profil

"Ten obcy" opracowanie.

drukuj
satysfakcja 63 % 637 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Ten obcy
Powieść Ireny Jurgielewiczowej. Tytułowy \"obcy\", Zenek Wójcik, uciekł z domu, od ojca-alkoholika, w poszukiwaniu wujka. Przypadkiem poznaje \"załogę\": Ulę, Pestkę, Mariana, Julka. Dzieci oferują mu pomoc, którą przyjmuje niechętnie. Budzi ich podziw i sympatię ratując pozostawionego na wozie małego chłopca, ale spotyka się z potępieniem, gdy okazuje się, że ukradł przekupce pieniądze. Wtedy chłopak postanawia odejść na zawsze. Na odchodnym wyznaje Uli, że ukradł z głodu i że nie ma domu. W końcu, dzięki pomocy ojca Uli, udaje mu się odnaleźć wujka.

Pestka
Bohaterka powieści Ireny Jurgielewiczowej pt. \"Ten obcy\", przyjaciółka Uli Zalewskiej. Ambitna, pewna siebie, wzbudzająca podziw i uznanie rówieśników, przeciwieństwo Uli. Stosunki między dziewczynkami psują się, gdy okazuje się, że to Ula właśnie zwróciła uwagę Zenka, że to ją chłopiec obdarzył zaufaniem i głębszym uczuciem, z czym Pestka absolutnie nie chciała się pogodzić.

Wójcik Zenek
Bohater powieści Ireny Jurgielewiczowej pt. \"Ten obcy\", chłopiec poszukujący wujka, do którego ucieka przed ojcem - alkoholikiem. Jego matka nie żyje. Ten pozornie arogancki, pewny siebie i niezbyt uczciwy chłopiec pokazuje swoje prawdziwe oblicze wrażliwego, nieszczęśliwego, zagubionego młodego człowieka. Dzięki przyjaźni z dziećmi z wyspy, a zwłaszcza z Ulą, która także nie ma matki, i przy pomocy jej ojca - doktora Zalewskiego, odnajduje wujka, a co za tym idzie, szczęśliwy dom.

Zalewska Ula
Bohaterka powieści Ireny Jurgielewiczowej pt. \"Ten obcy\", dziewczynka spędzająca wakacje u ojca, z którym pozostaje w poważnym konflikcie - nie chce mu wybaczyć, że odszedł od jej nieżyjącej już matki. Cicha, skromna, ofiarna (zwraca za Zenka ukradzione przez niego pieniądze), staje się obiektem pierwszej miłości tytułowego bohatera. Dzięki spotkaniu z chłopcem godzi się z ojcem, który udziela młodemu przybyszowi pomocy.

Irena Jurgielewiczowa (ur. 1903 r.)
Powieściopisarka i pedagog. Autorka wielu utworów adresowanych do dzieci i młodzieży. Najpopularniejsze utwory dla dzieci: \"Historia o czterech pstroczkach\", \"O chłopcu, który szukał domu\", \"Jak jeden malarz chciał namalować szczęśliwego motyla\".

Najbardziej znane powieści dla młodzieży: \"Ten obcy\", \"Niespokojne godziny\", \"Wszystko inaczej\", \"Ważne i nieważne\", \"Inna\". Jej powieści cechuje znakomita znajomość psychiki młodego odbiorcy, ukazują one skomplikowane stosunki w grupie rówieśników, a także między rodzicami a dziećmi. Autorka daje i jednym, i drugim prawo do popełniania błędów oraz opowiada się za partnerstwem w rodzinie.

Czy wiesz, że...

powieść \"Ten obcy\" została w 1964 r. wpisana na Listę Honorową H. Ch. Andersena? Na listę tę wpisywane są wybitne książki współczesnych pisarzy z całego świata, służące ideom przyjaźni i zbliżenia między dziećmi i młodzieżą wszystkich narodów. Wyróżnienie to przyznawane jest przez Międzynarodowe Kuratorium Książki Dziecięcej (IBBY), działające pod patronatem UNESCO


Przydatna praca? Tak Nie
Komentarze (51) Brak komentarzy
9.11.2011 (18:33)

dzieki pomogł

17.10.2011 (20:12)

żal fajne szkoda że brakuje 2 bohaterów

11.10.2011 (19:05)

O żżal::****
:))