profil

Charakterystyka porównawcza Cześnika i Rejenta bohaterów "Zemsty".

drukuj
satysfakcja 83 % 918 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Cześnik Raptusiewicz i Rejent Milczek byli sąsiadami. Każdy z nich zamieszkiwał połowę starego zamku na prowincji, jednak od lat toczyli spór o dziórę w murze.
Cześnik nie miał żony, był starym kawalerem. Jego tytuł oznaczał osobę, która podawała jedzenie na królewski stół. Udawał zamożnego, dzięki majątkowi Klary, której był opiekunem. Był człowiekiem w podeszłym wieku i cierpiał na starcze dolegliwości. Rejent natomiast był zamożnym szlachcicem-byłym urzędnikiem sądowym. Był wdowcem, ojcem Wacława i również człowiekiem w podeszłym wieku.
Nazwisko Cześnika pochodzi od łacińskiego słowa raptus czyli gwałtowny. Była to charakterystyczna cecha tego bohatera. Często się denerwował i był wybuchowy. Gotów był rąbać szablą każdego, kto stanie mu na drodze-oznacza to, że był cholerykiem. Rejent natomiast z pozoru flegmatyk nigdy nie tracił panowania nad sobą. Był w ruchach i gestach powściągliwy, pełen pokory, pobożności i uniżoności.
Bohaterowie różnią się od siebie także sposobem mówienia. Cześnik używał bardzo prymitywnego języka. Mówił dużo i szybko, często nie zastanawiając się nad konsekwencjami swojego zachowania. Jego ulubionym powiedzenie to :”Mocium panie”. Rejent natomiast mówił cicho i powoli, używał wiele fałszywie brzmiących zdrobnień. Jego ulubionym powiedzeniem było :”Niech się dzieje wola nieba z nią się zawsze zgadzać trzeba”, ale przytaczał je tylko wtedy, gdy wszystko działo się po jego myśli.
Cześnik był osobą zawziętą i mściwą. Koniecznie chciał zrobić na złość Rejentowi. Posługiwał się podstępem. Był wyrachowany i pewny siebie. Jego słabością były kobiety, był w stosunku do nich nieśmiały. Rejent natomiast był człowiekiem bezwzględnym i okrutnym. Zmuszał swojego syna Wacława do ślubu z Podstoliną, chociaż wiedział że on kocha Klarę. Postępował bez skrupułów. Był obłudny, fałszywy i dwulicowy. Kierował się mściwością i zawziętością.
Charakteryzują ich również wspólne cechy. Są nimi porywczość i upór. Byli także pieniaczami oraz awanturnikami-kłócili się o byle co.
Po przeczytaniu lektury o wiele bardziej polubiłam Cześnika, ponieważ pomimo swoich wad posiadał także ważne zalety. Znał i zachowywał staropolskie obyczaje, szanował obyczaje szlacheckie, brał udział w Konfederacji Barskiej, co oznacza, że był patriotą. Był osobą honorową i wesołą. To z pewnością z nim wolałabym się spotkać;)


Przydatna praca? Tak Nie
Komentarze (16) Brak komentarzy
7.2.2012 (18:13)

Nigdy bym lepszego nie napisała bo nawet nie przeczytałam tej zasranej książki :) dzięki wielkie

27.10.2011 (20:16)

dzięki wielkie, wprowadziłem niewielkie zmiany i 5 dostałem ^^

11.4.2011 (17:12)

błedy rzeczowe, rejent byl ojcem Waclawa ;)

Teksty kultury