profil

Zastosowanie inżynierii genetycznej w medycynie.

poleca 85% 108 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Oprócz insuliny, ludzkiego hormonu wzrostu oraz czynnika VIII krzepnięcia krwi, na skalę przemysłowa produkowane są także: czynnik IX, interferazy alfa, beta i gamma ( czyli przeciwwirusowy, przeciwnowotworowy i odpornościowy), interleukina z ( czynnik układu immunologicznego), erytropoetyna (hormon stymulujący produkcję erytrocytów). Na wdrożenie czeka jeszcze kilkadziesiąt nowych biotechnologii produkcji dalszych hormonów i innych produktów peptydowych wytwarzanych dotychczas jedynie w organizmie człowieka i zwierząt.

Duże nadzieje wiąże się z możliwością szczepienia genów do komórek u ludzi, np. w zakresie uzupełnienia braków genetycznych czy też walki z nowotworami. Implantowane są geny z zapisu interleukiny 6 w przypadku złośliwych guzów, co powoduje samozniszczenie nowotworu i wydłużenie życia pacjenta. Gen interleukinę 7 wszczepia się w przypadku raka okrężnicy.

W medycynie duże znaczenie ma także użycie tzw. Sond molekularnych, pozwalają one na wczesne wykrycie szeregu chorób dziedzicznych przez testy genetyczne. W badaniach takich wykorzystuje się zdolność sondy ( odpowiedni odcinek cDNA wyznakowany radioaktywnie) do hybrydyzacji z określoną sekwencją testowego DNA. Według nowoczesnych badań National Institutes of Health w 2000 r w USA wykorzystywano już testy genetyczne np. testy na obecność zmienionych genów odpowiadających za fenyloketonurię, anemię sierpowatą, chorobę Huntingtona.

Istotne jest także wprowadzenie obcego DNA do komórek biorcy dokonywane przez transformację lub transdukcję np. transdukcja operonu lac (produkuje enzymy metabolizujące galaktozę), który pobierany jest od bakterii i wprowadzany do komórek uzyskanych od ludzi chorych na galaktozę, w wyniku doświadczeń część hodowanych komórek ludzkich zaczęła wytwarzać aktywny enzym beta-galaktozydazę.
Inne przykłady zastosowania inżynierii genetycznej w medycynie to możliwość „produkcji” przez organizmy transgeniczne ludzkich organów niezbędnych do przeszczepów. Początkowe stadia badań dają bardzo obiecujące rezultaty w tym przeprowadzane już eksperymenty z transgenicznymi świniami.

Z pojęciem inżynierii genetycznej wiąże się także bardzo aktualny dziś temat mianowicie klonowanie i dylematy z nim związane. Klonowanie to inaczej tworzenie identycznych kopii oryginału. W przypadku organizmów wyższych można to zrobić na dwa sposoby: pierwszy polega na wykorzystaniu komórek zarodka, zanim jeszcze zdążą się zróżnicować w komórki skóry czy mięśni; w przypadku drugiego sposobu komórki są dojrzałe i zróżnicowane - należy je zmusić, aby zachowywały się jak komórki zarodka. Tak właśnie powstała Dolly. W ciągu minionych 5 lat sklonowano bardzo duże ilości małych ssaków: głównie myszy i szczurów.
5 lipca 1996 roku - data urodzin Dolly, pierwszego sklonowanego ssaka - uważana jest za jedną z ważniejszych w minionym stuleciu. Od tego czasu świat podzielił się na zwolenników i przeciwników klonowania. Wiadomo bowiem, że tworzenie klonów nie będzie dotyczyło tylko zwierząt, ale przede wszystkim człowieka.

Technologie klonowania mogą być pomocne w produkcji leków, poznawaniu dokładnego mechanizmu działania chorób, a także w "hodowli" narządów, których organizm pacjenta by nigdy nie odrzucił. Prawdopodobny jest także scenariusz znany dotychczas z powieści s-f: ludzkie klony hodować się będzie na "części zamienne". Zamiar sklonowania człowieka ogłosił w tym roku prof. Antinori, również inni naukowcy zapowiadają tworzenie ludzi.

Podsumowując inżynieria genetyczna powoli i systematycznie wkroczyła w coraz to nowe dziedziny życia ludzkiego. Wykorzystuje się ją obecnie w medycynie : zrówno w diagnostyce jak i profilaktyce czy nawet terapii. Przemysł farmaceutyczny skorzystał dzięki stworzeniu szeregu leków dzięki technikom rekombinowanego DNA. Coraz śmielej współczesna biotechnologia próbuje ingerować w naturę. Prawdopodobnie niedługo powszechna stanie się transgenizacja zwierząt i roślin , być może także ich klonowanie. Perspektywy zastosowań są niezmiernie szerokie. Jak każda rewolucyjna idea wywołuje szereg kontrowersji ale i nadziei.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 3 minuty