profil

Konstrukcja "damit" i "um...zu"

drukuj
satysfakcja 72 % 430 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

konstrukcję bezokolicznikową um...zu używamy tylko wtedy, gdy w pierszym i drugim zdaniu złożonym jest taki sam podmiot. Wtedy um stawiamy po przecinku, zu na przedostatnim miejscu a na końcu bezokolicznik czasownika( podmiotu w 2 zdaniu się nie używa).
Damit uzywamy, gdy zdanie i zdanie podzrędne mają różne podmioty.
przykład:
Ich lerne, damit der Lehrer mit eine Ein stellte.
Ich lerne, um gute note zu bekommen.


Podobne prace:
Przydatna praca? Tak Nie
Komentarze (8) Brak komentarzy
15.9.2011 (14:46)

masakra! ile tu błędów, nie dość ,że w niemiecki to i jeszcze w polskim!

26.2.2011 (16:22)

dzięki wielkie ! niedługo mam etap wojewódzki z niemca, a damit i um..zu kompletnie zapomniałam. teraz sobie przypomniałam. :D jak będe laureatką stawiam wszystkim kolejke.

10.2.2011 (16:42)

a ja niemiecki umiem jako tako i ta praca dopełniła moją wiedzę i nie namęczyłam się czytając tego :D danke !!

2.2.2011 (18:29)

Thx przydatne krótko, ale z sensem.

21.11.2008 (13:55)

cienka te opracowanie

Gramatyka


Zadania z Języka niemieckiego
olsza12340 rozwiązanych zadań
Język niemiecki 10 pkt wczoraj o 19:08

Uczeń A  Zapytaj kolegę/ koleżankę, czy u niej w domu oszczędza się energie,  czy mają żarówki energooszczędne i czy wyłączają światło,...

Rozwiązań 0 z 2
punktów za rozwiązanie do 8
Rozwiązuj

Krzysiuxd100 rozwiązanych zadań
Język niemiecki 120 pkt 23.4.2015 (16:11)

Napiszę mi ktoś jak się to wymawia? "DU sollst den Rasen nicht betreten Und am Abend sollst du beten. Vitamine sollst du essen Und Termine...

Rozwiązań 0 z 2
punktów za rozwiązanie do 90
Rozwiązuj

prokamcio70 rozwiązanych zadań
Język niemiecki 10 pkt 22.4.2015 (18:21)

1 Uzupełnij zdania w czasie Prateritum. Jeden wyraz został podany dodatkowo i nie pasuje. a) sein , morgen, Abend -...

Rozwiązań 0 z 2
punktów za rozwiązanie do 8
Rozwiązuj

pysiablueblood0 rozwiązanych zadań
Język niemiecki 300 pkt 19.4.2015 (13:04)

Proszę o sprawdzenie poprawności.Daje Naj :) Orginał Często wraz z moimi przyjaciółmi odwiedzam różne lokale. Moim ulubionym lokalem jest Pizza...

Rozwiązań 1 z 2
punktów za rozwiązanie do 225
Rozwiązuj

pysiablueblood0 rozwiązanych zadań
Język niemiecki 200 pkt 19.4.2015 (12:57)

Proszę o sprawdzenie poprawności.Daje Naj :) Orginał Często wraz z moimi przyjaciółmi odwiedzam różne lokale. Moim ulubionym lokalem jest Pizza...

Rozwiązań 0 z 2
punktów za rozwiązanie do 150
Rozwiązuj

Masz problem z zadaniem?

Tu znajdziesz pomoc!
Wyjaśnimy Ci krok po kroku jak
rozwiązać zadanie.