profil

Praca na źródłach: "Myśl nowoczesnego Polaka" R. Dmowski (1903 r.).

poleca 85% 213 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

„Myśl nowoczesnego Polaka” R. Dmowskiego jest źródłem pisanym, narracyjnym. Dmowski objaśnia w swojej broszurce dwa pojęcia: „patriotyzm” i „naród”.

Patriotyzm według autora to niezgoda na ucisk i niewolę. Patrioci początkowo pracowali i nawoływali do pracy z ludem, ale źle tę pracę pojmowali, ponieważ albo przygotowywali wojsko do walki o niepodległość, albo, w myśl socjalizmu, dążyli do równości i wspólnoty, do stworzenia świata bez państw, klas społecznych.

Później pojawiło się nowe pojęcie patriotyzmu, czyli różnorodnej pracy i walki narodowej, której celem ostatecznym była niepodległość.

„Nowy patriotyzm” można nazwać także nacjonalizmem, którego przedmiotem jest naród. „Naród, jako żywy organizm społeczny, mający swą, na podstawie rasowej i historycznej rozwiniętą odrębność duchową, swą kulturę, swe potrzeby i interesy”.

Przeciwko nacjonalizmowi- nowoczesnemu patriotyzmowi jest socjalizm, czego Dmowski nie popiera.

Z tego źródła wynika, ze autor był nacjonalistą, to znaczy chciał, żeby istniało państwo polskie. Chciał niepodległości i odrębności dla państwa polskiego. Dlatego też Dmowski był przeciw socjalizmowi, który chciał zamiast państwa stworzyć wspólnotę bezklasową, wykluczając w ten sposób naród, odrębność kulturową, religijną Polski na tle innych krajów.

Uważam, ze poglądy R. Dmowskiego są słuszne, ponieważ wspólnota bezklasowa, w której mieszkaliby szczęśliwi, równi sobie ludzie, jest nierealna.

Każde państwo ma odrębną kulturę, religię, a ludzie zawsze będą dzielić się na „tych co mają i tych co nie mają”. W przypadku odzyskania przez Polskę niepodległości ludzie będą mieli gdzie wracać (do swojej ojczyzny), będą mogli nazywać się Polakami i walczyć w obronie polskości. Przecież każdy ma prawo do posiadania własnego kąta, domu, ojczyzny. Socjalizm ze swym internacjonalizmem wszystko przekreślał.

Nacjonalizm, jako dbałość o interesy swojego państwa- ojczyzny, uważam za słuszny, a nacjonalistę (w tym samym rozumieniu) mogę określić mianem patrioty.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta