profil

"Człek - boże igrzysko"- poglądy na świat i życie w „Pieśniach” J. Kochanowskiego

poleca 93% 102 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Człowiek jak i wszystko jest dziełem Boga. Bóg panuje nad swoim stworzeniem i kieruje nim doskonale. Stwórca jest bliski człowiekowi, jest dobry, szczodry, łaskawy, hojny. Stworzył piękny, przyjazny, harmonijny, dający radość człowiekowi świat człowiek może w nim pokładać nadzieje.

Według Kochanowskiego człowiek to „lalka i marionetka” w rękach Boga. To co się dzieje na ziemi to wszystko z woli Boga, i człowiek nie ma na to wpływu. Nieważne jakie bogactwa zdobędzie, bo w momencie jego śmierci to wszystko obraca się w nicość. Bóg ocenia człowieka za jego postawę i cechy ludzkie, a nie materialne. . W pieśniach autor nawołuje człowieka do radości z życia. Należy dostrzegać jego piękno, wspaniałość. Kochanowski pisze żebyśmy radowali się światem, nie zaś skupiali uwagę jedynie na tym co złe, nieprzyjemne, bolesne. Najważniejsze powinno być to, co dzieje się w tej chwili. Niektórzy wpadają w nałóg wiecznego użalania się nad tym, co się zdarzy, nie wiedząc przecież, jaki los im przypadnie w udziale.
Kochanowski bardzo istotną cechę osobowości ludzkiej uważał cnotliwość Dla autora człowiek cnotliwy wzbudza zazdrość innych, ponieważ cnotliwe życie jest trudne i nie każdy jest zdolny wyrzec się pokus zła. Poeta uważa również, iż wartość, jaką jest cnota, to nagroda sama w sobie. Związek Kochanowskiego z Horacym można odnaleźć czytając Pieśń XXIV, w której poeta wyraża swój stosunek do samego siebie, jako artysty.

„Człek- boże igrzysko” do tych słów odniosą się ludzie wierzący w Boga, gdyż oni wierzą, że to co się dzieje na ziemi kierowane jest przez Niego. Natomiast ateiści powiedzą, że albo życie ich jest w rękach losu, albo sami kierują tym co robią i czynią na ziemi. Zarówno biednego jak i bogatego czeka śmierć. Każdy w obliczu tej śmierci jest taki sam.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta