profil

satysfakcja 72 % 422 głosów

Konstrukcja "damit" i "um...zu"

drukuj
Treść
Obrazy
Wideo
Opinie

konstrukcję bezokolicznikową um...zu używamy tylko wtedy, gdy w pierszym i drugim zdaniu złożonym jest taki sam podmiot. Wtedy um stawiamy po przecinku, zu na przedostatnim miejscu a na końcu bezokolicznik czasownika( podmiotu w 2 zdaniu się nie używa).
Damit uzywamy, gdy zdanie i zdanie podzrędne mają różne podmioty.
przykład:
Ich lerne, damit der Lehrer mit eine Ein stellte.
Ich lerne, um gute note zu bekommen.


Przydatna praca? Tak Nie
Podobne prace:
Komentarze (8) Brak komentarzy zobacz wszystkie
15.9.2011 (14:46)

masakra! ile tu błędów, nie dość ,że w niemiecki to i jeszcze w polskim!

26.2.2011 (16:22)

dzięki wielkie ! niedługo mam etap wojewódzki z niemca, a damit i um..zu kompletnie zapomniałam. teraz sobie przypomniałam. :D jak będe laureatką stawiam wszystkim kolejke.

10.2.2011 (16:42)

a ja niemiecki umiem jako tako i ta praca dopełniła moją wiedzę i nie namęczyłam się czytając tego :D danke !!

2.2.2011 (18:29)

Thx przydatne krótko, ale z sensem.

21.11.2008 (13:55)

@polakowski3 cienka te opracowanie

Gramatyka


Zadania z Języka niemieckiego
Nieaktywny
Język niemiecki 10 pkt wczoraj o 19:44

Kompass 2 podręcznik str.30Tam jest taka żółta ramka i trzeba to dokończyć używając przykładów ze strony 29 zadania 5 (też w żółtej ramce).

Rozwiązań 0 z 2
punktów za rozwiązanie do 8 rozwiązań 0 z 2
Rozwiązuj

Nieaktywny
Język niemiecki 10 pkt wczoraj o 15:40

Pomocy powiedzcie mi ile lat maja zamki leżące nad renem w niemczech!!

Rozwiązań 1 z 2
punktów za rozwiązanie do 8 rozwiązań 1 z 2
Rozwiązuj

Nieaktywny
Język niemiecki 150 pkt 22.10.2014 (21:07)

Potrzebuje szybkiej pomocy w zadaniach podręcznik DAS IST DEUTSCH 1 strona 66-67 wszystkie zadania ;)

Rozwiązań 1 z 2
punktów za rozwiązanie do 113 rozwiązań 1 z 2
Rozwiązuj

Nieaktywny
Język niemiecki 15 pkt 22.10.2014 (20:14)

Napisz wypracowanie 20 zdan o obowiazkach w mojej rodzinie. mam siostre i rodziców .Prosze o pomoc.

Rozwiązań 0 z 2
punktów za rozwiązanie do 12 rozwiązań 0 z 2
Rozwiązuj

Nieaktywny
Język niemiecki 10 pkt 22.10.2014 (17:41)

MAGNET 2 ZADANIE 20 strona 21 Teraz potrafię... *Nazywać produkty spożywcze, sklepy i lokale *Określić ilość, wagę i objętość produktów...

Rozwiązań 0 z 2
punktów za rozwiązanie do 8 rozwiązań 0 z 2
Rozwiązuj

Masz problem z zadaniem?

Tu znajdziesz pomoc!
Wyjaśnimy Ci krok po kroku jak
rozwiązać zadanie.