profil

Żywność funkcjonalna

poleca 85% 104 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Innymi słowy, żywnością funkcjonalną będą środki spożywcze, które wpływają pozytywnie na określone funkcje organizmu, sprzyjają zaspokojeniu szczególnych potrzeb żywieniowych różnych grup konsumentów. Ich pozy tywny wpływ to wynik obecności, w sposób naturalny, składników biologicz nie czynnych, wzbogacenie ich w te składniki lub usunięcie składników szko dliwych,
W literaturze spotkać można wiele różnych definicji żywności funkcjonalnej akcentujących różne jej aspekty. Wielu autorów podkreśla pozytywny wpływ na zdrowie, wzmocnienie mechanizmów obronnych, polepszanie wydolności psychofizycznej lub ochronę przed chorobami. Często żywność funkcjonalna utożsamiana jest z żywnością, która może zawierać substancje odżywcze lub nieodżywcze, które w sposób pożądany i zamierzony wpływają na jedną lub więcej funkcji organizmu, może być to również żywność, z której usunięte zostały składniki niepożądane zdrowotnie [Świderski i Kolanowski 2003].
Inna grupa autorów akcentuje konieczność potwierdzenia naukowego specyficznych korzyści zdrowotnych wynikających ze spożywania produktów funkcjonalnych [Yerschuren i in. 2001].
W wielu krajach Europy, w USA oraz w Japonii wspierany jest rozwój funkcjonalnych produktów spożywczych w celu poprawy komfortu życia rozumianego nie tylko jako wspomaganie prawidłowego rozwoju i funkcjonowania organizmu, lecz także zapobieganie rozwojowi chorób cywilizacyjnych, czyli zapewnienia konsumentom zdrowia do „późnej starości", jak również obniżenia kosztów leczenia starzejących się społeczeństw [Post 2002, Gro-eneveld 2003].
W wyniku przeprowadzonego studium literatury oraz badań ilościowych i jakościowych dla celów niniejszej pracy za funkcjonalny produkt spożywczy uważać będziemy produkt, który w efekcie wzbogacenia go lub wyeliminowania z niego jakiegoś składnika(-ów) ma pozytywny wpływ na organizm i tak jest postrzegany przez konsumenta. Korzystne działanie zdrowotne tego typu żywności powinno być poparte dowodami naukowymi.
Każdy produkt spożywczy można oznaczyć działaniem żywieniowym i zdrowotnym. Projekt żywieniowych, funkcjonalnych i zdrowotnych oświadczeń zaproponowany przez „Kodeks żywnościowy" (Codex Alimentarius) w 2002 roku zaprezentowano w tabeli l.
Oświadczenia zdrowotne zaproponowane przez „Kodeks żywnościowy" nie są obligatoryjne. Będą stanowiły płaszczyznę do dyskusji w ramach FUFOSE. Należy nadmienić, iż zdaniem Ashwell [2002] stanowiska są zbliżone. Uzgodnienie oświadczeń przyczyni się do jednoznacznego ich rozumienia przez konsumentów, co będzie spełnieniem ich prawa do rzetelnej i prawdziwej informacji.

Załączniki:
Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty