profil

Łotwa

poleca 85% 214 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Republika Łotewska

To państwo w Europie północno-wschodniej powstałe w 1918 roku. Pozostawało niezawisłe do 1940, gdy w wyniku rozmieszczenia wojsk radzieckich i sfałszowanego referendum zostało wcielone do ZSRR - faktu tego nie uznały niektóre państwa (m.in. USA i Watykan). Po rozpadzie Związku Radzieckiego odzyskało pełną niepodległość. Kraj składa się z czterech prowincji: Kurzeme (Kurlandia), Widzeme (Liwlandia), Zemgale (Semigalia) i Latgale (Łatgalia). Stolica to Ryga.
Państwo położone nad wschodnim wybrzeżem Morza Bałtyckiego. Długość wybrzeża to 531 km . Licząc z zachodu na wschód ma 450 km, a z północy na południe 210 km, a jego powierzchnia to 64,0 tys. km 2.Graniczy na północy z Estonią (339 km),na wschodzie z Rosją (217 km), na południowym wschodzie z Białorusią (141 km), na południu z Litwą (453 km).


Jest to kraj nizinny o rzeźbie polodowcowej, z licznymi wzniesieniami morenowymi. Najwyższy punkt Łotwy - Gaizinkalns - na Wyżynie Środkowowidzemskiej, wznosi się na wys. 311 m n.p.m. W zachodniej części kraju znajduje się Pojezierze Inflandzkie, we wschodniej wysoczyzny: Widzemska i Latgarska. Występują nadmorskie niziny z wydmami. Przeważają gleby darniowo-bielicowe i bagienne.

Łotwa leży w strefie lasów mieszanych. Klimat jest tu łagodny, przejściowy między morskim i kontynentalnym. Latem temperatura powietrza wynosi z reguły nieco powyżej 200C, zimą najczęściej 5-100C poniżej zera, przeważają wiatry północno - wschodnie. Wiosna trwa dwa miesiące i nadchodzi stopniowo, ponieważ często jeszcze napływają arktyczne masy powietrza. Natomiast w maju pod wpływem kontynentalnych mas powietrza, jest ciepło i sucho. Lato na ogół bywa chłodne i wilgotne, dopiero w sierpniu bywa pora słoneczna o małym zachmurzeniu. Opady są dość znaczne, zwłaszcza w pobliżu Zatoki Ryskiej i Kurlandii. Klimat Łotwy można zaliczyć do leczniczych - w Rydze, dzięki bliskości morza, oddycha się dobrym powietrzem, zwłaszcza podczas wiatrów zachodnich.
Zarówno fauna, jak i flora są charakterystyczne dla obszarów środkowoeuropejskich.. Łotwa leży w strefie lasów mieszanych, które zajmują 40% powierzchni i są największym bogactwem w kraju. Przeważają lasy iglaste. W kraju znajdują się liczne bagna,a największe koło Dyneburga (rezerwat o pow. 190 km2), duże skupiska bagien znajdują się też na Równinie Ryskiej.
Najdłuższą rzeką jest Dźwina (Daugava), która ma 1200 km, a na terytorium kraju ? 367 km. Na Łotwie występuje około 3000 jezior. Największe to Łubań i Raźno, a najgłębsze to Ruszona.

Ludność


Kraj zamieszkiwany przez 2,7 mln mieszkańców. Średnia gęstość zaludnienia wynosi tam 42 os./km2 .Większość ludności stanowią Łotysze 51,8%, ale kraj zamieszkiwany jest również przez Rosjan 33,8%, Białorusinów 4,5% , oraz Polaków 2,3%. Inne narodowości stanowią 4,2%. Przyrost naturalny jest ujemny. Językiem urzędowym jest łotewski. Walutą obowiązującą jest ?łat?. Najpowszechniejsze wyznania to luteranizm, prawosławie, a także religia rzymskokatolicka.


Gospodarka

Łotwa jest krajem przemysłowo-rolniczym. Rozwój przemysłu spowodował wzrost dochodu na jednego mieszkańca. Łotwa W przemyśle przoduje produkcja silników diesla, pociągów elektrycznych, wyrobów elektronicznych, samochodów, motorowerów, urządzeń telekomunikacyjnych, maszyn rolniczych oraz artykułów gospodarstwa domowego. Popiera się prywatyzację przemysłu.. Surowce mineralne to torf, gips, glina, wapień oraz żwiry. eksportuje przede wszystkim drewno, tekstylia, produkty rolno-spożywcze, maszyny i urządzenia elektryczne oraz wyroby przemysłu metali, a uzależniona jest od importu gazu ziemnego, smarów oraz miedzi. Największymi partnerami handlowymi są kraje byłego Związku Radzieckiego i Niemcy. Złoża torfu pokrywają 10% powierzchni i są wykorzystywane jako źródło energii. Energię Łotwa pozyskuje również z elektrowni cieplnych oraz kaskady elektrowni wodnych na Dźwinie.
Dynamicznie rozwija się turystyka, szczególnie wzdłuż wybrzeża Morza Bałtyckiego, gdzie znajdują się dwa ważne porty- Ryga i Windawa.
Struktura zatrudnienia kształtuje się następująco: usługi- 40,6%, przemysł- 40,6%, rolnictwo- 15,5%. Znaczne korzyści przyniosło rolnictwu osuszanie terenów bagnistych. Na Łotwie prowadzona jest hodowla bydła mlecznego i trzody chlewnej, zwierząt futerkowych a także pszczelarstwo. Rośliny uprawne to buraki cukrowe, len, ziemniaki oraz zboża (jęczmień, pszenica, żyto, owies).

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 3 minuty