profil

Analiza wiersza Czesława Miłosza "Piosenka" i odwołanie do biblijnego Koheleta

poleca 85% 464 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Czesław Miłosz jest autorem wiersza pt. "Piosenka", który opowiada o przyszłości świata i zmianach, jakie na nim zajdą.
Wiersz jest zbudowany z trzech zwotek, każda po cztery wersy. Przedstawiony tutaj świat ma negatywną wartość na jego istnienie w niedalekiej przyszłości. Nadawcą wiersza jest bezimienny, wszechwiedzący narrator-Bóg stojący ponad wszystkim. Adresuje ten list do ludzi, ktorzy poznają cierpienie i boleść taką, jakiej jeszcze nie znali.
W pierwszej zwrotce autor opisuje wszystko to, co złe i co będzie jeszcze gorsze, a ból bardziej dotkliwszy. Dlategoteż podmiot liryczny oznajmia, że "Dobrze takim, co żyli, ale w porę odeszli". Moim zdaniem pierwsza zwrotka wiersza jest przeciwnością tego, cogłosił Kohelet, gdyż według niego świat jest niezmienny-codziennie powstaje to samo, co się skończyło w poprzednim dniu. Można stwierdzić, iż wydarzenia w Księdze Koheleta przybierały postać koła. Jednak w wierszu Miłosza w przyszłości nastąpią zmiany-niestety na jeszcze gorsze niż sa teraz.
W drugiej zwrotce został poruszony temat mądrości. Miłosz nie dzieli mądrości na wiedzę naukową i praktyczną, Kohelet zaś tak.
Trzecia zwrotka mówi o rzeczach, które przeminą nieodwaracalnie i nigdy już nie będa takie, jakie były kiedyś. A czekanie tylko pogorszy postać rzeczy, gdyż pozostałe piękno i dobro ziemskie"niezarażone" złem pogrąży się w żalu i smutku.
Według mnie wiersz Czesława Miłosza przedstawia realia współczesnego świata i jego niedaleką przyszłość. Wiele zła panuje na Ziemi, a niestety wiele wskazuje na to, że będzie go przybywać coraz więcej.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta