profil

Usb i Firewire charakterystyka i interfejs

poleca 85% 908 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Choć nowy interfejs jeszcze nie zawitał do wszystkich komputerów, te najnowsze są już standardowo w niego wyposażane. Powoli na rynku zaczynają się też pojawiać urządzenia z interfejsem FireWire.
Jednak FireWire może stać się rozwiązaniem mało popularnym, przeznaczonym dla wąskiego sektora rynku charakteryzującego się potrzebą szybkich transmisji danych.
Jak na razie króluje USB i nie wygląda na to aby sytuacja ta miała się szybko zmienić!

A co to te USB i do czego służy?
Dzisiejsze urządzenia peryferyjne są coraz częściej wyposażane w złącze USB (Universal Serial Bus).
USB znacząco wzbogaca funkcjonalność skanera, kamery czy też drukarki. Oprócz kilkakrotnie większej niż w przypadku standardowo montowanego w komputerze złącza szeregowego (115,2 kbit/s) czy równoległego (2 Mbit/s) przepustowości magistrali USB (12 Mbit/s, a dla USB 2.0 nawet 480 Mbit/s) urządzenia zgodne z tym standardem można podłączać w dowolnej chwili do komputera (tzw. hot plug) bez obawy uszkodzenia sprzętu. Kolejną zaletą urządzeń USB jest pełna zgodność z mechanizmem plug and play, eliminującym potrzebę każdorazowej instalacji sterowników oraz restartu komputera po podłączeniu np. skanera - wystarczy włożyć wtyczkę i można już pracować!
Złącza USB pojawiły się w naszych komputerach ok. czterech lat temu, wraz z upowszechnieniem się płyt głównych w standardzie ATX.

USB 2.0, a USB 1.1?
Mówiąc obrazowo - USB 2.0 oferuje wszystko to, co interfejs USB 1.1, plus tryb high-speed, w którym urządzenia komunikują się z najwyższą prędkością. Konkretniej ujmując sprawę USB 1.1 daje jedynie dwie prędkości transmisji: 1,5 oraz 12 Mbit/s, natomiast USB 2.0 dodatkowo 480 Mbit/s.
Urządzenia zgodne z USB 2.0 high-speed używają tych samych kabli co urządzenia współpracujące z USB 1.1.Jednak wiele produktów, takich jak klawiatury, myszy, joysticki, głośniki audio itp., nie wymaga wysokich prędkości transmisji. Na zastosowaniu magistrali USB 2.0 zyskają więc urządzenia mające duże zapotrzebowanie na przepustowość (kamery, aparaty cyfrowe, pamięci masowe, skanery).
Do jednego hosta, w przypadku USB 2.0 możemy podłączyć 127 urządzeń, czyli tyle samo, co w poprzedniej wersji magistrali. Nie wydaje mi się aby taka liczba urządzeń podłączonych jednocześnie była komuś potrzebna. Jednak w przypadku podłączania dużej liczby urządzeń nie obejdziemy się bez koncentratorów.

Jak rozróżnić urządzenia USB 2.0 i 1.1?
W zasadzie nie ma żadnych zewnętrznych różnic między urządzeniami USB 2.0 a 1.1. Twórcy standardu przewidzieli jedynie specjalne logo przeznaczone dla sprzętu klasy high-speed.

Jeśli na opakowaniu z urządzeniem USB widnieje takie właśnie logo, możesz być pewien, że sprzęt ten będzie pracował z pełną prędkością, czyli w trybie high-speed (480 Mbit/s).

Jednym słowem zalety USB to:
· Szybka wymiana - za pośrednictwem USB oraz Windows 98 lub MacOS 8.5 można dodać, usunąć, zainstalować i skonfigurować urządzenia peryferyjne podczas pracy komputera.Nie trzeba się martwić czy urządzenie jest szeregowe lub równoległe, znikają problemy z przełącznikami i zworkami do konfiguracji.Koniec z konfliktami w przerwaniach IRQ lub portach COM, z plątaniną kabli.
· Pełna prędkość - za pośrednictwem USB szybkość transmisji danych może być większa nawet do 100 razy w porównaniu ze zwykłymi połączeniami.
· Łatwa rozbudowa - USB pozwala na proste łączenie urządzeń peryferyjnych. Po prostu dołączając hub, możesz sterować dowolnym urządzeniem peryferyjnym ze swojego komputera. W praktyce nawet nie trzeba dostawać się do wnętrza swojego komputera... zwyczajnie wkładasz wtyczkę i uruchamiasz urządzenie. To wszystko!

FireWire
Standard ten, znany również jako IEEE-1394 bądź iLink, rozwijany jest równolegle do USB. Choć w swojej filozofii FireWire jest do USB bardzo podobny przeznaczony jest do zastosowań bardziej profesjonalnych, tzn. do takich gdzie transmisja na poziomie 12 Mbps (tak jak ma to miejsce w przypadku USB) jest niewystarczająca (USB nie jest w stanie zagwarantować takiej przepustowości nawet w wersji 2.0.). Otóż standard IEEE-1394 w obecnie spotykanej wersji oferuje przepustowość magistrali na poziomie 100/200/400 Mbps, a nawet 800 lub 1600 Mbps!, która jest zupełnie wystarczająca do np. montażu video w czasie rzeczywistym. Obecnie większość dostępnych na rynku kamer video posiada złącze tej magistrali przeważnie oznaczane jako DV (Digital Video) bądź iLink (kamery Sony).

Zalety FireWire to:

· Cyfrowa transmisja - standard nie wymaga konwersji sygnału cyfrowego w postać analogową i odwrotnie. Oznacza to lepszą jakość sygnału i brak jakichkolwiek zakłóceń.

· Małe rozmiary - transmisja odbywa się po cienkim, szeregowym kablu (2 pary przewodów sygnałowych i jedna para przewodów zasilających - 8-30V, 1.5A.

· Prostota użycia - nie jest wymagana praktycznie żadna instalacja ani konfiguracja sprzętu czy oprogramowania.

· Hot Plug and Play - urządzenia zgodne z IEEE-1394 mogą być podłączane bądź odłączane podczas pracy; nie wymagają również restartu komputera.

· Skalowalność - obsługa urządzeń transmitujących z prędkością 100, 200, 400 (lub więcej) megabitów na sekundę.

· Elastyczność - urządzenia na magistrali mogą być w dowolny sposób łączone między sobą; możliwe jest nawet połączenie "peer-to-peer" co pozwala na łączenie urządzeń bez pośrednictwa komputera.

· Szybkość - standard oferuje izochroniczną transmisję danych co w połączeniu z dużą prędkością magistrali powoduje, że jest idealny w zastosowaniach video i audio.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Przeczytaj podobne teksty

Czas czytania: 4 minuty