profil

Konstrukcja "damit" i "um...zu"

drukuj
satysfakcja 72 % 422 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Opinie

konstrukcję bezokolicznikową um...zu używamy tylko wtedy, gdy w pierszym i drugim zdaniu złożonym jest taki sam podmiot. Wtedy um stawiamy po przecinku, zu na przedostatnim miejscu a na końcu bezokolicznik czasownika( podmiotu w 2 zdaniu się nie używa).
Damit uzywamy, gdy zdanie i zdanie podzrędne mają różne podmioty.
przykład:
Ich lerne, damit der Lehrer mit eine Ein stellte.
Ich lerne, um gute note zu bekommen.


Przydatna praca? Tak Nie
Podobne prace:
Komentarze (8) Brak komentarzy zobacz wszystkie
15.9.2011 (14:46)

masakra! ile tu błędów, nie dość ,że w niemiecki to i jeszcze w polskim!

26.2.2011 (16:22)

dzięki wielkie ! niedługo mam etap wojewódzki z niemca, a damit i um..zu kompletnie zapomniałam. teraz sobie przypomniałam. :D jak będe laureatką stawiam wszystkim kolejke.

10.2.2011 (16:42)

a ja niemiecki umiem jako tako i ta praca dopełniła moją wiedzę i nie namęczyłam się czytając tego :D danke !!

2.2.2011 (18:29)

Thx przydatne krótko, ale z sensem.

21.11.2008 (13:55)

@polakowski3 cienka te opracowanie

Gramatyka


sinetuuu0 rozwiązanych zadań
Język niemiecki 300 pkt 29.10.2014 (19:52)

Napisz list motywacyjny :  - o jakie miejsce pracy się ubiegasz i dlaczego. - czy i jakie masz doświadczenie zawodowe. - dlaczego...

Rozwiązań 0 z 2
punktów za rozwiązanie do 225 rozwiązań 0 z 2
Rozwiązuj

1212romek12120 rozwiązanych zadań
Język niemiecki 20 pkt 29.10.2014 (16:46)

Potrzebny i krótki życiorys Johanna Gutenberga po niemiecku. Z góry dziękuje

Rozwiązań 0 z 2
punktów za rozwiązanie do 15 rozwiązań 0 z 2
Rozwiązuj

krokdus0 rozwiązanych zadań
Język niemiecki 40 pkt 28.10.2014 (17:29)

POMOCY w załączniku macie zdjęcie zadania ktoś wie jakie to rozwiązania? Zadanie G2 temat pierwszy strona 21 ćwiczeniówka nowa era der,die,das do...

Rozwiązań 0 z 2
punktów za rozwiązanie do 30 rozwiązań 0 z 2
Rozwiązuj

Algiasz0 rozwiązanych zadań
Język niemiecki 50 pkt 27.10.2014 (20:29)

Odpowiedz na pytania : 1.wann fängt die schule an? 2.was machst du um 15 uhr ? 3.Um wie viel uhr kommst du von 4.der schule nach hause zuruck ?...

Rozwiązań 0 z 2
punktów za rozwiązanie do 38 rozwiązań 0 z 2
Rozwiązuj

siwa12345670 rozwiązanych zadań
Język niemiecki 100 pkt 27.10.2014 (20:01)

PROSZE O ODPOWIEDZI PO NIEMIECKU :))1. Wann geht deine Mutter einkaufen? 2. Gibt es in deiner Stadt ein Einkaufszentrum? 3. Wo kaufst du Brot? 4....

Rozwiązań 0 z 2
punktów za rozwiązanie do 75 rozwiązań 0 z 2
Rozwiązuj

Masz problem z zadaniem?

Tu znajdziesz pomoc!
Wyjaśnimy Ci krok po kroku jak
rozwiązać zadanie.