profil

Przemówienie do uczniów: " Rodzice tez maja prawa mieć marzenia"

poleca 85% 203 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Drodzy koledzy, koleżanki, przyjaciele!

Zebraliśmy się tu, aby zastanowić się jak wiele problemów mają z nami nasi rodzice. Chyba każdy z nas wie jak bardzo oni nas kochają. Są za nas odpowiedzialni. Jednak z drugiej strony oni sami chcieliby zrealizować własne marzenia, gdyż tak jak my chcieliby czuć się niezbędni.
Moi drodzy! Idealnym przykładem, który można by tu przytoczyć jest znana każdemu z nas postać Dedala – mitologicznego ojca Ikara. Był on niezwykłym tatą, ale również i konstruktorem. Ale, za co tak naprawdę należy go podziwiać? Dedal świetnie wywiązywał się z obowiązków rodzicielskich- jak na ojca w tych czasach. Bardzo kochał swego syna. Jednak czy postąpił rozważnie pozwalając mu lecieć na skrzydłach, które sam zbudował. Z drugiej strony ostrzegał syna, aby nie leciał za wysoko, bo konstrukcja może się roztopić. Ten jednak go nie posłuchał i pofrunął ku słońcu. Skrzydła wtedy się stopiły a on spadł do wody. W takim razie winę ponosi Ikar. Chociaż tak naprawdę każdy z nas musi wyciągnąć wnioski i zdecydować, kto jest winny jego śmierci – on czy jego ojciec.
Ale przejdźmy do drugiego obrazu, Dedala, przedstawionego w mitach greckich. Czy tak naprawdę konstruktor zrealizował marzenia swego życia, budując skrzydła, które co najważniejsze zadziałały? Myślę, że tak. Przecież jego życiową pasją było majsterkowanie. Od zawsze chciał on unieść się w górę i poszybować pod chmurami jak ptak. Więc był on też zarówno świetnym konstruktorem. W takim razie nie bójmy się zadać tego pytania: „która strona Dedala mnie się bardziej podobał?” Tak naprawdę Dedal uniósł ten wielki obowiązek, jakim jest rodzicielstwo, ale również zrealizował swe marzenia, dzięki czemu jego życie nabrało sensu.
Porównajmy teraz do niego naszych współczesnych rodziców. Czy oni potrafią udźwignąć ten obowiązek? Nie wiem. O tym musi zdecydować każdy z nas. Przecież to my możemy im pomóc go unieść, albo przynajmniej nie przeszkadzać i nie utrudniać. Zastanówmy się, więc chwilę nad tymi słowami, bo tak naprawdę to od nas większość może zależeć!

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Opracowania powiązane z tekstem

Czas czytania: 1 minuta

Podobne tematy