profil

Budżet studenta

poleca 89% 105 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

I. Uczelnia.

Mój budżet został policzony dla studenta pierwszego roku (semestr pierwszy i drugi) Politechniki Warszawskiej, uczącego się na Wydziale Elektroniki i Technik Informacyjnych. Studiuje on Telekomunikacje.

II. Dochody.

Jedynym źródłem pieniędzy studenta pierwszego roku mogą być tylko rodzice, ponieważ natłok zajęć na studiach na tym kierunku uniemożliwia podjęcia jakiejkolwiek pracy, nawet dorywczej. Wykluczamy również stypendium naukowe, ponieważ jest ono przyznawane po zaliczeniu dwóch semestrów. Tak więc pierwszoroczny student jest całkowicie uzależniony finansowo od swoich rodziców/opiekunów.

III. Wydatki.

Do kosztów utrzymania poza miejscem zamieszkania trzeba zaliczyć opłaty za akademik, koszty wyżywienia, biletów autobusowych do domu, biletów MZK, koszty rozrywek, używek, środków higieny. Wliczyć powinniśmy też koszty telekomunikacji. Tak więc wypunktujmy:
· Akademik
Przy sporym szczęściu student może zostać przydzielony do DS. „Riviera”, będącego niegdyś akademikiem wydziałowym, lecz obecnie mieszkają tam studenci wszystkich wydziałów Politechniki Warszawskiej. Po remoncie, stał się akademikiem zapewniającym najlepsze warunki do nauki, a przy okazji jest położony niedaleko budynku wydziału, tak więc nie trzeba będzie ponosić kosztu karty miejskiej MZK. Z drugiej strony jest on najdroższym akademikiem. Co miesiąc będziemy musieli ponieść koszt 400zł.
· Wyżywienie
W koszty wyżywienia należy wliczyć koszt 3 posiłków dziennie (śniadanie, obiad, kolacja) oraz ewentualnie doliczyć koszt śniadania zabieranego na wydział i przekąsek jedzonych w międzyczasie. Koszt posiłków każdego dnia jest inny, dlatego do obliczeń bierzemy pod uwagę średni koszt. I tak koszt przeciętnego śniadania to 4zł, koszt obiadu wynosi 10zł. Przeciętna kolacja kosztuje, podobnie jak śniadanie, 4 zł. Na pozostałe posiłki nie wyda więcej jak 3zł. Łącznie daje to dzienny koszt 21zł. Wracając dwa razy na miesiąc student musi ponieść koszty wyżywienia równe 25dni x 21zł – 2dni x 4zł(przyjeżdżając do domu nie je kolacji w akademiku a w domu) co daje nam sumę 517zł.
· Bilety autobusowe (PKS)
Koszt autobusu jadącego na trasie Warszawa-Płock wynosi 15zł (ze zniżką studencką). Student, zakładając że do domu będzie przyjeżdżał 2 razy w miesiącu musi zapłacić za przejazdy 4 przejazdy(powrót do Warszawy) x 15zł=60zł.
· Bilety MZK
Aby dojechać z akademika na dworzec należy przejechać jednym tramwajem. Wracając do domu dwa razy w miesiącu daje to koszt 4 przejazdy(wracając też musi zakupić bilet z dworca do akademika) x 1,20zł= 4,80zł Doliczyć należy też okazyjne przejazdy po mieście, miesięcznie kupić trzeba będzie jeszcze kilka dodatkowych biletów, średnio 8, tak więc ostateczny koszt wyniesie 4,80zł + 8 x 1,20zł=14.40zł
· Pozostałe
Na pozostałe potrzeby, takie jak używki, środki higieny czy rozrywka, książki oraz inne nie przewidywalne koszty student wyda około 150zł miesięcznie.

PODSUMOWANIE WYDATKÓW

Rodzaj wydatków Miesięczny koszt (zł)
Akademik 400
Wyżywienie 517
Bilety PKS 60
Bilety MZK 14,40
Pozostałe 150
SUMA 1141,40


IV. Wydatki ujęte długofalowo.

Koszty roczne: 9 miesięcy nauki x 1 141,40zł=10 272,60zł
Koszty w ciągu całych studiów: 5 lat studiów x 10 272,60zł=51 363zł

V. Źródła.

www.ds.pw.edu.pl -strona domów studenckich Politechniki Warszawskiej
www.elka.pw.edu.pl - strona Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej

!! Załącznik zawiera wersję z tabelką i zdjęciami, mam nadzieję że sie wam przyda ;) !!

Załączniki:
Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 3 minuty