profil

Miłość nie jedno ma imię.

poleca 85% 1269 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Henryk Sienkiewicz William Szekspir

Zdefiniowanie słowa miłość jest bardzo trudne. Większość ludzi kojarzy sobie ze słowem miłość obraz dziewczyny i chłopaka trzymających się za ręce. Jednak tego uczucia nie można zatrzymać tylko dla siebie, jest ono spontaniczne, niezwykłe i nie przewidywalne. Objawia się pod różnymi postaciami. Różnorodność tego uczucia podkreśla zdanie „Miłość nie jedno ma imię”.
Miłość jest jednym z najczęściej spotykanych motywów literackich. Najbardziej znany to motyw miłość niespełnionej, nieszczęśliwej. Najlepiej przedstawia nam to powszechnie znany dramat Williama Szekspira „Romeo i Julia”. Kochankowie nie mogąc być razem popełniają samobójstwo w nadziei, że to ich połączy. Myślą, że w taki sposób będą mogli być ze sobą w raju. Jest to również przykład miłości przekraczającej bramy śmierci.
Innym przykładem miłości jest miłość do ojczyzny. Wielu ludzi opuszcza kraj w poszukiwaniu pracy, lepszego życia. Lecz wcześniej czy później dręczy ich nostalgia. Większość z nich później wraca do ojczyzny. Jednak największymi patriotami są ludzie, którzy oddali życie za swój kraj. Walcząc o jego niepodległość, wolność, wyzwolenie. W literaturze mamy przykłady miłości do ojczyzny np. w noweli H. Sienkiewicza „Latarnik”.
Wielu przykładów miłości uczył nas Jezus Chrystus. Miłość względem Boga, bliźniego, rodziców to tylko kilka z wielu nauk naszego Zbawiciela. Cała religia chrześcijańska opiera się na tym niezwykłym uczuciu. „Bóg tak umiłował świat, że syna swego jednorodzonego dał, aby każdy, kto w niego wieży miał życie wieczne”.
Jednak nie wszystkie „rodzaje” miłości są chwalebne. Często miłość może pociągać za sobą inne uczucia takie jak nienawiść, zazdrość, które są jej całkowitym przeciwieństwem. Miłość może także wynikać z chciwości i żądz, która wyniszcza i zniewala ludzi. Innym przykładem tego uczucia, na którym nikt nie powinien się wzorować jest miłość do władzy.
W pełni zgadzam się ze stwierdzeniem, że miłość niejedno ma imię. Potrafi przyjąć postać uczucia pięknego lub bardzo płytkiego, niewłaściwego. Miłość może przynieść szczęście, a zarazem ból, cierpienie, może zmusić do haniebnych czynów.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty