profil

Analiza wiersza "Utopia" W. Szymborskiej.

poleca 85% 1641 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Autorką wiersza jest dobrze nam znana poetka, której twórczość cieszy się wielkim uznaniem na całym świecie. Wisława Szymborska to jedna z najbardziej znanych polskich poetek. Napisała stosunkowo niewiele wierszy (około dwustu). Debiutowała w 1952 r. tomikiem poezji „Dlatego żyjemy”. Wisława Szymborska jest laureatką literackiej Nagrody Nobla z 1996 r.

Tytuł wiersza wskazuje na główny motyw utworu czyli utopię. Według słownika jest to:
niezmiernie odległe miejsce (okolica, wyspa, kraj itd.) stworzone w wyobraźni; państwo idealne, zwł. w dziedzinie praw, rządów i stosunków społ.; mrzonka, plan, pomysł wzniosły, ale utopijny, nieżyciowy, nierealny, nieziszczalny, fantastyczny.

Szymborska w tym wierszu przedstawia dość upiorny obraz utopii. Opisuje nam wyspę, na której wszystko jest jasne, oczywiste i proste. Nie ma na niej miejsca na żadne sekrety czy tajemnice. Pisze nam o ,,dolinę oczywistości” i ,,jeziorze głębokiego przekonania” czy „jaskini w której leży sens”. Na tej wyspie nie ma żadnych niewyjaśnionych rzeczy, ludzie wszystko wiedza i nad niczym nie muszą się zastanawiać. Nawet jeśli pojawia w ludzkich umysłach jakieś zwątpienie czy niepewność to natychmiast zostaje ona rozwiana przez wiatr.

Zaraz potem poetka zwraca uwagę, ze w tej pozornie idealnej krainie, nie ma ludzi.
Pozostały tylko ,,drobne ślady stóp […] w kierunku morza”. Ludzie uciekli z tej wyspy przed wszechobecna pewnością, całkowitym zrozumieniem, wiedza, oczywistością. Nie mogli znieść świadomości, że już wszystko wiedzą ,ze wszystko juz zostało poznane i wyjaśnione, ze znają już Istotę Rzeczy.

Sądzę, ze podmiot liryczny chce nam tym samym przekazać ze tak naprawdę człowiek nie pragnie wszystkiego zrozumieć i wszystkiego od razu wiedzieć. W naturze ludzkiej leży naturalna chęć poznania, szukania nowych dróg, błądzenia…Człowiek woli odkrywać wszystko sam, poznawać, zastanawiać się nad sensem istnienia i mieć możliwość wyrabiania sobie własnych poglądów. Do tego właśnie nawoływała filozofia oświecenia. Głosiła ona kult poznania i wiedzy. Głównym jej założeniem było poznawanie świata za pomocą wlanych doznań i zmysłów. A życie na wyspie Utopii, na której wszystko jest oczywiste wyklucza możliwość wlasnych poszukiwań.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta

Ciekawostki ze świata
Teksty kultury