profil

Komensalizm

drukuj
satysfakcja 84 % 255 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Komensalizm - (współbiesiadnictwo) jest to forma symbiozy dwóch różnych gatunków zwierząt, roślin lub rośliny i zwierzęcia polegające na tym, że jeden z partnerów( gospodarz) udostępnia drugiemu ( komensalowi) pokarm, drugi partner nie wyrządza gospodarzowi żadnej przysługi, ale i nie wyrządza szkód. Komensal może zamieszkiwać w ciele gospodarza lub w miejscu jego schronienia. Istnieją komensale żywiący się produktami łuszczenia skóry. Występują oni na włosach ssaków, piórach, a nawet łuskach ryb.

Przykłady komensalizmu

Różanka-ryba żyjąca w naszych wodach- składa ikrę w skrzelach małża za pomocą długiego pokładełka. Samiec zaś składa plemniki do wody w pobliżu małża. Wraz z wodą dostają się one do skrzel i zapładniają ikrę. Małe rybki mają ochronę w pierwszych dniach życia. Po pewnym czasie opuszczają małża nie robiąc mu żadnej krzywdy. Ryba pilot żyje w pobliżu rekina korzystając z rozszarpanych na dużej powierzchni szczątków jego ofiar. Jednym z wielu przykładów komensalizmu jest związek pomiędzy pewnym gatunkiem Rybika - owada bezskrzydłowego, a jednym ze środkowoamerykańskich gatunków mrówek wędrownych. Rybiki żyją wśród mrówek, korzystając z pożywienia zdobywanego przez armię mrówek. Mrówki nie odnoszą z obecności rybików żadnych widocznych korzyści, ani nie ponoszą żadnych strat. W tej samej biocenozie tropikalnego lasu deszczowego spotykamy wiele innych przykładów komensalizmu. Jest nim niewątpliwie związek roślin epifitycznych z drzewami, na których one rosną. Epifity nie szkodzą drzewom, korzystają jedynie ze ściekającej wody i substancji mineralnych zmywanych z powierzchni kory i liści, niewykorzystywanych przez drzewo. Ponadto, dzięki drzewu właśnie, znajdują się wyżej, w lepszych warunkach świetlnych. W związku tym drzewo nie ponosi ani korzyści ani strat.

Komensalizm nie musi polegać na zależnościach pokarmowych. W przypadku komensalizmu chroniącego komensal wykorzystuje gospodarza do ochrony, np. ryby ukwiałowe z rodzaju Amphipron żyją pomiędzy chroniącymi je ramionami ukwiałów. W komensalizmie czyszczącym symbiont oczyszcza gospodarza, np. z pasożytów zewnętrznych. Funkcje takie pełnią przedstawiciele wielu gatunków ryb i skorupiaków, np. ryba pilot towarzyszy rekinom i usuwa z ich łusek oraz jamy gębowej pasożyty korzystając jednocześnie z resztek pokarmu i nie padając łupem gospodarza.

O komensalizmie synencjalnym można mówić, gdy komensal wykorzystuje gospodarza jako miejsce schronienia i przebywania, np. kraby chroniące się w muszlach mięczaków. Kolejnym rodzajem zależności jest komensalizm transportowy, w którym gospodarz jest wykorzystywany jako środek transportu, np. ryba remora o zmienionej morfologii płetwy grzbietowej, przyczepia się do rekina i razem z nim się przemieszcza.


Innym z przykładów komensalizmu jest związek:
1. Hieny i lwa- hiena zjada resztki pokarmu pozostawionego przez lwa
2. Ryby podnawki i rekina- podnawka pływając pod rekinem korzysta z jego pokarmu
3. Niektóre płaskie robaki żyją przyczepione do skrzeli krabów z rodzaju Limulus żywiących się resztkami ich pożywienia. Ich gospodarz dostarcza im również schronienia i transportu.


W pewnych warunkach komensalizm może przekształcić się w mutualizm lub pasożytnictwo.


Przydatna praca? Tak Nie
Komentarze (5) Brak komentarzy
8.6.2011 (20:10)

Krótko i zawiera to co przydatne. ;) Plusik :)

25.4.2010 (19:37)

Dziękuje za to wypracowanie.

24.1.2008 (20:42)

dzięki za tekst ma wszystko czego potzrebowałem:) trzymajcie za mnie kciuki na tescie jutro o 9

Typ pracy