profil

Czy bogactwo zapewnia człowiekowi szczęście - rozważ myśl nawiązując do bohaterów średniowiecznych

poleca 85% 415 głosów

Treść Grafika Filmy
Komentarze
Średniowieczny rycerz Średniowieczny rycerz Średniowieczny rycerz

„Czy bogactwo zapewnia człowiekowi szczęście?” – doskonałą odpowiedzią na to pytanie jest przysłowie które towarzyszy ludzkości już od dawien dawna - „pieniądze szczęścia nie dają”. Ja postaram się udowodnić prawdziwość tej sentencji na podstawie bohaterów średniowiecznych.
Mówimy o szczęściu a często nie mamy pojęcia co tak naprawdę oznacza to słowo. Szczęście można zdefiniować jako trwałe zadowolenie z życia połączone z pogodą ducha
i optymizmem. Z całą pewnością osoby ubogie mogą być szczęśliwe. Przykładem tego może być święty Franciszek z Asyżu który porzucił swe życie w luksusie i wyruszył na pomoc biednym i chorym. Jego bogate i dostatnie życie nie dawało mu pełni szczęścia, dopiero gdy rozdał swoje pieniądze biednym i zaczął prowadzić ubogie życie poczuł pełnię swego
szczęścia.
Dowodem na prawdziwość słów „pieniądze szczęścia nie dają” może być fragment utworu „Kwiatki świętego Franciszka z Asyżu” a dokładnie tłumaczenie snu o mężczyznach przechodzących przez rzekę. Dziesięciu mężczyzn przechodziło przez rzekę, pięciu z nich którzy na plecach mieli ciężkie wory (bogactwa) rzeka porwała i zginęli, natomiast ci którzy nie mieli bogactw, przeszli bezpiecznie na drugą stronę rzeki. Ta przypowieść ma nam pokazać, że szczęściem dla nas jest dotarcie na od Boga(na drugą stronę rzeki) a bogactwa są nam zbędne i oddalają nas od szczęścia którym jest Bóg.
Hrabia Roland z „Pieśni o Rolandzie” swoje ziemie traktował obojętnie, bogactwa nigdy nie dawały mu takiego szczęścia jak służba Francji.. Roland równie dobrze mógł nie posiadać swoich ziem i bogactw, pełnie szczęścia temu dzielnemu rycerzowi dała śmierć którą poniósł walcząc za swój ukochany kraj i honor który zachował do ostatnich chwil swego życia. Rolandowi dało szczęście to ,że umarł z honorem i w obronie swojego kraju.
Średniowieczni bohaterowie małą wagę przywiązywali do bogactw, szczęście zapewniały im rzeczy i wartości których nie można kupić za żadne pieniądze: zbawienie, łaska Boska, miłość, przyjaźń, honor czy bezpieczeństwo ojczyzny. Podobnie jest w dzisiejszych czasach, szczęście daje nam to wszystko czego nie można kupić za pieniądze, to wszystko co dla nas jest bezcenne.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Opracowania powiązane z tekstem

Czas czytania: 2 minuty

Gramatyka i formy wypowiedzi