profil

Zdrwotne działanie jogorutów

poleca 85% 1232 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Większość z nas lubi spożywać jogurty, kefiry, mleko zsiadłe czyli tzw. napoje mleczne fermentowane. Znamy również biojogurty i biokefiry czyli tzw. napoje mleczne nowej generacji, inaczej napoje probiotyczne. Wiemy, iż są one doskonałym źródłem wyjątkowego dobrze przyswajalnego wapnia, białka o wysokiej wartości biologicznej oraz witamin. Z reklam znamy też określenie, iż zawierają tzw. „czyste kultury bakterii”, co również decyduje o ich prozdrowotnym działaniu na nasz organizm. Spróbujmy wyjaśnić, na czym ono polega.

Najpierw musimy sobie uświadomić, że nasz układ pokarmowy, szczególnie jelito grube, „zasiedla” ogromna liczba bakterii stanowiących tzw. naturalną mikroflorę jelitową. Najważniejsze z nich to różne gatunki bakterii kwasu mlekowego z rodzaju Lactobacillus i Bifidobacterium, zwane w skrócie” bakteriami LB”. Pełnią one nieocenioną rolę tworząc barierę chroniącą nasz organizm przed bakteriami szkodliwymi np. chorobotwórczymi, gnilnymi, przed antygenami z żywności. Biorą też udział w trawieniu niektórych składników pokarmowych oraz w syntezie niektórych witamin, szczególnie wit. K i B12. Działanie takich czynników jak kuracja antybiotykowa, kuracja radiacyjna, stresy, niewłaściwa dieta prowadzą do zakłócenia równowagi mikroflory jelitowej w sensie zmniejszenia liczby i aktywności bakterii LB. Wtedy szczególnie lekarze i żywieniowcy zalecają spożywanie właśnie napojów mlecznych fermentowanych. Dlaczego?

Do produkcji jogurtów zwykłych używa się szczepionek czystych kultur bakterii kwasu mlekowego. Ich podstawowym zadaniem jest przeprowadzenie fermentacji mlekowej, czyli zamiana cukru mlekowego laktozy w kwas mlekowy. Dzięki temu napoje zyskują tak pożądane przez nas cechy sensoryczne jak kwaskowy, orzeźwiający smak, właściwą konsystencję. Powyższe bakterie mają jednak ograniczoną zdolność przedostania się w stanie żywym do jelita grubego gdyż giną głównie w żołądku. Napoje typu bio otrzymuje się poprzez wprowadzenie oprócz zwykłych bakterii kwasu mlekowego dodatkowych szczepów tzw. bakterii probiotycznych, które są prawie identyczne z bakteriami LB. Ich specyficzną cechą jest zdolność przedostawania się w stanie żywym do jelita grubego, osiedlania się w nim i rozmnażania. Spożywanie napojów bio oznacza więc zwiększenie liczby oraz wzmocnienie mikroflory jelitowej.

Podsumowując, dzięki „czystym kulturom bakterii” napoje mleczne fermentowane zwykłe, a w szczególności napoje probiotyczne bio podwyższają odporność organizmu na choroby, przeciwdziałają rozwojowi bakterii szkodliwych, zwalczją infekcje i zaburzenia jelitowe, hamują rozwój nowotworów jelita grubego. Ich wielką zaletą jest to, że są tolerowane przez osoby z upośledzonym trawieniem laktozy, tj. osoby nie mogące spożywać zwykłego mleka.

Ponadto jogurty i kefiry zwykłe, jak i bio produkowane są w wersji naturalnej i smakowej , z tak lubianymi przez nas różnymi dodatkami smakowymi.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty