profil

Układ oddechowy i układ pokarmowy

drukuj
satysfakcja 52 % 27 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Układ pokarmowy- jama ustna, gardło, przełyk, żołądek, jel. Cienkie, grube, odbyt
Trawienie- to hydrolityczny rozkład z udziałem enzymów trawiennych wielocząsteczkowych subst. Pokarmu na drobno-cząsteczkowe, które są wchłaniane przez błony komórkowe i przyswajane przez organizm. W procesie tym bierze udział układ pokarmowy.
Trawienie-polega na rozkładzie skł. Pokarmowych na związki przyswajalne przez krew. trawienie odbywa się przy pomocy subst. wydzielanej przez gruczoły zwane enzymami
Wątroba- jest niezwykle ważnym organem centrum metabolicznym organizmu człowieka. W Niej decydują się losy subs. Odżywczych wchłoniętych z przewodu pokarmowego.
Wątroba- uczestniczy w przemianach węglowodanów, magazynuje glikogen, odtwarza glukozę i buforuje jej poziom we krwi. Chroni organizm przed zmianami, natężenia cukru we krwi.
Amin. Egzogenne- otrzymane z poływ. (lizyna,treosna)
Białka pełno wartościowe-zawierają aminokwasy egzogenne w odp ilości.
Biała niepełnowartościowe- zaw. Mało lub w ogóle pewnych aminokwasów egzogennych.
Wymiana gazowa
Tlen przenika z pęcherzyków płucnych do naczyń włosowatych, na tej samej zasadzie dwutlenek węgla przenika do naczyń włoskowatych. Tlen pobrany z pęcherzyków płucnych dociera z krwią do wszystkich komórek ciała.
Szkodliwość palenia tytoniu
- przewlekłe zapalenia oskrzeli,
- rozedma płuc,
- stany zapalne oraz wrzody rządka,
- choroba wieńcowa,
- rak płuc, jamy ustnej, gardła, krtani, pęcherza moczowego,
- uszkodzenia płody,
- gruźlica,
- uzależnia.
.Istotą oddychania jest uzyskanie energii zgromadzonej w kwasie ATP, część tej energii jest wykorzystywana do procesów anabolicznych, np. syntezy białka. Część przekształca się na energię kinetyczną potrzebną do utrzymania odpowiedniej temperatury ciała.
Powietrze wdychane 78% azotu, 21% tlenu, 0,03% CO2, ok. 1% innych gazow.
Powietrze wydychane: 78% azotu, 17% tlenu, 4% CO2,ok. 1 % innych gazów nasyconych parą wodną.
Dostarczanie tlenu do organizmu i usuwanie dwutlenku węgla zachodzi na drodze dyfuzji do i z komórek pęcherzyków płucnych naczyń włosowatych i erytrocytów. Tlen z pęcherzyków płucnych dyfunduje do naczyń włosowatych natomiast dwutlenek węgla w kierunku przeciwnym. Utlenowana krew przepływa w naczyniach włosowatych oplatających tkanki i tlen dyfunduje z krwi do komórek CO2 przemieszcza się w kierunku przeciwnym.
Układ oddechowy dzieli się na : drogi oddechowe, jama nosowa, gardło, krtań, tchawica, oskrzela główne, płuca.
Płuca zamknięte są w jamie opłucnej, której wilgotna powietrze zmniejsza tarcie między płucami, klatką piersiową podczas oddychania. Wdychane powietrze dostaje się do nosa. Tam ulega ogrzaniu, nawilżeniu i oczyszczeniu z kurzu bakterii i innych drobnych zanieczyszczeń.
Jama nosowa łączy się od tyłu z gardłem, gdzie krzyżują się drogi oddechowa i pokarmowa.


Załączniki:
Przydatna praca? Tak Nie
Komentarze (2) Brak komentarzy
6.5.2010 (19:55)

dwunasticy nie ma :P

12.11.2006 (15:49)

zajebista praca.

Typ pracy