profil

Własna definicja miłości

drukuj
satysfakcja 56 % 198 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Z psychologicznego punktu widzenia miłość definiuje się jako relacje miedzy osobami, które pragną czynić dobro dla drugiej osoby. Są gotowe do poświęceń oraz wykazują ogromną chęć do pozostania ze sobą, aż do śmierci. Najbardziej rozpowszechnionymi rodzajami miłości są: miłość rodzicielska, bezinteresowna, oraz miłość pomiędzy dwoma osobami ,opartej na wzajemnym pożądaniu. Miłość w ogromnym stopniu powiązana jest z pojęciem zakochania, które oznacza stan emocjonalny człowieka czującego miłość do drugiej osoby. Charakteryzuje się on obsesyjnymi myślami oraz pragnieniem przebywania z ukochaną osobą. W przypadku nieodwzajemnionej miłości osoba zakochana cierpi. Stan zakochania wiąże się z podwyższonym poziomem fenylotylaminy i dopaminy, oraz reakcjami fizjologicznymi takimi jak pocenie się dłoni czy przyśpieszone bicie serca.
Jak już widzimy powyższe pojęcie miłości jest dość abstrakcyjne jedynie ze względu na to, iż jest ono opisane z punktu widzenia medycyny.
Każdy z nas ma własne pojęcie miłości i całkiem inaczej ją rozumie i pojmuje, dlatego tylu ilu ludzi jest na świecie tyle mamy rożnych rodzajów definicji miłości. Z tym wspaniałym uczuciem spotykamy się w życiu codziennym, mimo to nie jesteśmy wstanie od razu stworzyć konkretnej definicji, która odpowiadałaby każdemu człowiekowi. Wielu ludzi zadaje sobie pytanie: „Czym jest miłość?” i niestety nie zawsze potrafią odpowiedzieć sobie na to pytania…A właściwie dlaczego? Może jest to spowodowane tym iż, ten stan emocjonalny jest tak dla nas ważny i istotny w życiu, że nasze myśli i rozum nie są wstanie ogarnąć tak wielkiego uczucia jakim jest miłość.
Motyw miłości pojawia się bardzo często w poezji bądź dziełach artystycznych takich jak obrazy czy muzyka. Artyści starają się ukazać swoją własną wizje uczucia ,lecz czy zawsze musimy się z nimi zgadzać i patrzeć na miłość przez ich pryzmat? Oczywiście, że nie! Po to właśnie Bóg stworzył tylu różnych ludzi, aby każdy z nich inaczej postrzegał wiele rzeczy na tym świecie i miał cos innego do powiedzenia.
Najłatwiej jest nam przybliżyć sobie pojecie miłości czytując wiersze. Może dlatego, iż poeci doskonale wiedzą czym ona jest i potrafią w oryginalny sposób przekazać nam to poprzez swoją twórczość. Postaram się teraz udowodni, iż można pisać o tym samym uczucie na kilka różnych sposobów.


Św. Franciszek Salezy pisał „Prawdziwa miłość jest zarówno środkiem jak i celem . Mówić uczysz się przez mówienie, uczyć- przez uczenie się, pracować- przez prace. Tak samo kochać Boga i człowieka uczysz się przez kochanie”. Natomiast w miłosnej pieśni mieszczańskiej z XVIII w. czytamy: ”Kto nie doznał miłości, nader jest szczęśliwy
Bo ten ma noc spokojna i dzień nieteskliwy”. Franciszek Dionizy Kniaźnin zawarł w swej wypowiedzi watek mitologiczny porównując miłość do zgubnej Troii. Adam Asnyk stwierdził, iż ”Miłość jest piękną bez wątpienia rzeczą(…) lecz trzeba, żeby miała twarz człowieczą”.
Powyższe cytaty dowodzą tego, iż każdy z nas może inaczej pojąć i przedstawić miłość w swojej twórczości. Jest to spowodowane tym, że los decyduje o tym jakie będziemy zapatrywali się na miłość i jak ona wpłynie na nasze życie.
We współczesnym świecie miłość stała się niekiedy chwytem reklamowym. Niestety jest to przykre, że została zdegradowana z tak wysokiej rangi, gdzie była postrzegana jako sacrum do rangi komercjalistycznej. Musze zwrócić tez uwagę na to, iż słowo kocham Cię zostało nadużywane nagminnie przez młodych ludzi, którzy niekiedy niezdają sobie z prawy z tego, że te dwa magiczne słowa są uwieńczeniem fantastycznego uczucia.
W poszczególnych epokach miłość była postrzegana jako coś niewinnego, a niekiedy doskonałego. Dzisiaj niewielu młodych ludzi o tym wie, a starsze pokolenia już powoli o tym zapominają .We współczesnym świecie na pierwszym miejscu w życiu nie stawia się miłość jak to było dotychczas, lecz pieniądze i pogoń za nimi! Owszem zdarzają się wyjątki, ale są one nieliczne a to niestety wzbudza w moim sercu ogromny żal i smutek….lecz ja nie mogę wpłynąć na innych ludzi i nie jestem wstanie nakazać im, aby zmienili swoje wartości i cele życiowe.
Dla mnie miłość jest uczuciem niezmiernie ważnym w życiu dającym mi siłę i pchająca mnie do przodu w tym co robię i w osiągnięciu życiowego celu, który postanowiłam zrealizować. Mówiąc o miłości mam w głowie słowa Juliusza Słowackiego, który pisał: ”Miłość dziwaczna jest i fantastyczna, łączy pomiędzy sobą ludzi w pary….Nie żąda nawet podobieństw, Owszem, z przeciwieństw często jedność dziwna tworzy.” Ten cytat doskonale ukazuje moje podejście do miłości. Uważam, że jest to uczucie które może nas w życiu nieraz zaskoczyć łącząc ludzi zupełnie do siebie nie podobnych wręcz dwie odrębne skrajności, a mimo wszystko będzie ich łączyło coś naprawdę ważnego i istotnego. A właśnie czymś takim będzie ich miłość na, którą sobie oboje zasłużyli w życiu.


Przydatna praca? Tak Nie
Komentarze (2) Brak komentarzy
13.5.2011 (18:57)

Z psychologicznego punktu widzenia raczej nikt nie jest w związku....!!!!

5.5.2011 (11:49)

Miłość jest kuszeniem
własnym przyrodzeniem.
Dominik W.

Gramatyka i formy wypowiedzi