profil

Charakterystyka Jagienki z "Krzyżaków".

drukuj
satysfakcja 84 % 191 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Panną ,której cechy były by przeze mnie bardziej pożądane miała Jagienka. Była ona córką Zycha i Małgorzaty ze Zgorzelic, najstarsza wśród licznego rodzeństwa. Wcześnie osierocona w wieku ośmiu lat,przez matkę i zdana na siebie. Ale nie brak jej było miłości , otaczało ją grono dobrych ludzi. Była ulubienicą znanego i bogatego opata. Kiedy Zbyszko wrócił z wojny miała piętnaście lat i już dwóch ‘’poważnych’’ zalotników. Zbyszko nieco namieszał jej w życiu
Jagna była piękną smukłą kobietą o szerokich ramionach. Twarz miała rumianą, czerwone usta i wielkie niebieskie oczy. Już na pierwszy rzut oka można było poznać, że nie jest to kobieta typowo delikatna lecz charyzmatyczna i pełna wdzięku. Jagienka stanowiła idealną kandydatkę na żonę każdego rycerza: szlachetnego pochodzenia, urodziwa, zdrowa, silna, gospodarcza, zaradna, a przede wszystkim zdolna do wydania potomstwa, stanowi gwarancje ciągłości rycerskiego rodu.
Autor opisał dziewczynę tak: „Wszystko w niej było piękne: i wysmukła postawa, i szerokie ramiona, i piersi jak ze skały wykute, i czerwone usta i modre oczki bystro patrzące.’’ Bił od niej „blask młodości, zdrowia i siły’’.
Zychówna lubiła jeździć konno, chodzić na polowania, ubierać się wygodnie ,pływała jak ryba Zych, ojciec Jagienki, kochał ją bardzo. Akceptował wszystko, co robiła córka. Ufał jej, wiedział, że jest dobrze przygotowana do roli żony, matki, gospodyni. Świetnie zarządzała Zgorzelicami. Nie przerażały jej przeciwności losu, chciała za wszelką cenę dorównać mężczyznom. Była odważna i silna, miała zdanie na każdy temat.
Jagienka była sprytna, samodzielna oraz zdecydowana, zawsze umiała postawić na swoim. Była prawdomówna i szczera. Lubiła wysiłek fizyczny i ‘’chłopskie’’ zajęcia. Była bardzo pomocna i miała dobre serce. Gdy Maćko i Zbyszko wrócili z wojny pomagała im i dzieliła się z nimi swoim dobrobytem. Jej odwaga była godna podziwu. Nie bała się w nocy iść sama do lasu i pomóc Zbyszkowi, gdy groziło mu niebezpieczeństwo. Kochała bardzo młodego rycerza z Bogdańca, chociaż wiedziała, że nie jest to miłość wzajemna dopóki żyła Danusia. Nie złorzeczyła jej jednak, ani jej ojcu, wręcz przeciwnie. Modliła się za Danusię , Jurandem okaleczonym przez Krzyżaków zajmowała się jak własnym ojcem. Toteż była troskliwa i opiekuńcza. W życiu kierowała się miłością i bezinteresownością.
Obie ‘’dziewczyny Zbyszka’’ bardzo mi się podobały. Ale jednak Jagienka ma takie cechy jakie ja chciałabym posiadać. Jest wysportowana , gospodarna , dobra i przez wszystkich kochana. Wnosi do książki jakąś taką radość , optymizm , w które Krzyżacy nie obfitują. Myślę ,że Jagna bardzo przypomina współczesną dziewczynę. No i ja też chciałabym mieć takie szczęście , i spotkać w przyszłości równie wspaniałego rycerza….


Przydatna praca? Tak Nie
W słownikach:
Komentarze (8) Brak komentarzy
13.3.2011 (19:25)

Ja przepisując to musialam sporo pozmiieniac ponieważ moji nauczyciele sprawdzą czy nie jest przepisane z zadane lub z bryka wiec cieżko ;// /

14.1.2010 (17:23)

moim zdaniem praca dobra ale dla mojej pani od polaka to za mało ja bym dostal 3 a pozatem musze uzyc 3 cutatów do uzasadnienia

ale praca fajna

16.11.2009 (19:41)

fajnie dostałam 5