaja, że ojczyzna to miejsce, w którym człowiek się urodzil. Inni będa uważac, że ojczyzna to poczucie tożsamości z jakąś grupą ludzi, którą można nazwać narodem - że ojczyzna to język, kultura. Jeszcze inni będa zdania, że ojczyzna to miejsce na świecie, które uważa sie za swój dom i w którym czujemy się najlepiej i najbezpieczniej. Są tacy, którzy do słowa ojczyzna przywiązują ogromną wagę i tacy, dla których to pojęcie jest tylko słowem. „Pan Tadeusz” powstawał podczas pobytu Adama Mickiewicza na emigracji w Paryżu. Poeta napisal utwor, ktory miał dodawac otuchy polskim emigrantom marzącym o powrocie do ojczyzny, jemu samemu również.
W epilogu „Pana Tadeusza” Adam Mickiewicz przedstawia Polskę jako cos idealnego, kraj, który „(...)zawsze zostanie święty i czysty jak pierwsze kochanie”.
Wspomnienia ojczyzny ukazuja autorowi same szczesliwe chwile. Jest to miejsce przyjazne, pełne miłości i bliskich mu ludzi. Na tej ziemi jest wszystko: przyroda, przestrzeń, niebo. Poeta czując się źle w obcym kraju, idealizuje ojczyznę i przeciwstawia ja innym państwom, bo „(...)jedna już tylko jest kraina taka, w której jest trochę szczęścia dla Polaka”.
Obraz szczesliwego panstwa jest nie tylko ukazany w epilogu, ale także w calym poemacie.
Swiat przedstawiony w utworze, a wiec Soplicowo, ludzie tam mieszkający a nawet przyroda jest bardzo piekny. Dworek Sędziego jest pelen przedmiotow, które wskazuja na wielki patriotyzm tego miejsca i ludzi tam mieszkających. Obrazy z motywem bitew wiszace na ścianach, zegar grajacy Mazurka Dąbrowskiego. Ludzie ukazani w utworze sa prawie idealni. Prawie, ponieważ miedzy nimi zdarzaja się kłotnie i zatargi. Nastroj całego utworu jest pełen optymizmu i pomyślnych rozstrzygnięć. „Kraj lat dziecinnych” to kraj malowniczy, pelen pieknych krajobrazów.
W „Panu Tadeuszu” nie zabraklo również wydarzen historycznych. Opisane sa wydarzenia zarówno te dobre, jak i te zle. Koncert Jankiela przywoluje wspomnienia o Konstytucji 3 Maja, czasach Targowicy. Konczy go „Mazurek Dąbrowskiego” który wprowadza wszystkich w nastroj refleksji nad przyszłościa Polski. Autor nie ukazuje w utworze kleski Napoleona, konczac utwor. Dzieki temu nasz kraj „(...)zawsze zostanie święty i czysty jak pierwsze kochanie”.
Mickiewicz w utworze chcial przedstawic swój kraj jako cos tak pieknego i czystego jak beztroskie, dziecinne lata. Autor pragnął sprawić, aby emigranci, choć w myślach mogli znowu powrócić „ na Ojczyzno łono” i poczuc się jak w raju.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty

Teksty kultury