profil

O Rzymianach

drukuj
satysfakcja 55 % 20 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Rzymianie uważali się za potomków Eneasza, Trojanina, który uciekł po tym, jak grecy zdobyli i zniszczyli jego rodzinne miasto. Sam Rzym miał być założony przez Romulusa, jednego z dwojga bliźniąt, będących dziećmi boga wojny Marsa.
W rzeczywistości jednak Rzym będąc pierwotnie kolonią paru leżących na wzgórzach osad, w ciągu kilku wieków rozrósł się do rozmiarów imperium, które zdominowało obszary na Morzu Śródziemnym.
Powstanie imperium wiele zmieniło w życiu Rzymian. Dzięki łupom wojennym i pieniądzom z prowincji, kraj zaczął się wzbogacać. Do Rzymu napływali kupcy z całego świata, a rzymskie towary docierały do najdalszych zakątków imperium. Najcenniejszym sprowadzanym towarem do Rzymu był bursztyn. Niektórzy Rzymianie organizowali nawet specjalne wyprawy nad Bałtyk w pozyskaniu tego cennego kamienia. Usprawnienie wymiany handlowej możliwe było dzięki budowie dróg. Rzymianie okazali się w tej dziedzinie mistrzami. Nawierzchnie były utwardzone. Tam gdzie było to konieczne budowali tunele i kamienne mosty. Do budowy używano drewna, a potem i kamienia. Powstawała w ten sposób sieć dróg, która i w dzisiejszych czasach ma swój odpowiednik.
W przeciwieństwie do bogatych ludzi, biedni Rzymianie mieszkali w wielopiętrowych kamienicach, w których mieszkało dużo ludzi. Wbrew rozkazom cesarza budowano je coraz wyższe, żeby pomieścić jak najwięcej ludzi. Na dzisiejsze czasy byłyby to tzw. „Drapacze chmur”.
Rzymianie chętnie odwiedzali termy, czyli publiczne łaźnie. Oprócz basenów z ciepłą i zimną wodą. Na terenie term znajdowały się sale gimnastyczne, boiska do gry w piłkę, a nawet biblioteki.
W okresie tym powstawały także akwedukty, czyli kamienne konstrukcje umożliwiające doprowadzenie wody do miast. Odzwierciedleniem akweduktów są dzisiejsze wodociągi.
Rozwój sieci dróg byłby niemożliwy bez licznych mostów, stawianych nawet na szerokich rzekach. Najpierw budowano je z drewna, a później z kamienia. Bez mostów łączących brzegi Tybru nie mógłby się sam Rzym. Zwyczaje budowania mostów zachowały się do dzisiaj.
Były dziedziny, w których to Rzymianie byli mistrzami. Do takich dziedzin należało prawo. Współcześni prawnicy wiele zawdzięczają swoim rzymskim kolegom. Już w połowie V wieku p.n.e. powstał pierwszy rzymski zbiór praw, zwany Prawem XII tablic, ponieważ tekst został wyryty na 12 tablicach z brązu. W ten sposób powstał zbiór praw, zwany Kodeksem Justyniana, z którego korzystali twórcy prawa w następnych stuleciach. Wiele zasad sformułowanych przez rzymskich prawników jest nadal aktualnych. Głównym organem rządzącym w Rzymie był senat, czyli rada, w której zasiadali byli urzędnicy.


Przydatna praca? Tak Nie
Komentarze (1) Brak komentarzy
24.2.2007 (13:14)

Praca dość dobra :)

Historia powszechna