profil

Biznesplan

drukuj
satysfakcja 65 % 62 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

BIZNES PLAN

Chciałabym założyć sklep ogrodniczy. W okolicy w której mieszkam - Międzylesie jest dużo domów z ogródkami teraz wiosną prowadzone są w nich intensywne prace. Wszyscy mieszkańcy chcą aby ich ogródek wyglądał bardzo ładnie, aby rosły w nim krzewy, drzewa, kwiatki.

Zakładając firmę zrealizują się moje marzenia o prowadzeniu sklepu ogrodniczego, który będzie dawał ludziom przyjemność dzięki dostarczaniu im niezbędnych rzeczy do rozwoju i pielęgnacji ich hobby – ogródków. Zakładając sklep ogrodniczy przyczynię się do upiększania otoczenia, mojej najbliższej okolicy. W ciągu najbliższych 5 lat planuję rozwój firmy. Chcę zwiększyć liczbę możliwych do zakupienia produktów, sadzonek itp. na które będzie największy popyt. W grudniu planuję sprzedaż ozdób choinkowych, serwetek świątecznych itp., a w okresie wielkanocnym kurczaczków, zajączków, kolorowych barwników do jajek itp. Firma będzie się nazywać: „Kolorowy ogródek”.


Przeprowadziłam badanie ankietowe wśród mieszkańców Międzylesia. Ankietę przeprowadzałam z ludźmi na ulicach, w niedzielę pod kościołem, pukałam do domków z ogródkami i pytałam o sugestie. W okolicy działa tylko jedna firma podobna do „Kolorowego ogródka” pod którą również przeprowadziłam ankietę. Zauważyłam, że w kioskach i sklepach jest bardzo mało prasy ogrodniczej. W okolicy jest dużo nowych domów i buduje się ich coraz więcej. Każdy z nowych mieszkańców zakłada ogródek. Wprowadzające się osoby są na ogół w wieku 30-40 lat. Dla nich bardzo przydatny byłby ktoś kto doradziłby wygląd ogrodu, potrzebna będzie ekipa zakładająca i pielęgnująca ogródek oraz sklep ogrodniczy. Nowi mieszkańcy bardzo często mają dzieci lub się ich spodziewają. W sklepie mogłyby być rozmaite meble ogrodowe dla dzieci: zjeżdżalnie, kolorowe krzesełka, stoliki...

Wyniki ankiety:
W ogródkach pracują najczęściej kobiety, cała rodzina lub ogródki są prowadzone przez sprowadzaną 1-2 razy w roku specjalne ekipy. W przypadku gdy ogródek jest prowadzony rodzinnie prace przeprowadzone są najczęściej raz w miesiącu, przeważnie w weekend, gdy prowadzi go jedna osoba prace wykonuje w wolnym czasie. Niektórzy sami sadzą kwiaty z zakupionych cebulek, nasion. Inni skupiają się na kupowaniu małych krzewów, które urosną w ich ogrodach.

Ogródki dla większości mieszkańców są miejscem wypoczynku, spędzają w nich po południa i wieczory, bawią się w nich dzieci. Dla innych mieszkańców jest on ozdobą domu, chcą mieć w nim pokazowo przycięte krzaki, zieloną trawę, lampy a wszystko artystycznie rozmieszczone. Wielu mieszkańców ma psy, które powinny mieć swoje budy. Inni odpoczywając w ogrodzie chcą usiąść na wygodnych, ładnych meblach ogrodowych.
Mieszkańcy w sklepach ogrodniczych szukają nasion, cebulek, krzewów, mebli ogrodowych, oświetlenia ogrodowego, budy i inne akcesoria dla zwierząt.
Wiele osób oczekuje również pomocy przy planowaniu ogrodu, sadzeniu, pielęgnacji.

Mieszkańcy Międzylesia przychodziliby do mojego sklepu, ponieważ w okolicy jest jeden podobny, który ma zbyt dużo klientów, są w nim kolejki, a produkty te same od wielu lat (ludzie lubią zmiany w swoich ogrodach). W konkurencyjnym sklepie nikt nie doradza rozplanowania ogrodu ani nie ma ekip które mogłyby przeprowadzić prace w ogrodzie (założyć go i pielęgnować).oferta mojego sklepu będzie interesująca dla wszystkich grup wiekowych, właścicieli psów i tych, którzy chcą mieć uporządkowany, pokazowy ogród.
Największe zyski przyniosą nowo zamieszkali w okolicy oraz małżeństwa z małymi dziećmi. Będą oni kupować dużo sadzonek lub zakładać ogrody i kupować w tym celu trawę, krzewy, drzewa lub zlecą to sklepowym doradcom i ekipie pracującej w ogrodach. Małżeństwa z małymi dziećmi będą kupowały dziecięce meble ogrodowe. Zyski przyniosą również osoby w wieku starszym, szczególnie samotne kobiety lubiące prace w ogrodzie. Będą one kupowały dużo sadzonek i nasion.
Klienci wybiorą mój sklep ze względu na bardzo dobrą jakość i różnorodność oferowanych towarów, życzliwą, pomocną obsługę oraz możliwość uzyskania porady i projektu ogrodu.

W okolicy istnieje tylko jeden sklep oferujący podobne towary, ale nie istnieje w nim możliwość zaprojektowania ogrodu ani nie ma on ekip pracujących w ogrodach. Jest on czynny w godzinach 8-21, w soboty 9-15, a w niedzielę jest zamknięty. Istnieją jeszcze sklepy z różnorodnymi artykułami, między innymi nasionami ale nie będą one stanowiły konkurencji ze względu na bardzo ubogą ofertę w tym zakresie oraz niewielką liczbę osób kupujących tam. Znajduje się jeszcze jedna kwiaciarnia, ale w jej ofercie znajdują się jedynie kwiaty cięte, których nie oferuje mój sklep. Ta kwiaciarnia nie będzie stanowiła dla mnie konkurencji.
Uważam, że „Kolorowy ogródek” nie jest narażony na dużą konkurencję. Tylko jeden sklep stanowi zagrożenie odebrania klientów, ale przez większą ilość proponowanych towarów i usług mój sklep będzie przyciągał do siebie coraz więcej osób, którzy będą do niego coraz częściej zachodzić, aby upiększać swoje ogrody.

Aby wejść na rynek muszę zarejestrować firmę w odpowiednich urzędach i założyć konto bankowe sklepu.
Muszę mieć odpowiedni kapitał który zainwestuję aby zakupić pierwszy towar który później przyniesie zysk. Część tych pieniędzy mam z oszczędności, a na pozostałą część muszę wziąć kredyt w banku. Lokal, w którym będzie się mieścił sklep jest małym budynkiem, który dostałam w spadku po prababci. Pracowników szukam przez ogłoszenia o pracę w gazetach i przez znajomych. Potrzebuję około 20 osób do pracy na różnych stanowiskach i sezonowo.
Na bieżąco będę płaciła rachunki za gaz, wodę, światło, telefony, prąd. W miarę zwracania się zainwestowanego kapitału będę spłacała kredyt bankowy.
Sadzonki i krzewy będę kupować ze szkółki leśnej pod Sochaczewem, nasiona – z hurtowni nasion „Nasionko” w Wołominie. Meble ogrodowe będę sprowadzać z Włoch, ponieważ mają one niską cenę i są bardzo wytrzymałe na deszcz, słońce i mogę stać w ogrodzie nawet zimą. Niektóre dziecięce mebelki ogrodowe będę kupować z firmy „Mebelek dziecięcy”. Świąteczne ozdoby będę sprowadzać z podwarszawskiej hurtowni.

Sklep przyciągnie klientów rodzajem, jakością i ilością proponowanych towarów i usług. Mało jest sklepów ogrodniczych, które oferują projektowanie i założenie ogrodu.
Mieszkańcy Międzylesia będą mieli sklep z artykułami do ich ogródków blisko domu. W tym sklepi będą mogli kpić wszystko co jest im potrzebne do zadbania o ich ogródek. Nie będą musieli daleko jechać aby zakupić meble dla nich i dla ich dzieci do ogrodu.
W ofercie mojego sklepu będą się znajdowały stałe towary i usługi, ale będzie również duża ilość zmiennej oferty. Z każdym sezonem będą nowe sadzonki, krzewy, nasiona, a nie będzie tych, które w poprzednim sezonie nie cieszyły się dużym zainteresowaniem.
Wysoki standard naszych usług zapewnia dobre pochodzenie towarów i roślin. Pracownicy nie będą przypadkowi. Każdy z nich musi mieć skończoną odpowiednią szkołę, mieć doświadczenie zawodowe i dobrą opinię u byłych pracodawców.
Sklep będzie się rozwijał przez powiększanie i udoskonalanie oferty oraz rodzaju proponowanych usług.

Sklep będzie się mieścił przy ulicy Zwoleńskiej. Jest to jedna z większych ulic w Międzylesiu. Dojazd z centrum Warszawy, całej dzielnicy Wawer i podmiejskiego Józefowa jest bardzo bobry. Duży parking będzie się mieścił za sklepem. Sklep będzie czynny codziennie od 8 do 21, w niedziele do 19.
Na drzewka będą udzielane gwarancje od roku do trzech lat. Towary można zwracać, a my oddajemy pieniądze, lub wymieniać na inne w podobnej cenie. Wadliwy towar można zwrócić i oddajemy koszty lub zareklamować i wymienimy na towar bez wad. Za źle wykonaną pracę w ogrodzie zwracamy koszty.
W sklepie można płacić gotówką, kartami płatniczymi, za pomocą czeków. W sklepie można otrzymać fakturę.

Rodzaj towarów Ceny konkurencja Różnicowanie cen
Meble ogrodowe 40% marża na początku sezonu letniego, ceny spadają o 10% z każdym miesiącem letnim. Na terenie dzielnicy mała. 10% rabat dla stałych klientów (posiada kartę stałego klienta). Ceny promocyjne po sezonie.
Dziecięce meble ogrodowe, sprzęt do placu zabaw. Marża 45% na początku sezonu letniego, ceny spadają o 10% z każdym miesiącem letnim. Na terenie dzielnicy bardzo mała. 10% rabat dla stałych klientów (posiada kartę stałego klienta). Ceny promocyjne po sezonie. Ceny promocyjne w Dniu Dziecka.
Sadzonki zielone roślin jednorocznych. 20% marża. Duża. Dla klientów kupujących powyżej 10 sztuk rabat 10%. Ceny bez marży lub z niewielka strata w przypadku zagrożenia utraty jakości sadzonek (uschnięcie, natychmiastowa konieczność wsadzenia do gleby).
Nawozy, środki ochrony roślin. 20% marża. Mała. Przy ilościach hurtowych rabat 10%.
Sadzonki drzew. 20% marża średnia, wyższa przy niskich drzewkach do 35%, przy wysokich, kilkuletnich drzewach 5%. Duża, dlatego należy uważnie śledzić akcje sprzedaży drzewek przez nadleśnictwa, markety ogrodnicze. Różnicowane w zależności od klienta, przy zakupie minimum 10 sadzonek rabat 5%.
Nasiona. 30% marża. Duża. Niewielkie, niezależnie od klienta.

Będę zatrudniać osoby z wykształceniem minimum technicznym o specjalności ogrodnictwo – 4 ekspedientów. Zatrudnię również w sezonie 2 osoby do projektowania ogródków. Przewiduję10 osób w sezonie jako ekipa pracująca w ogródkach oraz 3 sprzątaczki z wykształceniem zawodowym oraz jedno stanowisko dla osoby głuchej lub głuchoniemej, mającej zamysł plastyczny, która ukończyła specjalną szkołę ogrodniczą. Osoba ta będzie odpowiedzialna za wygląd i dekoracje sklepu. Pracowników będę motywować przez dodatkowe wynagrodzenia, w dniach małej sprzedaży oraz dzień przed różnego typu świętami pracownicy będą wcześniej kończyć pracę.

W tabelach zestawiłam szacunkowe przychody i koszty w okresie jednego roku.
Nazwa towaru Asortyment Cena Sztuki Przychody
Meble ogrodowe Stół okrągły
Stół prostokątny
Krzesła
Leżaki
Łóżka 200
200
30
50
50 1000
1000
10000
5000
5000 200000
200000
300000
250000
250000
Dziecięce meble ogrodowe, sprzęt do placu zabaw. Huśtawki
Zjeżdżalnie
Huśtawki poziome
Piaskownice
Baseniki
Drabinki 70
200
100
150
75
150 500
300
1000
500
5000
800 35000
60000
100000
75000
375000
120000
Sadzonki zielone roślin jednorocznych. 5 80000 400000
Nawozy, środki ochrony roślin. 50 50000 2500000
Sadzonki drzew. 30 100000 3000000
Nasiona. 2 500000 1000000
Ekipa Brygada w ogródkach 20000

11

220000
Razem 9085000
Nazwa towaru Asortyment Cena Sztuki Koszty
Meble ogrodowe Stół okrągły
Stół prostokątny
Krzesła
Leżaki
Łóżka 120
120
18
30
30 1000
1000
10000
5000
5000 120000
120000
180000
150000
150000
Dziecięce meble ogrodowe, sprzęt do placu zabaw. Huśtawki
Zjeżdżalnie
Huśtawki poziome
Piaskownice
Baseniki
Drabinki 39
110
55
83
41
83 500
300
1000
500
5000
800 150000
33000
55000
41500
205000
66400
Sadzonki zielone roślin jednorocznych. 4 80000 320000
Nawozy, środki ochrony roślin. 40 50000 2000000
Sadzonki drzew. 24 100000 2400000
Nasiona. 1,5 500000 750000
Koszty pensji Ekspedienci
Projektanci

Brygada
Sprzątaczki
Osoba niepełnosprawna 2500*1.4=3500
4000*1.4*4/12=ok. 1900
25000*1,4=3500
2000*1,4=2800
2500*1,4=3500 4
2

10
3
1 168000
3800

35000
8200
3500
Światło 1000/miesiąc 12000
Samochody 50000 3 150000
Narzędzia 40 10 400
Woda 1000/miesiąc 12000
Razem koszty 7133800
Różnica przychodów i kosztów:
9085000-7133800=1951200
podatki 50%
1951200/2=975600

Harmonogram działań:
luty 2005- ogłoszenia w prasie o przyjmowaniu na dane stanowiska, podpisywanie z pracownikami umów o pracę.
luty/marzec 2005- zamówienia asortymentu u dostawców.
marzec 2005- rozpoczęcie prac przygotowawczych na terenia lokalu, ustawianie regałów, kas...
kwiecień 2005- pierwsze dostawy
5.05.2005- otwarcie sklepu.

Po opracowaniu tego biznes planu mam pewność, że sklep, który otworzę będzie przynosił mi korzyści. Z racji na planowane bardzo duże zyski nawet gdy praktyka odbiegnie trochę od planu nie powinnam odnieść strat. Duże zyski pozwolą mi na dalszy rozwój firmy, zatrudnianie większej ilości pracowników, przyczynię się do zmniejszenia bezrobocia w kraju.


Przydatna praca? Tak Nie
Komentarze (5) Brak komentarzy
31.1.2012 (14:47)

No niestety, nie pojdzie tak łatwo.

27.7.2006 (14:30)

coś słaby jest ten biznes plan
tyle kasy, nawet nie wieadomo co do czego...
moim zdaniem to praca na 2 bo 1 stawia się tylko, gdy nie ma niczego...

27.7.2006 (14:21)

szukam kogos kto pomoze mi napisac biznes plan...chce otworzyc kwiaciarnie...

Typ pracy