profil

Potęga nauki - rozprawka

poleca 85% 357 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Maria Skłodowska Curie

Już w starożytnym Egipcie i Mezopotamii uczeni byli bardzo cenieni odgrywając ważną rolę w życiu całego społeczeństwa. To im zawdzięczamy pierwszy kalendarz i poznanie niektórych, ale bardzo przydatnych sekretów ludzkiego ciała.
W dzisiejszych czasach, choć tak różnych od tych przed kilkunastoma wiekami, nadal ważną rolę odgrywa nauka i wykształcenie.
Wiek XX to czas radykalnych zmian. Wtedy to szkoły stały się powszechne, coraz więcej uczęszczało do nich dzieci. Wzrost uczniów przyczynił się do spadku na całym świecie analfabetyzmu. Umiejętność czytania i pisania to bowiem najpotrzebniejsza i najważniejsza zaleta uczęszczania do szkoły. W ówczesnym świecie zapełnionym przez gazety, książki, etykiety trudno przeżyć bez tej umiejętności. Można to sprawdzić wyjeżdżając do obcego nam kraju, posługującego się obcym językiem. Od razu gubimy się, tak samo na ulicy, w kinie czy choćby w sklepie. Posługiwanie się językiem pisanym to przecież podstawa całej światowej wiedzy.
Wykształcenie zdobywane przez lata w szkołach jest niezwykle przydatne w poszukiwaniach pracy. Coraz więcej firm wymaga od pracowników ukończenia szkoły wyższej, chcąc aby ich praca była bardziej profesjonalna i owocna. Wiele ówczesnych zawodów, to takie od których zależy nasze życie i zdrowie. Nikt przecież nie chce, aby leczył nas zwykły człowiek a nie medyk po studiach i kursach medycznych. Tak samo w innych dziedzinach życia. Każdy człowiek pragnie być najlepszy w swojej pracy, dlatego kształci się nadal po ukończeniu studiów. Dobre wykształcenie bowiem to przede wszystkim dobry start w pracy.
Wiedza jednakże, to nie tylko pomoc w znalezieniu posady. Jest wykorzystywana także do odkrywania innych aspektów nauki. Wielu odkrywców, to ludzie wkładający w swoje badania „całe serce”, nie ważący na konsekwencje ani na brak dochodów. Taką osobą była niewątpliwie Maria Curie-Skłodowska. Jej badania nad odkrytymi przez nią pierwiastkami radioaktywnymi polonem i radem oprócz sławy i nagród przyniosły jej raka i wczesną śmierć. Nasza rodaczka pozostawiła po sobie jednakże bardzo rozległą i poszerzoną wiedzę, przydatną i wykorzystywaną po dziś.
Nauka wykorzystywana jest często w polepszaniu naszego świata. Dzięki wielu wynalazcom nasz świat jest taki, jakim go widzimy. Gdyby Edison nie eksperymentował z prądem elektrycznym, nie mielibyśmy żarówki, a dzięki Bellowi możemy rozmawiać przez telefon. Wiedza wykorzystywana jest także do ratowania życia człowieka. Coraz więcej wiemy o chorobach, potrafimy je wyleczyć. Dzięki specjalistycznej aparaturze i profesjonalnym lekarzom można przeprowadzać trudne operacje, a także uchronić od śmierci za wcześnie urodzone dzieci. Niestety nauka wykorzystywana jest także do złych celów. Gdyby Edison wiedział, że jego odkrycie przyczyni się do powstania bomby atomowej, mało prawdopodobne, aby je ogłosił. Jednakże niektórzy naukowcy świadomie pracują nad bronią masowego rażenia czy nad nowymi rodzajami rakiet. Tego nie uda się powstrzymać, lecz zanim zacznie się pracować nad takim wynalazkiem, każdy powinien się zastanowić czy warto. Moim zdaniem nie.
Wiedza i wykształcenie to także pomoc w odkrywaniu samego siebie. Podczas wielu lat nauki w szkole odkrywamy i poszerzamy swoje zainteresowania. Kształtujemy także swój charakter. Poznając podstawy wszystkich dziedzin wiedzy, sami decydujemy o tym, co nas interesuje i co chcemy w przyszłości dalej poznawać.
Sądzę, że przytoczyłam wiele argumentów, które potwierdziły słuszność przedstawionej przeze mnie tezy. Nauka i wykształcenie to podstawa naszego życia. Uważam, że mało kto umiałby się bez niej obyć. Pamiętać jednak należy, że człowiek uczy się przez całe życie.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Opracowania powiązane z tekstem

Czas czytania: 3 minuty